Jump to content
Българският форум за музиканти

Жълтата цигулка


Recommended Posts

Малката цигулка изчезна. Така свикнах да казвам години наред. Докато не си припомних историята на Червената Страдивариус днес. Не! Цигулката ми не е просто изчезнала. Тя беше ОТКРАДНАТА. Не, че е Страдивариус или нещо скъпо по принцип. Но е свързана с детството ми и детството на баща ми. Днес реших да започна да я търся. Защото музикалните инструменти не се изпаряват! Тя беше открадната от дома ни в Русе, когато още мутренските времена бяха във вихъра си - от служители на Общината през 2000г. Няма да търся сметка и да се правя на детектив. Стореното- сторено, със сигурност, ако не е строшена, е в някое семейство, което оценява човешката култура. Просто искам да я купя. Моля, споделете с приятели, които следят музикалните среди. Цигулката е половинка, бледо жълта, имаше охлузване, доста видимо. Баща ми е свирил на нея 1960-61... “Anybody seen my baby?”
Снимката е от Пинтерест: https://pin.it/2Q7l7Oj

2E29462C-25E5-46FC-AE30-3A8B3EB0362A.jpeg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не е някакъв бот,или шега...

Първо тази снимка вероятно не е на Вашата цигулка.

Второ-половинките цигулки нямат никаква цена.Клони към нула.

Минали са 21 години.Дори да е свирило някое дете гарантирам,че няма да я познаете.

Занимавам се с лютиерство от 40 години и знам какво говоря.

Не се настройвайте,защото няма смисъл.Намерете си нещо друго да Ви напомня на баща Ви.

С добри чувства,още повече,че и аз съм от Русе,пък може и да съм познавал баща Ви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако гарантирате, че няма да я позная, значи сте я пребоядисал лично. Да, снимката не е на търсената половинка, има линк откъде е. Относно цената, и защо решихте, че я търся заради цената? Относно сантимента, защо решихте, че можете да ме съветвате точно по този въпрос? Интересен коментар, признавам си изненадах се. Нали сте гледал “Ти, който си на небето?” (Или може би чел книгата) Вие от кой вид лютиери сте, ако мога да попитам? Защото този единият имаше принципи, съвест и емпатия. Поздрави на Русе!

 

пп: ако наистина цената на половинките клонят към нула, хайде намерете ми една, ама да звучи все пак хубаво, да не си отвращавам детето от инструмента по принцип.

Редактирано от Галина
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте,почти невъзможно е да се идентифицира инструмент само по признаците,които изброихте.Една автентична снимка ан фас щеше да е най-полезна в този случай,както и снимка на цетела(етикета) вътре в цигулката.Минали са много години.....Задайте си въпроса,дали Вие самата бихте я разпознали между стотици съществуващи цигулки с този характерен за много от тях цвят и размер?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уважаема Галина,

1/2 не мога да предложа, но когато стигнете до 3/4 - обадете ми се - със сигурност няма да съжалявате (ако дотогава не се появи друга изгряваща звезда)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пенсионирах се след 40г.трудов стаж и 60г.свирене на цигулка.Краят на моята кариера на цигулар беше на  длъжност

пом.водач на втори цигулки в Софийска филхармония-2015г.Със заплата 750лв. и пенсия 380!

Последните 35 год.никак не бяха лесни за брата музикант.Мизерно съществуване!Покрай цигулката станах и лютиер.

Добре,че съм сръчен и тази ми дейност ми докарваше едно нормално съществуване.

Най голямата ми гордост е тази,че не позволих моите музикални мераци да прехвърля на децата ми.

Справят се отлично с живота и без да свирят.

Не си обричайте децата на къртовски труд от 4-5 годишни и да съжаляват цял живот!

Може за удоволствие и възпитателна цел,но не и за професия.Особено в тези бездуховни времена.

Сигурно някой ще се възмути от написаното,но действителноста за съжаление е такава!

 

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човек, който истински и безусловно е обичал музиката 60 години - никога не би написал тази тъжна изповед, защото още от начало не би се стремял да бъде помощно винтче в голямата уютна музикална машина. Безусловната обич и отдаденост към музиката или към друго творческо дело са най-висш дар и нормална земна радост, недостъпни за пасивните и примирени човеци!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно колега си млад и неопитен човек.Когато почнах да свиря на цигулка(1955г.),когато учих в музикалното училище,консерваторията

в България имаше друго отношение към изкуството.Свирил съм в джаз оркетър Русе на Петър Петров-парчето-бас.

От първи до пети джаж прегледи.Имаме и плочи.

Свирихме на джаз жамбуре Варшава-по него време най престижния джаз фестивал в Европа.Имахме страхотен успех-2 пъти на бис.

