Jump to content
Българският форум за музиканти

избор на бас preamp+DI помощ?


Пламен Миланов

Recommended Posts

Здравейте.

Много ще съм благодарен ако някой може да ми съдейства с избора на преамп+DI за бас. Целта е свирене не живо без усилвател, понеже тежат много. Интересувам се от следните модели: Ampeg SCR-DI, Sansamp BDDI v2, MXR M80, EHX Battalion, Aguilar Tone Hammer, Boss BB-1x, Boss GT-1b (бас мултиефект процесор), Fender Downdown Express, Laney Digbeth ИЛИ предложение за други варианти за свирене в клубове без усилвател (директно в пулт). Басът ми е Yamaha TRBX505 с активен/пасивен превключвател, като аз свиря само с активния. Използвам и компресор Boss BC-1x. 

От изброените продукти става ясно, че бюджета е до 600лв, като не се интересувам от употребявана апаратура.

Търсения звук е като на по-старите банди - TOTO, Kansas, Boston, Rush, The Police/Sting. Знам че нямат много общо, но това е което харесвам :)

Ще съм много благодарен за всяка коректна информация, която ще ми помогне да намеря това което търся.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От гореизброените определено не ми харесва MXR (много зъзкащ диста). Вероятно бих избрал Aguilar, на която марка доста ми допадат нещата, включително от серията им ToneHammer.

Бас звук на живо, който ми е харесал:

  • Ивайло Звездомиров - беше с един бас Алембик, не мисля че имаше нещо особено след него, най-вероятно само ДИ бокс или от ДИ изхода на какъв да е амп. Доста хора се смениха с наличната обща апаратура и когато се включи той - беше 2 класи над всички други;
  • Басистът на Ахат преди около 2г. (вероятно текущият) - свиреше с КД бас и малкото процче Line 6 Helix;
  • Басистът на Дино - беше с някаква сравнително евтина Ямаха, но имаше едно ефектче Tech 21 Sansamp VT Bass, което правеше чудеса. ;)

Аз се опитвам да построя един риг с добър бас звук на живо, но предстоят още доста тестове. Идеята ми е да добавям паралелно (чрез Boss LS-2) стъргалка от китарния RAT дисторшън, чието копче Филтър доста добре орязва зъзкащите високи и е доста популярен в бас средите. И някой бас IR от една играчка на Nux. В някаква комбинация... не ми е ясна още финалната версия, тествам. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,от изброените по-горе,тъй като търсите винтиж звучене,бих се спрял на Тон хамъра.Изключително интерактивен еквалайзер с огромни възможности,а DI то е едно от май-добрите в бранша.Имал съм MXRа,не ми хареса,както и Ампега,който горе-долу имитира легендарния си тон.Санс Амп е по-скоро за “бичкия”,лично мнение.Свиря с глава Тон Хамър,която е правена по ДИ то и с вашия бас,който има достатъчно възможности сам по себе си,ще докарате какъвто и да е тон.

В случай,че търсите чист ДИ,според мен от горе посочените всички “боядисват”,така че,вижте някоя друга марка.Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз по-скоро търся добър чист звук, а за дисторшън винаги може да се купи отделен педал. Някои от изброените педали имат като предимство това, че имат отделен бутон за дисторшъна. От това което съм чел и гледал в youtube и други канали:
1. MXR - кофти дисторшън наистина, но казват че има един от най-добрите EQ

2. Sansamp BDDI v2 - нямат превключване на дист, много променя звука на баса (звучи като Sansamp и не е "прозрачен")

3. Tone Hammer - въпреки че има отделен бутон за AGS (дист), той е почти неизползваем, поради факта че няма как да се нагласи силата на звука. Кофти дизайн на педала
4. Ampeg SCR DI - прозрачем, овърдрайва на мен ми харесва, а тези бутони HI и LOW boost почти не вслияят на звука

5. Fender Downtown Express - дизайн на човека проектирал Aguilar Tone Hammer. Дисторшъна е много... китарен, ако мога така да го определя

6. EHX Battalion - има вграден noise gate и компресор, които доколкото четох са МНОГО зле, особено noise gate-a

7. Boss BB-1x - няма превключване на дист и няма регулация на mid freq.

8 Boss GT-1b - мултиефект, какво повече да се каже...

Нещата както ги виждам в момента са между Sansamp, Ampeg и MXR в този ред. Затова ще почакам някой който има преки наблюдения да изкаже мнение :)

Благодаря все пак @Baby Thomas

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, Пламен Миланов said:

Аз по-скоро търся добър чист звук, а за дисторшън винаги може да се купи отделен педал. Някои от изброените педали имат като предимство това, че имат отделен бутон за дисторшъна. От това което съм чел и гледал в youtube и други канали:
1. MXR - кофти дисторшън наистина, но казват че има един от най-добрите EQ

