Jump to content
Българският форум за музиканти

Yamaha DTXPRESS 3


Recommended Posts

Здравейте, 

Отскоро имам акустични барабани Yamaha, с меш кожи и лоу волюм чинели.

В апартамент съм, но искам да чувам възможно най-реалистичен звук в слушалките. 

Преди дни взех този модул, попрочетох упътването един-два пъти, но така и на разбрах дали и как точно могат да се ползват външни звукове. 

Бих се радвал ако някой знае и иска да сподели. 

Другото, което ме интересува, е откъде се свалят/намират звукове на определени барабани или барабанисти - например на Metallica от 2021 година или от концерта във...? :)

Благоадря предварително.  

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чрез MIDI само. Не се вижда нито слот за карта, нито ЮСБ, така че надали може да работи с външни семпли (потребителските китове се правят от вградените семпли, просто ти дават възможност за твои комбинации). Закачаш с МИДИ към компютър с някой виртуален дръм семплер и така...

Аз имам DTX Multi 12 и там има възможност за импорт на семпли (през ЮСБ драйв). Но модулът е доста стар и разполага с много малко вградена памет (май 64МВ беше), а можеш да тригерираш семпли само след като ги импортнеш в тази вградената памет. Която е супер малко, ако искаш да сложиш 2-3 интро/аутро и то стерео мелодии. Ако ползваш само къси ударни/перкусии може би върши сносна работа...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 4/29/2022 at 11:45 PM, Braikoff said:

Здравейте, 

Отскоро имам акустични барабани Yamaha, с меш кожи и лоу волюм чинели.

В апартамент съм, но искам да чувам възможно най-реалистичен звук в слушалките. 

Преди дни взех този модул, попрочетох упътването един-два пъти, но така и на разбрах дали и как точно могат да се ползват външни звукове. 

Бих се радвал ако някой знае и иска да сподели. 

Другото, което ме интересува, е откъде се свалят/намират звукове на определени барабани или барабанисти - например на Metallica от 2021 година или от концерта във...? :)

Благоадря предварително.  

 

Официалната документация какво каза? Аз имах DTXPLORER междудругото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В официалната документация пише, че може да свърже с компютър, но не мога да разбера дали ще работи с компа в реално време или трябва да прехвърля някъде файлове, които да използвам вече от модула. 

Ще почета още, ще си поиграя и с модула... 

Не ми е някаква болка за умиране, но си е краста. :)

Благодаря за отговорите... :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да го свържеш с MIDI кабел и да пускаш MIDI събития към софтуер за барабани. И слушаш от компа. В този случай не използваш никакви звуци от модула (които най-вероятно ще са и по-смотани). Проблемът е, че иска софтуери, драйвери, латенция може да има, може компа да хълца или забие...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 5/2/2022 at 2:15 AM, Braikoff said:

В официалната документация пише, че може да свърже с компютър, но не мога да разбера дали ще работи с компа в реално време или трябва да прехвърля някъде файлове, които да използвам вече от модула. 

Ще почета още, ще си поиграя и с модула... 

Не ми е някаква болка за умиране, но си е краста. :)

Благодаря за отговорите... :) 

Офф човек чак сега  те разбрах какво имаш предвид. Мислех че искаш да импортираш семпли, докато ти питаш за каквито и да е варианти.

Ок. Значи да - първо винаги питаш официалната документация, което вече си направил. Сега проверих - DTXPRESS III е бая старо, толкова иди-доди колкото беше моя DTXPLORER.

Както и Baby Thomas каза, имаш вариант да го вържеш към лаптоп. Не че не можеш да се кефиш на оригиналния звук на модула - можеш. Може да си правиш някаква lofi музика, ако си фен, но да - в днешно време такъв стар модел може би е най-добре да се ползва само за тригер.

Да сме точни - можеш реално да го вържеш към всичко, което има MIDI вход. Аз моя DTXPLORER го продадох преди повече от година и нямам никакви барабани вече. Но понеже тия модели са стари, те имат стандартен MIDI OUT порт и съответно можеш да вържеш модула към абсолютно всичко, което има стандартен MIDI IN порт. Да намериш стандартен MIDI кабел е фасулска работа и не е скъпо - има ги навсякъде, защото е супер-стара и стандартна технология.

