Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Здравейте! 

Не знам дали тук е мястото на тази тема и затова ще помоля, ако не е, модератор да я премести. 

Имам въпросното кубе, на което са гръмнали говорителите отдавна. Не е ползвано откакто бях ученик. Уикенда го извадих за тест и се оказа че си работи, но повечето потенциометри пукат и заглъхват при дори най-лек допир. Но пък като го нагласиш и не го пипаш си свири нормално. 

Въпроса ми е колко ще струва смяната им, ако го дам на техник? 

Да отбележа, че откачих старите говорители и го включвах към две 40w 8 ohm, с каквито разполагам. 

Поздрави и благодаря предварително! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подозирам,че потенциометрите са такива:

Ако са за печатен монтаж трудно ще се намерят друг тип да пасват.

Много лесно се разглобяват и почистват.

 

 

c48efc3bc7ccd1e0549dbb3a58c35d75.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При големи стойности на потенциометрите, контактният спрей може да им намали общото съпротивление(понеже самия контактен спрей има малко съпротивление). Плюс това, решението е временно и едва ли удачно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То май няма да излезе нищо, защото снощи сдаде багажа. След около 30 мин работа запуши и спря да свири. Отворих го и се беше нагряло доста. Двата транзистора направо не мошеше да ги пипнеш. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А струва ли си?

Така като гледам ще отидат поне 100лв.

А това кубе без говорители ставаше само за дрънкане у дома.

За тези пари сигурно ще си намери работещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мятай го в контейнера.

Ако беше лампово можеше да се извадят двата трафа и да се използват за нов проект. Но тази транзисторна сопа от по-миналия век...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хич не ми се занимава с ремонт. Няма смисъл само да хвърлям пари, а и освен това, през него баса звучи отвратително. Идеята ми беше да му се сменят само потенциометрите, но след като оная вечер изпуши, отива в кофата. 

Започвам да се оглеждам за нещо 10''-12" над 20W до 150-200лв, защото от доста време вече свиря само вкъщи и то предимно само уикенда за по няколко часа. Затова не ми се наливат пари. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оня ден говорих с мой познат, който е лайк в електрониката и се уговорихме да му занеса въпросната Вермона. След като му обясних какво е станало, каза че се съмнява в транзисторите или в някакви филтри. За транзисторите каза, че ако ги няма, трябва да имат заменими такива. Ако има някой запознат ще се радвам да сподели мнение. 

Те са такива

 

 

IMG_20210524_212603.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.