Jump to content
Българският форум за музиканти

Помощ за сързване на 2 кабела на ел. китара.


Recommended Posts

Здравейте!
Две кабелчета от снимката се оказаха незапоени (оградени са на снимката).
Накой ако знае къде да се запоят ще съм благодарен.

Kitara_shema_P.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При положение, че има една топка спагети само синьо и жълто... Някой дори би казал кадаиф :greenball:

Жълтият трябва да ти е масата към изходния жак, можеш да я закачиш към корпуса на средния жак. Синьото не мога да го видя откъде идва.

Схемата и китарата не е ясно какви са, но и без това виждам, че има грешки по окабеляването. Какво правят потовете (два волюма и тон?) и какви са адаптрите? И коя жица каква е? Най-добре е да се преправи всичко като хората.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарата е Пълдин-соло.
Снимка отпред. Един понтенциометър за тон и два за усилване на адаптрите. Вероятно поотделно за всеки.
Нямам представа какви са адаптрите. Ако някой познава марката и може да се ориентира по снимката...?
Ясно е, че някой е своеволничил по схемата. Пълно е със следи от некомпетентна намеса. Поне да беше запоил качествено кабелите.
 

Puldin-solo.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По мое мнение, най-добре на майстор, който да я окабели както трябва и да й направи цялостен одит - може праговете да са за смяна, грифа да е изметнат и куп други работи ... тия неща при положение, че си струва тонът на инструмента, ако качеството е равносилно на Орфей/Кремона, по-добре я окачи на стената и не се мъчи ... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Започни от начало.

Най- напред адаптерите. Изглежда са хъмбъкари, които могат да се делят. Виждат се четири двойки кабели. Трябва да се премерят, за да е по- ясна ситуацията. После, в нета намираш схема, каквато ти харесва, за свързване. Класическите са две- три. Опитай схемите на Seymour duncan.  Много разбрано са направени и дори начинаещ може да се ориентира. Смени потенциометрите. Тези са за боклука. Ако и преди си хващал поялник, мисля че ще се спавиш. Та така...

Другия вариянт - пиши поне от кой град си и търси някой, който да я види.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На първо време запои жълтия кабел на десния потенциометър до другия жълт, а синия на средния пин на същия потенциопетър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този Пълдин като се появи беше най-скъпата БГ ел. китара 🙂

След поредните увеличения се продаваше дори и за около хилядарка,

но парите бяха различни. Аз имах Кремона - червена крава,

която бях взел за 275лв през 1991г. Малко след това вече струваха по 370лв

Този Пълдин беше мечтана китара. Мисля че се появи около 1992г.

По спомен грифа беше много дебел, а китарата - ужасно тежка.

Но май беше с 21 прага, за разлика от кравите които бяха с по 20

Слагахме им по едно телче от телбод на първа и втора струна за да има 21 прага хахахахахаха

Редактирано от solo5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така,като гледам тези адаптри не са от тази китара.На пръв поглед са с керамични магнити,може и да са активни,съответно потовете не са за тях.Малко наопаки ми се вижда два волюма и един тон.Развий поне единия адаптер и го снимай отдолу.Поне ще е ясно активни ли са или пасивни.Ако са активни ще ти трябват три пота А25К и жак.Цената им няма да ти хареса в БГ.Ако са пасивни потове 500К и жака си остава същия.Вторите потове са евтини.Ако адаптрите са пасивни няма никаква драма ще стане с 10 лева най много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

15 hours ago, Ламби said:

Така,като гледам тези адаптри не са от тази китара.На пръв поглед са с керамични магнити,може и да са активни...

Това вероятно са традиционните пълдински адаптери, залети с епоксидна смола, които са пасивни, но не се с метални шишове/винтчета, а с железни шини, около които са навити бобините.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е тогава три нови пота и готово.Признавам за първи път чувам за соц.инструмент с черни капачки.Явно са гледали на снимки как изглежда конкуренцията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите!
Китарата е моя и е в оригиналния си вид (с изключение на намесата на някой, който се е правил на майстор под задния капак).
Наистина беше хилядарка (много пара беше - поне за нас).
Купена наистина началото на 90-те. Може би 91 г.
Наистина е ужасно тежка. Някакво масивно дърво е. Адаптрите са си оригиналните. Звука, като за БГ китара става.
Разтривах я с удоволствие навремето, но като ме прибраха в казармата я дадох на едно приятелче да си дрънка.
Той пък решил да си отвори рок клуб и съотвено са я разпъвали, както трябва. Кой знае през колко ръце е минала горката и какво ли е видяла....
После изведнъж изчезнала някак си от рок клуба 😅
Наскоро пък изведнъж се появи 😆 от небитието, но в този вид.
Много съм щастлив, че се появи. Има сантиментална стойност за мен. Няма да изнася концерти.
По-скоро ще стои предимно на стената, но ми се иска да си я съживя и пак да и чуя гласа.
Ще опитам, каквото ме посъветвахте. Като за начало ще стартирам със съвета на Krasi63.
Звучи ми логично по следите да е така.
Пак благодаря на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

2 humbuckers, 2 volume, 1 tone

Най-вероятно това е схемата при теб, като ключа е махнат и са свързани директно двата изхода от потенциометрите за усилване към потенциометъра за тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.