2. Sansamp BDDI v2 - нямат превключване на дист, много променя звука на баса (звучи като Sansamp и не е "прозрачен")

3. Tone Hammer - въпреки че има отделен бутон за AGS (дист), той е почти неизползваем, поради факта че няма как да се нагласи силата на звука. Кофти дизайн на педала
4. Ampeg SCR DI - прозрачем, овърдрайва на мен ми харесва, а тези бутони HI и LOW boost почти не вслияят на звука

5. Fender Downtown Express - дизайн на човека проектирал Aguilar Tone Hammer. Дисторшъна е много... китарен, ако мога така да го определя

6. EHX Battalion - има вграден noise gate и компресор, които доколкото четох са МНОГО зле, особено noise gate-a

7. Boss BB-1x - няма превключване на дист и няма регулация на mid freq.

8 Boss GT-1b - мултиефект, какво повече да се каже...

Нещата както ги виждам в момента са между Sansamp, Ampeg и MXR в този ред. Затова ще почакам някой който има преки наблюдения да изкаже мнение :)

Благодаря все пак @Baby Thomas

Доста протеворечия в този пост,без да се заяждам,разбира се.Първо,никой от изброените педали е “чиста” платформа,т.е. без характерен звук,а точно обратното.Взимаш си Санс амп,защото искаш да имаш характерния звук на Санса и т.н.Химерата с чистата платформа я забрави,няма как да има чиста платформа по един или друг начин,защото има много фактори,като например,към какъв таргет басисти е насочена,целта на дизайнера,особенности на топография и т.н. и т.н.Сравнително неутрални платформи са Маркбас(някои модели),Бергантино и още няколко.Без да се заяждам,първо си отговори на въпроса,какво точно искаш,характерен звук или DI без еквализация и с май-малко оцветяване и тогава действай.Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Quote
  • Ивайло Звездомиров - беше с един бас Алембик, не мисля че имаше нещо особено след него, най-вероятно само ДИ бокс или от ДИ изхода на какъв да е амп. Доста хора се смениха с наличната обща апаратура и когато се включи той - беше 2 класи над всички други;

О, да, Иво е змей! :thumbup: Гледах го в Арена Армеец, с ФСБ ... свири с такава лекота, а басът под ръцете му звучи зверски. Другият бас звук, който ме е кефил на live е този на Odd Crew, и онзи пич много пипа! :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Пламен Миланов След като за половината ефекти от списъка ти си установил, че са гадни защо изобщо си ги включил в запитването си? :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Baby Thomas защото това което написах е на базата на видео от youtube, а там не се добива много реална представа за нещата. Пост единитинг, Youtube компресия и тн. Затова се допитвам тук, в случай, че има хора които използват, са използвали или поне са пробвали въпросните неща и могат да дадат мнение от първа ръка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам опит с гореспоменатите, но мога горещо да препоръчам LeBass на TwoNotes:
https://www.youtube.com/results?search_query=lebass

Лампов преамп с 2 канала, които могат да се комбинират в 4 комбинации според нуждите и вкуса. Има и кабинетна симулация, която звучи доста прилично.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за съдействието :) Темата беше полезна с това, че получих две нови идеи които ще поразгледам по-сериозно TwoNotes LeBass и Sansamp VT. Доброто мнение за Tone Hammer-a също беше полезно и ще преразгледам ревютата които четох за него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

@Baby Thomas малък ъпдейт. След като някои хора се изказаха добре за някои модели, накрая реших да ги послушам и си взех Tone Hammer, който пристигна току що. Целта на запитването ми беше точно такава, понеже ревютата в youtube не дават реална представа за нещата, заради компресии и тн. Примерно AGS бутона в youtube изглежда неизползвам като отделен овърдрайв, а реално не е така след като тествах. Освен това целта му не е да е отделен овърдрайв, дисторшън, а просто като допълнение за оформянето на основния тон. Педала ми хареса повече отколкото очаквах. Добра покупка. Специални благодарности на теб, понеже ти също изказа позитивно мнение за Aguilar :) .

Ако има други колебаещи се като мен, не мисля че за цена от около 600 лева може да сбъркате с който и да е продукт, просто трябва да оцелите желания от вас звук. Ако търсите винтидж звучащ преамп+DI, който не оцветява(боядисва) много, налазвайте смело Tone Hammer.

 

edit: @bezhabernika благодарности и на теб. Честно казано писах темата с настройката, че може би ще се спра на Sansamp или Ampeg, a накрая какво стана :) . Не мисля, че сбърках с Tone Hammer.

Редактирано от Пламен Миланов
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.