Jump to content
Българският форум за музиканти

Профилактика на лампово кубе


Recommended Posts

Baby Thomas отново се оказа прав. Беше от захрнването. Майсторът сложи два големи кондензатора и бръмът изчезна. Сменихме и кайната лампа ( оригнлната -Bugera с руска), защато и тя имала отношение към този бръм. Сега работи перфектно. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте, 

Кубето започна да звучи с накакъв гъгрещ звук, който се появява понякога. След като го изключа и включа отново, всичко е ОК.  Крайната лампа смених преди около два месеца. Предусилвателната е оригинална. Явно трябва да я сменя.

Въпросът ми е мога ли да продължа да го използвам така, докато смогна да сменя лампата ( ако изобщо проблемът е в нея), или ще стане по- голяма беля.... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е гъргорене, може. Ако е гърголене, не може. Ако е гъргориране с нотки на нежно влажно припръцкване, значи е за ремонт. Ако е ломотене или каканижене, то е от лампа V2 на схемата от март 1988 година.

Помисли малко и сам предположи, по даденото обяснение, някой би могъл дори хипотетично,  да даде каквото и да било обосновано предположение за характера на проблема. Ако дадеш повече параметри, може и някой нещо да измисли.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ситуацията е следната:

Включвам го и след 5 минути започва леко да криви, като  някакъв скапан драйв. Изключвам и включвам отново - свири ОК и не се скапва. Проблемът се появява само в началото, след първите 5-6  минути. Не съм пробвал колко ще изкриви и не съм го чакал да се оправи, защото ме е страх да не се скапе още повече. Изключвам го 2-3 минути след като започне да криви.

Оказа се крайната лампа. 6п14п. Сложих я преди 3 месеца. Купих я нова, от магазин. Свирил съм само у дома, по половин-един час  на ден, на максимум 1/3 от мощноста му. Това май не е нрмално.

Върнах му оригиналната лампа. С нея няма проблем. Поне за сега.

Бях чел, че руските лампи са супер, но дали е така....?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо чудно просто тази бройка да е дефектна, ползвана, удряна.... СССР няма от почти 30 години, а тази лампа кой-знае как е съхранявана. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че защо да сменяш оригиналната ,ако си е ок?Иначе има една май бургаска фирма,дето имат едва ли не кашони нови лампи - "сделано в ссср" пише на тях,аз кво взимах,6н2п май..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Hillbilly написа:

Че защо да сменяш оригиналната ,ако си е ок?

От глупост, " за по - добър звук...."

Новата се скапа за 3 месеца, без изобщо да напъвам кубето.....( ако в   нея е проблема..)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитах с друга руска лампа. Бях купил две, за всеки случай. С другата руска лампа въобще не тръгна. Лампата не светва.

И така, кубето работи ОК единствено с оригиналната си крайна лампа ( не съм купувал други НЕруски ).

Кажете сега, къде е проблемът - в китайското кубе или в старите руски лампи🤔🤔🤔

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако лампата е нова е твърде вероятно някой крак да не прави контакт.Може да ги почистиш внимателно.

Или проблема да е в цокъла.Ако имаш мултицет виж дали има връзка м/у 4 и 5 краче.Гледаш лампата откъм краката.

https://frank.pocnet.net/sheets/010/e/EL84.pdf    Тази е еквивалент на 6П14П

 

Това е отоплението-f4-f5.

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това че е руска, има надпис ОТК (на запад мислят че това качва качество и цена), че е стара и т.н. и т.н. не значи непременно, че лампата е добра. Или пък лоша.

Миналата година помогнах на един агент да си сложи две такива древни руски в Оринджа и звукна супер яко. Купувал съм обаче и дефектна (това, за което спомена lyubohar, прекъснато отопление). Купувал съм и "идеално мачнат квартет", които след тествера се оказва, че нямат много общо. JJ лампи съм купувал супер смотани, следващата партида пък са идеални. И т.н. и т.н.

Абе... лампи. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И пореден въплос от серията "Тъпи":🙄

Моля, бъдете търпеливи..🙂

Ако лампата има проблем, както в този случй- криви звука и тн... това може ли да скапе по-сериозно усилвателя, ако не се смени веднага. Напрмер, нямам време веднагада отида за нова и свиря така - включвам, изключвам и продължвам.....

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кривенето се появява когато лампата излезе от режим. За стъпало с автоматично преднапрежение това означава промяна на анодния ток в покой. Студена спойка, дефектирал кондензатор и т.н. Понякога причината е лампата - леко нарушен вакум и ефекта е следния - лампата тръгва да работи с нормален аноден ток, който с течение на времето се увеличава бавно и постоянно. Стъпалото излиза от режим, започва да криви. Изключваш, включваш и процесът тръгва от начало. Не изключваш - лампата или се стабилизира на някакво ниво на анодния ток при което стъпалото не е в режим, или започва да свети в синьо, горят бушони и т.н. ... С две думи мерене му е майката... Ако си в София мога да го погледна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, "никони", за отношението. За сега свири. Ако проблемът се задълбочи  ще търся помощ. Благодаря.

Смених крайната лампа. Отночало новата не трагна. Натегнах пластинките на цокъла и тръгна. Ще видим до кога😀

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може именно в лош контакт да е проблема, както вече други предположиха. Но Никони може да погледне.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

След преглед се установи, че руските лампи, които преди няколко месеца купих от магазин за резервни части, всъщност съвсем не са нови и са работили много. Майсторът ги видя че са опушени само като ги погледна. 

Сложих нова - купена от музикален магазин- и проблемите изчезнаха.

Извод: Внимавайте какво и от къде купувате. За 30лв. лампи си скъсах нервите и  загубих времето - моето и на специалиста.

Бъдете здрави!

 

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.