Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за гейн на Park g25r


Recommended Posts

Здравейте, 

Моля, който има такова кубе или е свирил с него, да даде мнение.

Взех един стар Park g25r, но гейна му криви страшно много, дори  намален до край. (Звучи добре, но като за "Металика", а не за блус )

Потенциометърт върти по- трудно от останалите, но хода му е пълен, усилва горе долу равномерно, припуква леко, но  не прекъсва.

Чистият канал работи добре.

Моля, ако някой е ползвал такъв, да каже  това нормално ли е за модела или има проблем.

Ако има проблем, препоръчайте някой, който може да го види. В София съм.

Благодаря. 

 

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че потенциометрите са заминали. Моля, ако някой знае какви са - да пише. Виждам, че единия е А 100, а другия В 200. Не знам дали са оригинални. Не виждам да е работено по платката.20210611_010139.thumb.jpg.2784082ac7ba882dbe5ff575364e2a63.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами то си пише :

А200К - 200 килоома, логаритмичен.

А100К - 100 килоома, логаритмичен.

Ако има някой B тогава е линеен.

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дори да не пише - за Gain & Volume обикновено се слагат логаритмични.

Ако нямаш точния модел, за да пасне на платка/шаси можеш да го монтираш с краката настрани и да пуснеш 3 жички до платката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Навсякъде намирам само 220к. Казват ми, че това било стандарт.  Нямало 200. Ще станат ли 220к ? Говоря за стойността. Монтажа ще го докарам някак.....

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът е, че тези потенциометрите, които се продават по българските магазини в голямата си част са доста некачествени. "Стандарта" няма да го коментирам.

Така или иначе стандартните отклонения, при масовите потенциометри, по спецификация са между 10% и 20%, така че - ще стане - като стойност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички, които взеха отношение. Смених потенциометъра. Сега гейна заработи както трябва и усилвателя е наистина страхотен!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

Да не пускам нова тема за същото кубе, ще пиша в тази....

Вече два пъти гори накакъв чип в предусилвателя на кубето ( така казва човекът, който го ремонтира). Случва се, когато включвам и изключвам кабел на входа, когато кубето е включено. Там са стандартно съм навързал драйв, лупър и един процесор, от който ползвам ритъм секцията. Винаги съм използвал ефектите по този начин и до сега не съм имал проблем. 

Моля за мнение - аз ли нещо прецаквам, ефектите или самото кубе имат проблем....

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако човекът каже, че въпросният чип е операционен усилвател:
1. нека сложи цокъл, че да можеш да си го сменяш.
2. защита на входа с ценерови диоди и последователно съпротивление, биха предпазили чипа от пренапрежение по вход, както е показано на илюстрацията. Напрежението на ценеровите диоди трябва да се подбере според захранващите напрежения. Също трябва да се подберат диоди с малък капацитет.

an015-f3.gif

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

https://postlmg.cc/GHv64hd0

От тук взех схемата. Човекът каза че е вярна, а ограденото в схемата е някакъв мод. 

Моля и ще съм благодарен, ако, Евтим да каже какви ценерови диоди да се сложат..... 

И да, мисля че чипът е операционен усилвател....

 

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първото нещо в схемата не е операционен усилвател и не е чип, а е JFET транзистор - това ли изгаря? Или ограденото го няма при твоя усилвател.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако схемата входа е идентична с тази, предлагам:

park.png
1. Да се подменят диодите D1, D2 с нови.
2. Да се увеличи стойността на R66  и пропорционално да се намали на C2. Примерно 4.7К / 2.2nF вместо 1К / 10nF. Може първо само да се увеличи съпротивлението, а кондензаторът да се намали само ако се наблюдава нежелано увеличение на басите.

Друга възможна причина за изгаряне на ОУ, e ако се самовъзбужда и "Свири" на някаква висока честота. Това може да се установи с осцилоскоп. Половинчато, но може би работещо решение би било ограничаване на захранващия ток на ОУ. По-правилно би било да се установят и елиминират причините. Възможно е също, причината за изгарянето да се корени във другата половинка на чипа (вторият ОУ на схемата);

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.