Jump to content
Българският форум за музиканти

Кубета - размер?


Valserp

Recommended Posts

Потърсих около половин час с търсачката, но не намерих конкретен отговор на въпроса си:

 

Засилил съм се към 10" кубенце, което ме радва със рокаджийското си звучене, но ми бе казано, че за китара е най-добре 12" или 8", но не и 10". Аз тамън сега съм в процес на захвърляне на процесор и набиране на аналогови ефекти и хич да не е - бос съм в тази сфера.

 

Та въпросът ми е - ще си блъскам ли главата след време задето не съм изчакал да посъбера малко повече пари за 12" или и 10" кубета не са за изхвърляне? Като се има пред вид, че още докато го взема ще го използвам за свирене на живо + записи.

 

И да, смятам да пообиколя и да прослушам това, което се предлага из варненските магазини, но напоследък съм много ограничен откъм време, затова и малко странични мнения няма да откажа - докато ми се отвори време за обиколката :rolleyes: .

 

О, да - кубенцето е Behringer има и вградени ефекти(chorus, flanger, tremolo, reverb и overdrive чух) и струва ~350лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако ще е за свирене на живо - нека да е с 12 инчов

ако е за вкьщи и записи и 10 инча е ОК

 

а, и пробвай и други марки освен берингер

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако иска6 истински звук никога не си взимай берингер- задължително си вземи изцяло лампов усилвател -препорачвам ти фендер зачтото имат много далбок звук ,за разлика от маршал които нямат истински баси , а само ниска среда

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен че добре те разбрах,но ми се стори че искаш да се откачиш от процесора(много похвално според мен) и да минеш на камиончета.Ако е така последното което ти трябва е този Беринджър,който най вероятно е просто калпав процесор и карайно Стъпало завряни в кутия.Макар че предвид скромната цена може и да си струва в зависимост колко високи са ти изскванията.Аз лично бих те посъветвал ако искаш да се вместиш в бюджета(350) е хубаво да провериш и нещо на втора ръка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен че добре те разбрах,но ми се стори че искаш да се откачиш от процесора(много похвално според мен) и да минеш на камиончета.Ако е така последното което ти трябва е този Беринджър,който най вероятно е просто калпав процесор и карайно Стъпало завряни в кутия.Макар че предвид скромната цена може и да си струва в зависимост колко високи са ти изскванията.Аз лично бих те посъветвал ако искаш да се вместиш в бюджета(350) е хубаво да провериш и нещо на втора ръка

 

 

Коко е абсолютно прав....аз горещо ти препоръчвам ламповите кубенца на Владо Балев - може да има и във Варна някое....така влизаш в бюджета и ще свириш с лампово ампче ( около 15-20 вата ) перфектно за вкъщи и като прекараш сигнала през камиончета ще имаш един абсолютно приличен звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно споделям мнението на Коко и Teleriq,ама от написаното човека май най-много се колебае за говорителите.Де да знам от к'ъв зор 10" не били гот!?!? :punk_guitar: Едни от най-легендарните кубета-Vibro King,Bassman(SRV),Hod Rod са с 10" че и Mesa Boogie правят 4х10" Rectifier да не изброявам нататък...Не е сериозно твърдението!

Успех в търсенето!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси.

По принцип смятам да се хвана в понеделник с мойта си китара + дисторшънчето и да пробвам колкото мога повече кубета.

По принцип исках да разбера каква е разликата в качеството на звученето между 12" и 10". За какво точно да се ослушвам?

 

Kolio_k, не мисля, че е похвално човек да иска да се откачи от процесора, а просто нормално :) .

 

Бюджета не ми е чак толкова голям проблем, но просто до такава степен ми омръзна от симулирани звуци(толкова, че чак не ми се свири), че нямам търпение да си взема едно кубенце, а сега видях това хем евтино - хем добро. Вградените ефекти наистина ме притесняват, защото аз искам просто кубе, което е направено само и единствено с целта да бъде кубе. Винаги, когато видя нещо с "added bonus" си имам едно на ум, че този бонус може да е за сметка на качеството.

 

Благодаря за отговорите дотук. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Винаги съм се кефил на хора които знаят какво искат...абсолютно те подкрепям в този извод и ти пожелавам успех - на прав път си приятелю просто трябва да си избереш нещо което отговаря на тия изисквания. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да кажа, че имаш добра насока, но може би е по-удачно да потърсиш нещо 2-ра ръка. Конкретно за размера - 12" е най-яко! :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да пробваш намясто, пич - другото е лъжа и празни приказки :)

Не само размера и вида на говорителя са от значение. Зависи и боксчето как е дизайн-нато :metalist: - closed back, open back, ала бала и т.н.

 

Аз така преди време си взех на магия малко (без да пробвам) кубчета с затворени гърбове. В този дизайн има страшно много и корав бас. Бая си играх докато постигна тона и дефиницията, която искам, но в крайна сметка резултата е убийствен.

 

Тъй като гледам си от Варна - обади се да те взема в Аспарухово в репетиционната ни с Митко Симеонов. Там ще чуеш за какво става дума :virtuoz:

 

Прецени какъв стил свириш и направи верен избор (по възможност с пробване), съобразен с бюджета ти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забрави за Берингера - гърмят като фишеци, ебати дъските. От опит - не купувай евтино, защото после се чудиш къде да го денеш. Пивито май е обещаващо... и не се притеснявай да взимаш втора ръка, просто гледай и слушай - едва ли някой от форума би те подвел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

разликата е в по-плътния бас на 12", но както се каза зависи и от дизайна на кубето и т.н. - с други думи - пробвай.

Аз давам още един глас за ламповите кубета :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 years later...

Пробвах наскоро един усилвател 15 вата транзисторен с 12 инчов говорител. Използвам темата, като казус относно разликите в звука между 8, 10 и 12 инча говорители при малките 15 ватови въшки. Въпросът касае ползване само в домашни условия, т.е. при ниски нива на звука. Това което забелязах е, че 8 инча е по-бърз, докато при 12 инча доста усилия трябва да се направят и с двете с ръце при свирене, по -енергично свирене трябва, като се свири рок примерно. Освен това 12 инчовия говорител, ако е усилен повече и не е намален тон коректора на баса, просто баса ми отнася ушите, ако съм по-близо до комбото. Т. е. баса поне за мен ми идва малко в повече. Или с други думи, кое е оптималния размер за говорител, за свирене в домашна обстановка, 8, 10 или 12 инча? Вие как мислите? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говорителите освен по размери се различават и по качество ;) Това което си чул най-вероятно се дължи на калпавостта на говорителя - ти го наричаш бас, аз го наричам бучене... няма дефиниция в ниските. Та 12-ката спорен мен си е задължителна, но много зависи от усилвателя и от 12-ката :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.