Jump to content
Българският форум за музиканти

качествен изолиран кабел


Recommended Posts

Здравейте,

Моля, посъветвайте ме къде могат да бъдат намерени по-качествени кабели за китара...стандартните от ~10$ по сайтовете са пълен боклук - няма екранировка, няма мед,....грозна гледка и грозен звук

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако сайтовете са китайски и цената е за големи дължини - вероятно да, въпреки, че дори и в такива сайтове съм виждал (и купувал) доста добри кабели. Скоро май някой пак питаше за качествени кабели и пак раздавахме линкове - погледни в Динакорд, има всякакви марки и дължини, между които може да си избереш това, дето ти допада.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Neutrik жакове и жица Cordial или Sommer, но не от най-евтината, а с капацитивност под 90пФ.

Ако те няма с поялника... Кордиал имат и готови.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, emosms написа:

Купи си neutrik жакове и микрофонен кабел на метър. 
От място, да го видиш как е направен.

Благодаря за съвета,

досега съм си купувал по нета и няма как...а и повечето са капсоловани да не се отварят :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, yamaha написа:

Ако сайтовете са китайски и цената е за големи дължини - вероятно да, въпреки, че дори и в такива сайтове съм виждал (и купувал) доста добри кабели. Скоро май някой пак питаше за качествени кабели и пак раздавахме линкове - погледни в Динакорд, има всякакви марки и дължини, между които може да си избереш това, дето ти допада.

Благодаря за съвета, ще пробвам може би някой от там.

Въпреки че не ме кефи това, че спецификацията много пошла - само конфигурация на жаковете и колко метра е кабела и толкоз..... няма колко му е съпротивлението на кабела, капацитета, меден ли е, покалаен ли е ,запоявани ли са жаковете или сглобка или.....

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, не се стараят много в описанията, само тук-там се вижда "copper" или пък, че жаковете били позлатени и дотам. Виж китайците като продават някои по-скъпи кабели поне слагат доста картинки и разрез да се види дебелината на изолацията, оплетката, централното жило, ама и те често не пишат съпротивлението като предполагат, че щом са го направили около стандарта, няма нужда от повече писане. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съпротивлението, дали ще е 0.1 или 1 ом, няма голямо значение. По-важно е, да има малък капацитет и добра кранировка (двете са противоречащи си неща).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кабела и жаковете имат значение само ако подлежат на запояване.Тези капсулованите се изхвърлят,като спре да работи понеже няма жица вътре.Жаковете са тенекиени и няма голямо значение вида на медта в кабела.Важно е спойките между медта и тенекията да не са студени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

8 hours ago, Ламби said:

...Тези капсулованите се изхвърлят,като спре да работи понеже няма жица вътре...

Това ще е някакъв интересен вид на предаване на сигнал. Останалото няма да го коментирам. 

Baby Thomas изчерпа темата за наличните в BG (добри) възможности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, Ламби написа:

Кабела и жаковете имат значение само ако подлежат на запояване.Тези капсулованите се изхвърлят,като спре да работи понеже няма жица вътре.Жаковете са тенекиени и няма голямо значение вида на медта в кабела.Важно е спойките между медта и тенекията да не са студени.

Относно вида на медта съм напълно съгласен! важното, според мен е - да е меден...останалото засяга предимно времето на живот на кабела....

Относно спойките - също :)..... ако жаковете са сглобка...или точково заварени, имат по-голямо контактно съпротивление (все пак съм инж. :)), ето защо искам моят кабел да е запоен....но това няма как да го видиш, как е направено в капсолованите...или при поръчка в нета, а повечето производители не дават такава информация, което е много тъпо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 15 часа, Evtim Djerekarov написа:

Съпротивлението, дали ще е 0.1 или 1 ом, няма голямо значение. По-важно е, да има малък капацитет и добра кранировка (двете са противоречащи си неща).

за съжаление, информация относно капацитета на кабела,  не намерих за ни един кабел......а изчетох нета тия дни и гледах спецификации на маса кабели....

а относно съпротивлението на кабела, не съм съгласен, че няма разлика дали е 0,1 или 1ом....тъй като това неминуемо изрязва някой хармоници на сигнала, т.е. променя тмбъра на звука....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мда, при изходно съпротивление на китарата в рамките на 10 - 100 килоома, несъмнено тази 1/10000 или 1/100000 част от общото съпротивление на веригата, ще изиграе драматична роля при представянето на звуковата картина....
Сега остава да начертаеш еквивалентна схема и да сметнеш с колко ще се потиснат хармониците при тестов сигнал (да се има предвид, че разлики под 1dB се чуват трудно, а разлики от сорта на 0.1dБ - никак).

Може също да пробваш емпирично, да монтираш ключ, с който включваш/шунтираш съпротивление 100-470 ома последователно на средното жило на проводника, да провериш сам за себе си дали и колко разлика чуваш.

Вероятно производителите на лампова апаратура страшно са се минали, като са забравили да махнат входното 68К съпротивление на решетката на първата лампа. Също производителите на педалчета, които слагат последователно на входа най-често 10К.

 

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^За удобство, сходни сметки са направени тук:

https://dspace.mit.edu/bitstream/handle/1721.1/46225/41567257-MIT.pdf;sequence=2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^хвърлих бърз поглед, че сега нямам време, но от това, което видях, ми се струва, че началото на заключението казва достатъчно:

"The measurements conducted on the cables, aside from the noise and THD+N tests, failed to conclude anything as to why some cables allegedly sound better than others. The THD+N and noise tests gave one remotely possible explanation as to why some cables might sound better, but it failed to give any correlation between price and performance or construction and performance. Therefore, it is the basic conclusion of this research that cable quality is of very little consequence in audio systems."

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.