Jump to content
Българският форум за музиканти

Айде, пуснаха го KORG Pa5x - всеки-купува за 10 000лв. :)


Recommended Posts

Най-накрая...че досега сума ти време само фишеци пускаха тук и там. :)  Между другото хич не изглежда зле и звучи доста добре, понеже прослушах по малко от всеки клип от ония десетките, дето са качени в SoundCloud. А цена видял ли си някъде или онова в заглавието е майтап? :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност вече си отговорих на последния въпрос. Засега никъде го няма - в Томан ще го доставят чак октомври на цени около 8500/9200/10000 лева, съответно за 61/76/88 клавиша. В Мюзикер е малко по-евтин, но и там не е ясно след колко месеца ще го заредят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Стига бе, тоя Икономов голям връзкар значи. :D Днес навсякъде другаде пишеше, че или го няма, или ще е в наличност след 10-12 седмици...иначе ония падове, дето са в матрица 4х4 и които предполагам са синхронизирани със стиловете, доста ми харесаха...и афтъртъча, и по-големия дисплей, и полифонията...абе докарали са го като флагман. :thumbup:

 

 

pa5x.png

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но пък е готино, а и двете нямат много връзка...ей го колегата какво казва, в Икономов вчера са продали първите 3-4 бройки. И ще е актуален доста време, както PA-4x се задържа толкова години вече. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не ми е било много ясно за какво се ползват тези аранжори. Май са доста популярни за поп-фолк, заради възможността сам клавирист да осигурява целия съпровод, без други музиканти?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не правя поп-фолк музика, но въпреки това имам няколко такива. :) ...все пак от обща музикална култура знам, че особено PA серията е много популярна из поп-фолк средите.

 

П.П. Между другото, намерих модела в един немски магазин на значително по-ниска цена от тази в Икономов, а и навсякъде - 7200 лв с безплатна доставка от Германия. Единственото неудобство е, че и там го чакат през октомври. ;)

А между другото имам един въпрос към по-сведущите - каква е разликата между 'интернационалната' и 'музикантската' версия, понеже имат разлика в цените, но данните им са еднакви?

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

17 hours ago, yamaha said:

Не правя поп-фолк музика, но въпреки това имам няколко такива. :)

Нещо като DAW in a box ли е? Да си правиш цели аранжименти и такива неща, без да ползваш компютър и да е по-добре интегрирано, вместо да трябва да се оправяш с MIDI клавиатура, на която трябва на ръка да вържеш всяка врътка/плъзгач към съответен контрол? Ако е така, това ми звучи добро, но толкова съм свикнал на DAW (едно време Cubase, после Logic) и на специфични плъгини от различни производители, че някак си представям как ще се чувствам леко ограничен, ако трябва да ползвам само вградените звуци, които не се съмнявам, че са достатъчно добри, де.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Преди 1 час, CyberGene написа:

Нещо като DAW in a box ли е?

Ако сметнем пълноценния секвенсер и останалите екстри - да, нещо такова, но не съвсем. ;)

Изненадан съм, че при толковата знания, които съм сигурен, че имаш, не си се интересувал досега от аранжорите. Като цяло силата им е в 2 направления - живото свирене и бързото сглобяване на аранжименти. Навремето (ама наистина много назад във времето) съм ползвал аранжори за живо свирене и мога само да съжалявам, че тогава нямаше такива машини както сега. Дори съм правил цели дискотеки с авторски аранжименти/ремикси на DJ Bobo, Dr. Alban, Technotronic, 2 Unlimited, Haddaway и т.н. (по имената вероятно се сещаш и за времето, когато съм го правил :P) и нещата се получаваха нелошо, но ако тогава имах както в момента дори и само едно PA с KAOSS модул, нещата щяха да бъдат на съвсем друго ниво, защото с такъв инструментариум границите са човешкото въображение, а аз такова имам в излишък. :greenangel: Сега, когато отдавна не свиря на живо, ползвам аранжорите, които имам, за бързо правене на аранжименти и тъй като вече съм направил без преувеличение вероятно хиляди такива, мога да те уверя, че времето за осъществяването им с аранжор е в пъти по-кратко, отколкото да редиш тракове в DAW....не че не съм правил и по-критични аранжименти само с DAW, както и в комбинация аранжор+DAW.

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз нямам тоя манталитет да правя аранжименти с с аранжор, но според мен е просто инструмент за правене на такива. Убеден съм, че преди 25 години DAW-овете не са били на това ниво и ако научиш някакъв аранжор ти става като начин за мислене, независимо дали правиш всичко от нула или ползваш някакви стилове, които сглобяваш и  модифицираш. Обаче това, което на мен ми липсва при тия аранжори е пълният контрол, който имам при DAW-а - на който си канал мога да си слагам каквито си VST поискам, а пък с аранжора съм ограничен от неговия engine, не че при DAW-а не съм ограничен от engine-а на VST-тата, ама все ми се струва, че DAW дава по-голяма свобода. Да не говорим за цената на целия аранжор (хубав такъв). Ама може би пък тея стилове вътре спестяват време ...  макар, че ако си намериш хубав MIDI pack пак можеш да си тригираш хубави звуци в DAW ... знам ли. ("Размисли в храсти").

Редактирано от Koobenot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм свирил сравнително малко наживо, а и понеже не съм професионален музикант, никога не ми се е струвало интересно да свиря кавъри или да трябва да ги изработвам като аранжименти, затова и всичко това ми е чуждо и съответно съм супер бос в това какво са аранжорите 😀 Само мисълта, че трябва да правя аранжименти в някаква свирка с малко екранче ме отказва, свикнал съм си на богатството и възможностите на DAW.

С което не искам да омаловажа тези инструменти 🍻 Едва ли биха стрували толкова много, ако не се търсеха и не бяха качествени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Моята история е по-различна, на времето имахме училищна банда и свирихме кавъри, но поради липса на хора някой трябваше да направи подложка за барабани и бас. Видях, че Cubase SX 3 може да ми свърши работа, идваше с едно VST пълно със семпли, избрах си едни барабани и бас и успях да скалъпя нещо. И така до ден днешен, свикнеш ли веднъж, няма връщане назад ... Може пък на някой от днешното поколение да му е лесно да програмира на таблет, аз бих се озорил доста ... май цялата работа е на каквото се научиш. Ето малко семпли от тогавашните резултати, ясно се чува колко изкуствено звучат бас китарата и как барабаните са бедни на вариации и са on beat като робот ... но толкова съм разбирал, толкова съм направил. :D

 

 

Редактирано от Koobenot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 3.07.2022 г. at 0:07, CyberGene написа:

Никога не ми е било много ясно за какво се ползват тези аранжори. Май са доста популярни за поп-фолк, заради възможността сам клавирист да осигурява целия съпровод, без други музиканти?

Точно-Това е идеята правилно, и наистина главно го ползват чалга-музиканти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.