Jump to content
Българският форум за музиканти

качествен изолиран кабел


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

В общи линии важна е изолацията между жилото и оплетката - на доста аудио и микрофонни кабели е сравнително малък диаметър.
Това дава капацитивността на метър. Генерализирано-голям диаметър - по-малка капацитивност, по-малко влияние върху ВЧ сигнала, при китара с пасивна електроника.
В зависимост от материала на изолацията, при еднакъв диаметър, с някои материали имаш по-малка капацитивност.

Другото по кабела, като качесто на материали, е за здравина/ гъвкавост на кабела.

Иначе, не се сещам да съм виждал микрофонен кабел, при който оплетката да не е мед.
Алуминиева има при евтините коаксиални кабели (за tv), от строителни материали :D :D 

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, вземи си някакъв мултицет и LC-метър и можеш да измериш собственоръчно параметрите на кабела.
Във всеки случай, дори кабел Stagg горе-долу става ако е с по-хубави жакове, та не знам, какво си се вторачил толкова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 16 часа, lyubohar написа:

Как ли съм свирил в зала България,Джаз джамбуре Варшава,записи, плочи преди 40 години с прост български екраниран кабел от Млад техник например?!

 

Благодаря ти за коментара - съгласявам съм с теб на 100% - 

"прост Български екраниран кабел"  може да бъде много по-добър  от  "сложен умен Китайски мастърпиис", който няма екранировка и е с 5 косъма-жила... и те се късат до месец мах.....

... а и преди 40г. медта е била евтина и вероятно не са пестели в кабелите... :) Както е казва бай Тошо - днес oтваряме завод за полупроводници, догодина - за цели проводници ?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 15 часа, Evtim Djerekarov написа:

Ами, вземи си някакъв мултицет и LC-метър и можеш да измериш собственоръчно параметрите на кабела.
Във всеки случай, дори кабел Stagg горе-долу става ако е с по-хубави жакове, та не знам, какво си се вторачил толкова.

Благодаря ти за коментара.....
но тук -"дори кабел Stagg горе-долу става"-ме загуби.....вземи си стага и си го срежи и виж вътре кво става ....поне моят, нямаше екранировка и имаше 2 "косъма" за проводници, ако държиш ще го потърся  , и ако не съм го изхвърлил, мога да го снимам и покажа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледай, сега много излишни приказки станаха. Имаш два варианта - да си вземеш хубав кабел,  който обикновено можеш дори да пробваш в някои магазини, или да си направиш такъв с прилични жакове, и кабел, който можеш да разгледаш, където е отрязан, преди да избереш. Дадоха ти и предложения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

21 hours ago, synchu said:

EDIT: Имах предвид да продължа обяснението със стандартните лампови стъпала, входен резистор ~1M обикновено...

 

Встрани от темата с кабелите, току-що сметнах набързо cutoff честотата на low-pass филтъра, образуван от (най-често) 33-68 килоомовото входно съпротивление на ламповите апаратури и паразитният (в по-голямата си част милеров) капацитет на първата решетка, който според моите експерименти от миналото, представлява около 100-150 pF, в зависимост от избраният коефициент на усилване на първото (общ катод) стъпало. Получават се честоти в диапазона 15-30 килохерца, което наистина свидетелства, че това съпротивление се подбира, за да потисне потенциално прихващане и детектиране на AM радиостанции.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

 

На 30.06.2021 г. at 12:24, synchu написа:

^За удобство, сходни сметки са направени тук:

https://dspace.mit.edu/bitstream/handle/1721.1/46225/41567257-MIT.pdf;sequence=2

Благодаря ти за линка, интересно четиво и точно по темата :)

Редактирано от xexe
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 6/30/2021 at 3:26 PM, xexe said:

Благодаря ти за коментара....в посоченият сайт търсих, разбира се.....но на готовите кабели, няма никаква специфилация....или поне тези които прегледах аз... ако искам да си го поя - то ясно, но от опит знам, че и запояването е по-добре да го направи някой про, с про-поялник :)

темата я повдигнах , имайки предвид готови инструментни кабели с моно жакове

Точно де, ако не ти се занимава, купуваш това което ти показах като готов вариант на Роланд - адски здрав кабел с отлични характеристики :) Информацията която търсиш я няма в описанията на готовите кабели по една проста причина -> под 0.5% от китаристите са инженери. На почти никой отишъл в магазина не му пука за технически сметки, килохерци, съпротивления и тн. Хората не могат да разбират от всичко. Отиваш в качеството си на китарист, казваш: искам хубав кабел, имам 35лв примерно и човека дето продава ти дава. Съответно и обратното го има - продавачите не могат да са хем инженери, хем лютиери и тн.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Ами общо взето така и правя, затварям си очите и вземам...но все дръвце...та затова пуснах темата.

Благодаря на всички които дадоха коментар и ми помогнаха в избора на кабел.

Последно, си взех кабел от някаква Българска фабрика, който от пръв поглед изглежда добре,а и звучи добре...но го имам само от 3 дена ?‍⚕️.....ще пиша коментар след месец-два, ако издържи до тогава...или по-рано, ако се скапе ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изглежда, по някаква мистична причина, ти имаш много повече проблеми от другите китаристи, ползвайки същите кабели. Може да е карма.

Помня, че ползвах един правен кабел, един кабел Stagg и един Bellamusic, в продължение на 4-5 години на репетиции и на живо, както и вкъщи, без проблем, а за периода съм се местил два пъти. Та не знам. Във всеки случай, не ползвай кабелите, да повдигаш товари с тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ахаха........е в мануела пише, че много здрави, а едно пиано не можеш да дръпнеш с тях  :)

Но иначе си прав, роден съм с "късмет" и може би за това.

Как да е , надявам се, вече счупих каръка  ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.