Jump to content
Българският форум за музиканти

Купувате ли на сляпо?


Yo The Real

Recommended Posts

Прелиствам си аз няколко класически теми от форума и ми прави впечатление, че общо взето от край до край в историята на форума има питания дали да си взема това или онова, но има и друго нещо, което не се променя: задължителният съвет на @musicman всичко да се пробва на място. Който, разбира се, е съвсем... на място. :)

Та ми стана интересно: купувате ли на сляпо? И понеже съм наясно, че вероятно на почти всички ни се е случвало да купуваме на сляпо, по-добрият въпрос е как решавате например коя китара, усилвател, кабинет или ефект да поръчате? Какво гледате - ревюта, видеа, спецификации в официалните сайтове? От какво купено на сляпо сте останали най-доволни и от какво - най-недоволни?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, в маките градчета няма аптеки... камо ли музикални магазини. А и иначе... къде ще идеш, в THOMANN ли да пробваш на място?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така си купих ( от Thomann ) една HB, която много  прилича на LP standart  ? 

Първо видях цената, после характеристиките, и понеже много ми се искаше да имам LP,  но с ясното съзнание, че няма да имам Gibson, просто я поръчах. И останах доволен Получих повече от това, което очаквах. За мен и моето ниво е просто перфектна.

На сляпо. Реших, че парите не са много и си заслужават за китара от махагон, изглеждаща ПОЧТИ като LP Standart ' 59 -та..?

 

 

 

 

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почти всичките ми покупки са на сляпо (защото почти цялата ми техника е поръчана от чужбина) [emoji3][emoji3] и съм доволен в над 95% от случаите. Едно от нещата от които бях най-недоволен беше Gibson Les Paul Studio което купих ново от Томан. Каквото и да направех за тая китара, просто не стана ‘моята’.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единственото нещо, което не съм купувал на сляпо, са повечето китари, които съм имал (те са няколко общо де, не съм сменил сто китари, че малко така прозвуча, но десетина може би). При това не защото съм скептичен да си поръчам китара без да съм я пробвал предварително, но преди  10-15 години беше повече зор да си поръчваш неща онлайн. Основната причина беше че тогава никога не съм имал пари за нови неща, затова беше просто каквото има из форума втора ръка, и отиваш на място при човека, и така.

Иначе в момента никак нямам притеснения - отиваш в тубата, слушаш как звучи нещото, какво разправят хората, цък Томанн.де, ако не те накефи връщаш, край.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз купувам без да пробвам, но това е свързано с конкретни рискове, които аз съм готов да поема. За това, когато давам съвети не го препоръчвам :)

Имам и попадения, имам и разочарования. И няма да спра да пазарувам без да пробвам :)

Как решавам?  На първо място имам някакви нужди, от нещо не съм доволен и следя материалите в нета. Когато попадна на нещо интересно - действам :)

Попадения: AXE-FX, Universal Audio Apollo, Line6 Relay G30, Fishmann Blackstack, Bare Knuckle pickups, Fishmann Tripple Play... е не мога да се сетя за всичко :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като се замисля, съм пазарувал доста малко музикални продукти на сляпо, особено предвид, че винаги се чувствам страшно притиснат в музикален магазин (и не само музикален) и като цяло в последно време пазарувам доста неща онлайн.

Преди години си купувах много неща на сляпо, особено от форума и впоследствие базара. За най-голямото ми попадение не знам, но най-голямата ми мъка е, че бях намерил едно супер корейско теле Squier за никакви пари, което след това размених за ултра нескопосано копие на Les Paul - и двете на сляпо. Това беше преди вече почти 10 години и все още ме е яд.

Иначе съм си купувал и адаптери на сляпо, но то реално нито има къде да ги пробваш (в случая - Iron Gear), нито и да ги пробваш на друга китара би разбрал каква част от звука е от тях. Останах доволен де, даже много.

