Jump to content
Българският форум за музиканти

Виртуален клавесин


solar_sea

Recommended Posts

От известно време се опитвам да направя симулация на клавесин, която да може да се ползва заедно с миди контролер или в DAW. Покрай почивните дни го докарах до нещо дето се струва, че е стъпка в правилната посока и звучи прилично като му пускам midi-та, примерно сонати на Скарлати. Все още не мога да го подкарам като VST плъгин, но успях да го докарам до уеб страница с работеща usb midi клавиатура през google chrome.

Ако някой му е интересно да пробва и да сподели впечатления - ето тук трябва да може да се отвори 🍺

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изглежда интересно, но нямам миди-клавиатура да го пробвам. Вариант ли е да му сложиш едно допълнително бутонче "PLAY" да свири едно "до", колкото да се чуе резултат ? Примерно де.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отидох на дадената уеб страница, но не успях да използвам клавиатура.

Опитах в Debian Linux с браузър Google Chrome Version 77.0.3865.90
но с командата aconnect -io
не се виждаше да се е отворил входен MIDI порт.

Свалих си дадения демо-файл със звук.
До колкото разбирам е използван алгоритъма на Карплус-Стронг.
Така се получава нелошо подобие на дърпащи струнни инструменти.

Но ми изглежда, че спектърът е прекалено наситен в най-високочестотната си част и по-форма е изравнен (подобно на бял шум).

Освен това липсва пространственост на звука.
Реалният музикален инструмент има определени размери и се намира на определено място в пространството.
При алгоритмичното моделиране отсъстват тези пространствени характеристики, ако не бъдат добавени с други средства.

Надявам се да не приемете моите думи като някаква отрицателна оценка или критика.
Също се занимавам с такива алгоритми за синтез и съм се борил с различни техни особености.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ни най-малко, благодаря от сърце за отделеното време и оценка! :) За съжаление клавесин съм виждал само на снимка и все още не съм имал възможност да чуя на живо.

Текущата версия на кода е налична [url=https://github.com/spaskalev/karpsichord]ето тук[/url], под GPLv3 лиценз. Използвам [url=https://faustide.grame.fr/]ето това[/url] онлайн иде за разработка.

Не съм сигурен за демото което качих от коя точно версия е - тъй като добавих и сдвоена струна, с изместено място на атака. Ще опитам да обработя няколко миди колекции за клавесин и да ги чака.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заработи през Midi Through портa 14:0

Първо мълчеше, но след като натиснах нещо на виртуалната клавиатура започна да приема и през MIDI порта.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Страничката вече има и възможност да се свири с обикновена компютърна клавиатура. Има диаграма с наредбата, с чиято помощ се постигат общо три и половина октави :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.