Jump to content
Българският форум за музиканти

Помощ за магистърска теза по тонрежисура.


Recommended Posts

Здравейте, тази година завършвам магистър по тонрежисура и имам практически изпит и защита на магистърска теза. 

Търся помощ в това как да бъде изградена тезата като структура така и в помощ на намиране на адекватни материали на български тъй като на английски има много, но толкова обемен текст хич не ми се превежда. 

Темата която съм избрал е проста - микрофони и запис на стерео със стерео двойки микрофони и от части акустика. 

До тук добре, но... половината ми лекции съм ги затрил някъде, а материалите в интернет за много разпиляни и ми е трудно да ги структурирам в такъв труд, а материалите на български са твърде оскъдни или просто не мога да намеря.

Молбата ми е, ако някой знае къде мога да намеря или има адекватни материали по темата да сподели. 

Може да ми препоръчате адекватно структурирани учебници както и он-лайн материали. 

Всички съвети са добре дошли. Благодаря ви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3 hours ago, yamaha said:

Имам подходящи материали на разположение (надявам се, че нямаш проблеми с английския). Къде ще защитаваш магистратурата?

В НМА ще я защитавам. Всяка помощ е добре дошла, да. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Quote

Търся помощ в това как да бъде изградена тезата като структура

Това е изискване, което трябва да бъде уточнено с ръководителя на тезата, варира от университет до университет, има различни критерии и стилистика спрямо ВУЗ-а, аз лично бих направил запитване за следните неща:

  • брой страници
  • оформление - стилове, параграфи, съдържание, списък с фигури, цитати и т.н.
  • структура
    • встъпление
    • съдържание
    • анализ на възможните решения (видове микрофони, марки, особености и т.н.)
    • сравнение на разгледаните решения (честотна характеристика, proximity, импеданс, и т.н.)
    • изводи, заключения
    • списък с използваните източници
    • и т.н.

Фантазирам си в момента, защото всяка теза е различна и без да се уточни с ръководителя си губим времето тук.

Материали на български почти няма и е нормално - ние нямаме традиции в "тон режисурата" (както ласкаво я наричаме :)).

Лично аз съм чел на български Тонрежисура и виртуални студийни технологии на Адриан Георгиев, имаше глава за различните видове микрофони, но цял труд за микрофони не съм срещал. Нищо не пречи да хванеш вече английски текст и да го пуснеш в Google Translate/DeepL, след това да го прочетеш внимателно и да го коригираш. Лесни пътища към успеха няма ... за жалост или за добро. :) 

А какъв е практическия ти изпит? Озвучаване на инструмент? Измерване?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Практическия ми изпит е запис от избрани от мен музиканти,музикален състав в университета. Все още не сме уточнили всичко по тезата, но благодаря за предложението и за съвета. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Друга книжка, за която напоследък разбрах, че има информация за използвани микрофони е "Motorhead в студиото", но пак трябва да се отсява информацията, защото е конкретно за студийната работа на Моторхед. 

Редактирано от Koobenot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Част от съдържанието на тези книги може би ще е полезно:

1. Recording Techniques for the Small Studio (Mike Senior)

2. Recording Engineer's Handbook (Bobby Owsinski)

3. Modern Recording Techniques (Runstein & Huber), глава 4, освен класификация и подробни технически характеристики на микрофоните, разглежда микрофонна техника и позициониране в около 40 страници.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, Steppenwolf написа:

Част от съдържанието на тези книги може би ще е полезно:

1. ; 2. ; 3.

Залагам най-вече на този втория - много е добър...и с книги, и с видеокурсове. ;)

Преди 4 часа, Koobenot написа:

Аз не знам автора дали може да чете английски източници...

Може...аз му препратих на ЛС няколко курса, които ползвам за обучение на студенти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.