Педалчета също, но там е сравнително лесно, ако не ти харесат, да ги разкараш. Предвид, че в момента притежавам само едно старо Tubescreamer 808 копие, дело на Nikifena, както и едно Whammy, от повечето май съм останал по-скоро недоволен. Впрочем, тоя TS би трябвало да е най-голямото ми попадение, даже със сигурност. Не помня дали за 60 или 80 лв. го взех, но до ден-днешен е най-добрият драйв педал, който някога съм притежавал.

Иначе най-голямата ми покупка на сляпо я правя в момента, остава само Томанците (или Динакорд, не знам в кой точно е проблема) да спрат да се бавят и ще ви кажа с удоволствие дали съм доволен или не. :) А какво гледам - спецификации и видеа, но пак не си е работа да разбереш доколко това, което чуваш се дължи на това, което виждаш, а не на всичко останало по веригата или допълнителна обработка.

Редактирано от Yo The Real
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз купувам, Thomann дават 3 години гаранция. Връщах един Tascam и ми го смениха. А в Мuziker дори по-бързо- десетина дена. Пращат мейл кога ще дойде спедитор да го вземе и след това- кога ще го получиш. Големите фирми са така ?. YouTube помага доста. Сайтовете с ревюта само хвалят :)

Редактирано от wiseppman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то всяка покупка е така.Ако купуваш само това,което е налично в магазините,особено извън софия.Има няколко налични китари нисък клас,няколко евтини процесора,едно две кубенца,едни барабани и,като кажеш искам нещо по така,колко ще изкарваш с тая апаратура,къде ще я ползваш,за какво ти е и т.н.От София съм купувал един Айбънец най смотаната ми китара,а продавача я изкара извънземна.А тя си е индонезийска пръчка болт он,с евтини ключове,адаптри и с кусури още от магазина.Повече няма да се върна там.Все ми е на акъла,че някъде в България може да се пробва кемпер,брадва,меса,пийви,ЕСП и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко което съм купил е на сляпо втора ръка.Човек се учи с годините и от снимки и видеа не винаги е това което изглежда, обаче хубавото е че много рядко съм попадал на некоректни продавачи.В малките градове няма къде да се пробва/тества техника, но дори и да има цената на нещо използвано е много по-приемлива особено като се има предвид, че не сме някакви профита, които изкарват много пари от свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На сляпо съм купувал само адаптери за китара и не съжалявам колкото и да слушам ревюта не мога да се доверя на 100 процента защото има много фактори а и зависи какво купуваш. Когато живеех в Германия беше лесно даваха да се пробва всичко без ограничения имаше си звукоизолирани стаи влизаш и пробваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то всяка покупка е така.Ако купуваш само това,което е налично в магазините,особено извън софия.Има няколко налични китари нисък клас,няколко евтини процесора,едно две кубенца,едни барабани и,като кажеш искам нещо по така,колко ще изкарваш с тая апаратура,къде ще я ползваш,за какво ти е и т.н.От София съм купувал един Айбънец най смотаната ми китара,а продавача я изкара извънземна.А тя си е индонезийска пръчка болт он,с евтини ключове,адаптри и с кусури още от магазина.Повече няма да се върна там.Все ми е на акъла,че някъде в България може да се пробва кемпер,брадва,меса,пийви,ЕСП и т.н.

Ламби, Кемпери има в Мюзик Дивижън, Акс ЕфЕкс не съм сигурен защото не ползвам процесори. Меса и Пиви има в Икономов защото са вносител. Есп има в Динакорд (е едва ли неограничени модели, но до към 3-3500 примерно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм си купил каквото ми трябва,но все пак благодаря за информацията.В МЦИ няма да се върна ако ще на челна стойка да ми застават така е от 8 години и няма да се промени.От кога Мюзик дивижън са представител на кемпер?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напоследък, да се надяваме за постоянно, отношението на продавач-консултантите в музикалните магазини не е такова, каквото беше, и на каквото се подигравахме преди 10-20 години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2.12.2020 г. at 9:14, chris_barnes написа:


 Акс ЕфЕкс не съм сигурен 

Мисля, че Axe FX продават директно на сайта си Fractal Audio Systems или втора ръка из Rewerb или eBay...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.