По-долу пускам много старо мое видео от 2012г, в което нагледно показвам как да направиш стандартна MIDI връзка от такива барабани към друг модул. В моя случай, на видеото показваам стандартна MIDI връзка от Yamaha DTXPLORER към Akai XR20, а на свой ред неговия master OUT ходи във един от входовете на миксера ми (аз прекарвах всичко през миксера) и (понеже е стар модул и той) неговият MASTER OUT отива в един аудио интерфейс, чиито изход пък влиза в лаптопа и записвам аудиото с Cubase. Съответно, за да сменя дръм сета на външния модул (Akai XR20), ръчно ходя да го връткам, макар че после като спрях да записвам, видях че като врътна врътката за смяна на дръм сета на самия DTXPLORER, Акая си разчита MIDI съобщението и реагира адекватно. Но както и да е, идеята е повече от ясна. Междудругото бях мързелив тогава да резвам звука от камерата като удрям падовете, та затова падовия звук не се чува ясно и се чува гадно, щото е звука на пада, но смесен със звука на палката. Ама е ясно какво се случва все пак.

Както казах, видеото е от 2012г !! Тоест да се има предвид, че тогава време технологията беше ей така ограничена. Обаче сега сме 2022г, тоест бая години след като съм снимал. В момента този фокус би излезнал бая по-евтин и с по-малко джаджи, защото повечето съвременни миксери имат вграден АЦП или за по-ясно - вграден аудио интерфейс. Следователно от миксера, през USB кабел сигнала би влезнал директно в лаптопа. А ако не ползваш външен модул, а искаш да ползваш твоята Ямаха директно като тригер на сигнал на някакво програмче в лаптопа, става още по-лесно - връзваш стандартен MIDI кабел от MIDI OUT на модула ти, към MIDI IN на някакъв аудио интерфейс (повечето имат MIDI входове) (или вместо аудио интерфейс си купуваш само MIDI интерфейс) и оттам през USB кабел директно в лаптопа и си тригваш каквото ти кефне там.

И така. Но все пак, ето ти и пример, как ако си купиш друг външен модул който пък няма да има входове за змийския кабел на Ямахата (да вържеш всички падове към модула директно имам предвид), ето как става. Въпросният Akai XR20 не е точно дръм модул - той е самостоятелна дръм-машина. Не е предвиден да се връзват падове директно към него, затова си има вградени падове на самия него (тия дето светят в синьо). Но пък има MIDI IN порт, така че може да му се върже всичко без проблем. Той самият също е много стар модел, звука му е перфектен за стар-стил хип-хоп или съвременен lofi. И него го продадох с Ямахата ми.

Това е. Видеото е кратко и ясно - връзваш кабели - включваш, удряш - то свири.

Успех.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите - научавам полезни неща.

Тези дни си поиграх с модула, като целта ми беше да постигна звука от този клип:

Амии... не успях напълно. 

Тембър, тоналност или както там се казва, горе-долу нагласих, но няма тази динамика, няма твърдост - при мен звучат меко в началото.  

Или не мога да уцеля настройките, или модула толкова си може. 

Иначе засега нямам MIDI Устройство, освен една DJ конзола Pioneer DDJ-SX2, но не съм се занимавал и с нея и не знам дали избщо мога да я използвам.

Pioneer DDJ-SX2.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като MIDI контролер. 

Просто ми щукна и го написах - в нея мога да вкарам различни звуци. 

Няма, обаче, как да я свържа с модула.

Освен това става сложно да занеса някъде барабаните... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 5/16/2022 at 10:32 PM, Braikoff said:

Като MIDI контролер. 

Просто ми щукна и го написах - в нея мога да вкарам различни звуци. 

Няма, обаче, как да я свържа с модула.

Освен това става сложно да занеса някъде барабаните... 

За Серато/Трактор или подобно не би трябвало да има проблеми според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Здравейте отново, 

Имам въпрос относно входовете на модула от заглавието - 

как точно мога да включа два чинела например с кабел стерео жак / два моно жака? 

Снощи подвързах чинелите, но единият не проработва. 

Включени са към вход 9/10. 

Пробвах и към други входове, порових в ръководството, но не се получи. 

Явно не намирам къде из менютата да посоча, че имам още включени тригери... ?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Успях да пусна два чинела през вход 9/10. 

В ръковдството пише, че могат и другите входове да се ползват за по два тригера, но там все още не ми се получава. 

Ако някой знае дали все пак е възможно, ще съм благодарен да науча.  

Поздрави...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.