Рецитала на световния джаз тромпетист Фреди Хъбърт закъсня с половин час.А трябваше да го предават директно по телевизията.

Свирил съм  китара,пиано в различни рокформации.

В най добрите симфонични оркестри-Русенска филхармония,академичния оркестър на консерваторията,фестивалния оркестър на Емил Чакъров,

Софийска филхармония.Преди промените културата беше държавна политика.Обиколил съм цяла Европа,САЩ,Сингапур,южна Корея.

Изпитвал съм удовлетворение и гордост,че съм български музикант.

След промените всичко отиде по дяволите.Културата стана мръсна дума.И сега е така.

Ежедневна битка за оцеляване.Съкратиха драстично съставите на оркестри,опери.

Някои ги закриха изобщо.Питайте някой музикант от кой да е симфоничен оркестър какво мисли по въпроса.

 

 

 

Scan_20190917 (5).jpg

Scan_20190917.png

003-2 (1).jpg

Scan_20190917 (4).jpg

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До голяма степен смея да се съглася с колегата. Навремето с жена ми бяхме клавирно дуо към бившата концертна дирекция 'Музика' с над 300 концерта из цялата страна. Синът ми се роди година преди да закрият въпросната концертна дирекция, но ние продължихме още известно време с концертите, а него го гледаше баба му. Жена ми категорично не искаше той да се занимава с музика, аз също бях на това мнение, но не щеш ли в детската градина госпожата казала на баба му, че е грехота такова музикално дете да не се занимава целенасочено (че и с двама родители музиканти за капак) и баба му на своя глава започнала да го води на уроци по пиано, понеже ние постоянно бяхме по пътищата. И от там се тръгна...после той продължи в музикалното училище и накрая взе висшето си образование с 2 специалности (пиано и орган). Както и да е, мисълта ми беше, че въпреки толкова години специализирано обучение, той самият стигна до извода, че няма смисъл да си вади хляба точно с музиката и сега работи нещо съвсем друго, нямащо нищо общо с музиката, но взима повече пари от мен и жена ми взети заедно. Така че щом човек се чувства удовлетворен от живота по един или друг начин, винаги мога да му разбера мотивите, които са го накарали да зареже упорито 20-годишно занимание с една дейност и да се прехвърли на друго. И накрая, понеже са празници, пожелавам много здраве и весело изкарване на всички съфорумци! :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
On 12/19/2021 at 10:57 PM, bluesman said:

Здравейте,почти невъзможно е да се идентифицира инструмент само по признаците,които изброихте.Една автентична снимка ан фас щеше да е най-полезна в този случай,както и снимка на цетела(етикета) вътре в цигулката.Минали са много години.....Задайте си въпроса,дали Вие самата бихте я разпознали между стотици съществуващи цигулки с този характерен за много от тях цвят и размер?

Здравейте!

Благодаря за отговора! Да, бих я познала, както казах, ако не е пребоядисвана. Мога да я опиша и по-подробно,  но засега се въздържам. Цветът е доста специфичен, просто не съм виждала друга такава, затова сметнах, че може би е достатъчно.

Отвътре нищо не не пише.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Като гледам и си мисля, то темата за "ЖЪлтата цигулка" е станала темата за "ЖАлната цигулка"! Т.е. - Уж музиканти, но такива, които оплакващи се от страданието и безсмислието, което им е причинила музикалната им "успешна", но безпарична кариера на тях и на децата им

ПС - Какво да си помислят за музикалната си кариера новочетящите тук!

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

17 hours ago, Лими said:

Като гледам и си мисля, то темата за "ЖЪлтата цигулка" е станала темата за "ЖАлната цигулка"! Т.е. - Уж музиканти, но такива, които оплакващи се от страданието и безсмислието, което им е причинила музикалната им "успешна", но безпарична кариера на тях и на децата им

ПС - Какво да си помислят за музикалната си кариера новочетящите тук!

Ами и аз това им се чудя. И аз честно казано, не съм очаквала такива отговори. Просто търся да купя една конкретна цигулка жълта на цвят, половинка на размер. Кое е толкова неясно? Дали ще я намеря или не си е Божа работа, а пък сега дали имало или нямало смисъл си е мой проблем 😂. Ако случайно видите някоя, която отговаря на описанието, моля пишете. В противен случай моля, спестете си психо-аналитичния анализ, пак моля. (Уточнявам, това не го отправям конкретно към Лими)

Редактирано от Галина
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
On 2/25/2022 at 3:01 PM, Evtim Djerekarov said:

Имате ли снимка на действителната цигулка? Лични архиви? Някаква марка поне...

Нямам снимка за съжаление и не знам за марка. Може да е съвсем обикновена, но имал красиво звучене според учителя ми навремето. Идеята ми е ако се появи някоя с подобно описание да я погледна лично. Знам точно какво да търся. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.