Jump to content
Българският форум за музиканти

PCB-mount потенциометри за Bugera.


Recommended Posts

Дадоха ми за ремонтче една Bugera с хъркащи Master потенциометри, които са 50КА или 100КА, за PCB монтаж.

Много са особени и имат дълга около 15.5-16мм външна "тръба" с диаметър 10мм, която завършва с нарез за гайка с външен диаметър 8мм. А вътре, в тази тръба е самата ос на потенциометъра. Ето снимка:

m_Bugera-333XL-Pots.jpg

Някои има ли идея дали могат да се намерят такива?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4 hours ago, Evtim Djerekarov said:

Фарнел - да. Сега ще видя в маусър.

Другия вариант е да ги разглобиш и да видиш от къде идва проблема ...ако покритието е износено са за боклука , но ако само котвата е изкривена от натискане- да я изправиш и ще спрат да шумят... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Поръчвал съм електронни компоненти от сайта на TME. Става най-лесно чрез българския представител Радимекс Електроникс, излиза изгодно за малки суми и количества и пристигат за около седмица.

Редактирано от Koobenot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Занимавам се с електроника от поне 20 години. Пазарувал съм и от TME и от Mouser, и от Farnell и от Комет и други места, но засега никъде не намирам такива потенциометри.

На Радимекс, както и на Елимекс електронните каталози са кошмар за търсене.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Големите клиенти имат лукса да си поръчват специални изпълнения. Така че е абсолютно възможно да не можеш да намериш въобще. Алтернативно им пиши на тях - понякога са учудващо кооперативни (макар, че точно Берингер не са баш :) - но знае ли човек).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@Evtim Djerekarov Да ти кажа, без да разбирам много, тия много ми приличат на енкодери, ама може да съм далеко от истината … Добре де, без да разбирам особено, има ли шанс да се преправи схемотехническото изпълнение на платката, тъй че да може тия супер-рядки потове да се заменят с някакви, които са по-лесно откриваеми от простосмъртен човек, щото дори и сега да го ремонтираш, след време пак ще хъркат от износване и следващия майстор пак ще си чука главата, за да открие бройки от въпросните … Освен това пробва ли да драснеш на съпoрта на Бери, на времето съм имал вземане-даване с тях и като цяло помагат, в най-лошия случай могат да ти пратят някакъв datasheet. Чекна ли също форумите на Bugera, сто процента някой друг мъченик се с борил с подобен проблем ... 

Редактирано от Koobenot
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не съм писал на Бери, може да го направя. Не са енкодери, потенциометри са, това е лампов усилвател.
Да се преправи може, но това ще попадна в графата "цигания", ох, прощавайте - "ромщина" и ми се иска да го избегна, особено в усилвател на клиент.

 

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лек проблем е, че в един амп има потове 25к, 250к, 500к, 1М, някой път и други стойности (5-10-50к за биас примерно или други по-непопулярни "екстри"). Къде колко и за кой модел да се запасиш?!?!? :(

Преди година-две търсих потове за лампов амп Лайн6 - същата работа, голямо нямане. Някаква извратена конструкция и сглобка, за монтаж на платка, но с излишно много крака и т.н. Обърнах цялото Интернет и намерих само на майната си през еБей и на космически цени и им теглих една майна накрая. Сходни случки съм имал също с потове за MarkBass и Marshall. За последните малко по-лесно се намира, но пак много скъпо, чакаш за доставки и т.н.

Не знам как ги проектират тия усилватели. Сложили им някакви хилави капсуловани потчета с ширина на контактната площ 2 нанометра... И нито да го почистиш, нито да го смениш... Пълна свинщина! :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами то всички изделия са вече така-коли,домашни уреди.Всичко.

За да се ползват сервизите,а не сам да си помогнеш.То и сервизите у нас са едни...

Ако резбата за закрепване е със стандартна ширина и оста е стандартна  бих сложил нормални.

И с кабелчета довеждам до платката.Някога,ако се намерят оригинални лесно ще се сменят.

Ама това са мои разсъждения на любител от времената,когато много части липсваха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми отне пет минути да открия такава хуйня,но цената и от 18 евро е неразумна.Бих потърсил цялата платка или амп за донор ако ми се наложи.Дано ампа да се върне при собственика си и да му служи вярно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Начи къв е извода - тия неща по презумция се конструират да са трудно ремонтируеми, сиреч или те да си ги ремонтират или да го хвърлиш, малко като устройствата на Apple ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да, затова толкова много хора предпочитат да си купят разни местно правени неща със стандартни компоненти.

 

5 hours ago, Ламби said:

На мен ми отне пет минути да открия такава хуйня,но цената и от 18 евро е неразумна.Бих потърсил цялата платка или амп за донор ако ми се наложи.Дано ампа да се върне при собственика си и да му служи вярно.

Къде я откри таз хуйня?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.