Jump to content
Българският форум за музиканти

Чуденка за покупка на Focusrite


solo5

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Скоро прочетох, че Mooer GE300 е с два SHARC DSP и се чудя дали Scarlett ще даде нещо повече от него.

Идеално е че имаш и двата интерфейса и ще можеш да направиш адекватно сравнение

Редактирано от solo5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

36 minutes ago, solo5 said:

Скоро прочетох, че Mooer GE300 е с два SHARC DSP и се чудя дали Scarlett ще даде нещо повече от него.

Идеално е че имаш и двата интерфейса и ще можеш да направиш адекватно сравнение

Какво значение има DSP-то за звукозапис, където най-важни са конверторите, предусилвателите, usb/transport слоя и драйверите? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разтоварването на CPU зависи най-вече от качеството на драйверите и при USB разликите са незначителни. Доколкото съм запознат при FireWire устройствата се постигат по-значителни резултати. Единствено при плъгините на UAD има 100% разтоварване на главния процесор, но там ти трябва външно устройство и плащаш като поп за целия панаир.

Редактирано от Koobenot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От какво точно очаквате да се "разтовари" процесора? От трансфера на данни по USB? Че те при два канала са някакви там 100-300 килобайта в секунда!

DSP се ползва там, където трябва някаква обработка на сигнала (т.е. ще имаме някаква модификация на сигнала или resampling). Но ако ползвате например VST плъгини за китара, това DSP на аудио интерфейса няма да ви свърши никаква работа - всички изчисления, да кажем на Guitar Rig или Neural DSP, ще се правят от централния процесор - те са писани и компилирани за x86 (или там - ARM и т.н.), а не специално за на Бай Хой много-специалното DSP. Голяма рядкост са DSP плъгини, които ще ползват някакво фирмено хардуерно DSP решение - това биха могли да са някакви ефекти, създадени от самите производители на DSP чипа или съответния аудио хардуер. Но когато се търси максимална съвместимост (масовия случай) тези DSP-та вероятно предимно се пречкат, без да правят нищо, като ако не могат да се изключат, може и да правят накакъв ненужен процесинг на сигнала.

А не вярвам, да тръгнете да си пускате EQ или Reverb от DSP-то на картата (през там съответния софтуер за целта) - вероятно ще си ползвате ефектите от китарния софтуер.

Ако пък искате да запишете максимално чист сигнал, вероятно, ако има някакви DSP обработки, ще се постараете да ги изключите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поствам линк към видео, което направих със сравнението на двете устройства (MOOER GE300 срещу Focusrite Clarett 4PRE). Не е кой знае какво, но се надявам да ви ориентира достатъчно.

Изводите, които си направих аз лично:

  • MOOER GE300 е добър процесор, дори бих казал много добър за парите си. Стоковите амп и кабинет симулации може да не са върха, но с Tone Capture функцията, както и възможността за добавяне на външни импулс респонси правят звука доста приличен.
  • Процесора може да се използва като рекординг интерфейс за китара без проблем, стига да удовлетворява критериите за добър звук на ползвателя. Моите лично не успя - за записи дори само на една китара си оставам с фокусрайта.

https://youtu.be/YAyzjirpA0Y

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слушам през Beyerdynamic DT-770 Pro 250 Ohm и вградената сапунерка на лаптопа. Мнението ми е, че във всички тестове в MOOER-a има 5% повече високи среди от Focusrite-а. И двата интерфейса са еднакво добри и според мен покупка на Focusrite си струва единствено и само ако ще се записват един/множество микрофони позиционирани пред китарен кабинет (или друг звукоизточник). Разликите са пренебрежимо малки, че да се купува изцяло нов интерфейс, ако ще се ползва само и единствено за VST стъргалки, при положение, че няма проблем с драйверите или пък със самия plugin Neural DSP да речем, който аз и колегите описваме като по-проблемен, ако му закачиш нещо по-вехто (преди 2020 г.), да речем.

Редактирано от Koobenot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ В общия случай си прав - Mooer се представя достатъчно добре за да е използваем в домашни условия ако вече притежаваш такъв и не ти се инвестира в нещо повече. Ако обаче притежаваш нещо друго, струва си да се направи сравнение като моето и потребителя вече сам да си прецени.

Аз го слушам на монитори Yamaha HS7 и от Mooer ми излизат едни високи, които обикновено панически бързам да сложа High cut или High shelf филтър. Точно за това, както споменах в предния си пост - оставам си с Focusrite-а. Особено за запис на DI. Тук е момента да спомена, че е любопитен още един тест, за който нямам нито времето, нито апаратурата - реамп на DI тракове, записани с двата интерфейса.

Конкретно към автора на темата: Ако планираш да записваш до ниво "демо" или "хоби", Mooer ще ти е достатъчен и инвестирането в друга апаратура евентуално е ненужен разход. Колкото до bundle софтуера на Focusrite - плъгините никак не са лоши, но не мисля, че ще са ти достатъчни така или иначе. Колкото до DAW - получаваш Landr (гледам, че това е включено) - нямам никакъв опит с него (ползвам Cubase) и ми е трудно да преценя добър ли е или не. Ако толкова държиш на него, лиценз за стартови пакети на повечето DAW може да се купи за до 150 лева (има и по-скъпи естествено). Дали използването Mooer за запис на DI тракове, които в последствие да бъдат реампнати и микснати е адекватно - мисля, че това до голяма степен зависи от човека, който ще направи обработката. Аз лично с моите минимални към днешна дата умения не бих се наел. Ако обаче плановете ти за записи включват записи на микрофони или повече от един трак едновременно - може би дори Scarlett 2i2 ще ти е малко. В смисъл трябва да се направи оценка колко трака ще се записват едновременно и според необходимостта да се подбере интерфейс. Колкото до работата на DSP в аудио интерфейса - Евтим го е обяснил повече от добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За подрънкване със софтуер е повече от достатъчно това Mooer-че.

При положение, че вече го имаш, няма никакъв смисъл да пазаруваш интерфейс за да вкараш "евентуално предполагаемо вероятно по-добър" ДИ сигнал от китарата в компа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Focurite има едно предимство- всъщност 5 вътрешни миксера (зависи с колко входа е, аз със +Pre - 16 канала). Това означава, че може да пренасочваш към външни джаджи (еха, халове и др.) и да връщаш паралелен сигнал. Също така има голямо удобство- вкарва отделно сигнал от компа- YouTube, плейъри...

Ето как изглежда моя:

image.thumb.png.c91d1b9e5acb7f3083a28d466755fc40.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Лятото мина неусетно с много бачкане. 

Преди малко като влязох в мюзикер и какво да видя...

вече се продават Focusrite Scarlett 4th Gen

В момента имат само Solo и 2i2, но пак започнах да се чудя 😁

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човече, струва ми се, че изпадаш в GAS синдрома. Направи следният експеримент: запиши една песен от началото до края, с текущия си хардуер, бий й рендъра и си я пусни на слушалките на работа (ако имаш такава възможност, не знам какво работиш). Виж дали си доволен от резултата и си прецени дали проблемът е в картата. Струва ми се, че не е, ами по-скоро искаш нещо по-лъскаво и ново. Втеляването в онези 5% повече високи среди, било то за софтуерни ампове, дето можеш да си ги изкараш спокойно от EQ на master output-а и да си ги подадеш, не е здравословно според мен ... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.