Jump to content
Българският форум за музиканти

избор и монтаж на двуточково тремоло


Recommended Posts

Някакъв от Варна продава месингова шина 50х10 мм.

Дадена примерна цена 10 лв за 10 см - матрял за 2 блока

Дупките на колонна бормашина или стойка за обикновена що да не станат?

Но майстор ако има парчетии материал в наличност, може би е по-добре.

Самия детайл, освен че е мръсна работа, е елементарен 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

Новото тремоло не е лошо като за 50 лв, ще видим стоманата колко е читава:

IMG-20200525-150648-2.jpg

Обаче монтажа ще е проблемен. Нито една от старите дупки на опорите не пасва - старото е нестандартно.

Дупките са Ф8 и ще се запълнят с обикновени дибли. После ще си направя шаблон от текстолит, с втулки водачи от стоманени нит гайки М8, за да разпробия новите отвори. 

Стандартна шина от месинг с дебелина 10 мм НЕ става за изработка на нов блок - отворите на струните и отворите за монтаж към основата (3 болта) изискват по-голяма ширина. Блока на китайското тремоло наистина е от някаква стомана, 14 х 64 мм ширина и си тежи. Няма да го сменям.

Купих парче шина месинг, но трябва да я наставя с нещо, за да е по-широка и не ми се занимава 

П.п. някой да знае лепило за ПВЦ (ВиК) дали ще стане да залепя пикгарда? Долу зад бридж адаптера двата слоя са се разделили и тр. да го залепя.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направих шаблон водач. Чудя се дали да монтирам тремолото малко по-напред, като се "целя" края на мензурата (25.5'') да се пада по средата на ходата на седлата..
Старото е изнесено малко по-назад.

А и самата мензура пък я меря да е 25.472''...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Предполагам операцията вече е завършена, но ако още се чудиш - не се цели да е в средата на хода на седлата. По-скоро гледай да е към началото, защото със сигурност ще ти се налага да компенсираш т,к. екшъна ще се вдигне. И успех с китайското тремоло. Дано да си късметлия, ама надали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Ами не, още не съм го монтирал.То и толкова свиря...

Неяснотата ме отказа да го правя, докато ми беше мерак, и така си остана.
Иначе, имам шаблон водач, с метални втулки, дупките са запълнени и залепени с дибли, само тр. да го позиционирам. 
И още не съм сигурен как да го направя.

Тремолото със сигурност е доста по-хубаво, от това което беше на китарата.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Играчка е.

IMG-20201031-155624-3.jpg

Трябваше да го монтирам по-напред, на същата линия като старото. Първа и шеста струна може да опират в седлото, ако се налага да е изтеглено напред докрай. Но доколкото си спомням, на първа и шеста винаги е трябвало да дърпам седлата малко назад при интониране. Дано да не ми попадат струни, където да не е така..

Но като сравнявах двете тремолота, на старото, точката на излизане на струната от седлото е по-назад, спрямо центъра на носещия болт. Мерих, смятах, и новото го монтирах 1- 1.5 мм назад..

IMG-20201031-183410-2.jpg

Държи се прилично стабилно, в плаващо-положение и мога да правя 'мъркащия' ефект - с плясване на ръчката назад :).

За повече ход при сваляне, трябва да фрезовам и разширя отвора на блока.

За повече ход при вдигане, трябва да изкопая джоб под плочката, като на заключващите.. 

Второто е повече играчка, но ще позволи да сваля тремолото нагоре, да вдигна седлата нагоре (болтчетата им имат доста ход), и евентуално седлата на първа и шеста да минават (с малко скосяване отдолу), над носещите болтове...

 

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Кога ще правя китара, кога ще свиря..

Шаблона за вкопаването го правя трети път, и все нещо не ми харесва:

mYgcF.jpg

Другата седмица ще го изкопам окончателно.

Поне издълбах отдолу около блока, да имам повече ход с тремолото:

mYyMf.jpg

Като врътна накрая един фрет левелинг/ частичен рефрет, мисля ще стане доста прилична китарка, с история и белези :).

С алнико синглите, макар и китайци, определено грее като саунд.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не разбрах във времето - сменя ли оригиналния метален блок на тремолото или си остана с оригиналния?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

8 hours ago, Evtim Djerekarov said:

Аз не разбрах във времето - сменя ли оригиналния метален блок на тремолото или си остана с оригиналния?

Не съм го сменял. Не мога да го отвия, а и парчето месинг е по-тънко, и не мога да направя нов блок от него.

Но блока би бил най-малкия проблем. Въпроса е стоманата, в точката на опорите, колко време ще издържи.

Среза на джоба се получава доста качествено. Но още не е готово...

IMG-20201123-195229-4.jpg

На маркираното трябва да разширя малко, за да имам още малко ход назад.

Също и отдолу, на маркираното, малко по-дълбоко:

IMG-20201123-194123-2.jpg

И по долния ръб (откъм ръчката) още 0.5 десети надолу, да е еднакво с горното..

 

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един въпрос:

- надолу може доста да свалям и да правя dive bombs (октава)

- нагоре обаче, най-много до голяма терца, евентуално кварта/ квинта

П.п. на различните струни има разлика, до какъв интервал вдига..

Колко може да вдига китара с флойд? И нормално ли е да вдига/сваля различно, при еднакво движение на ръчката?

На трета струна има по-малко вдигане/ сваляне.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи, примерно ако е стандартнo "FR" тремоло и на 6-та "E" напънеш тремолото до край става "G". Нормално е да сваля различно на различните струни, първо струните са с различна дебелина, различен опън, съответно имат различна еластичност и второ при натискане на ръчката тремолото не се движи равно а е усукано, едно на ръка, че силата на опън от струните върху него не е равномерна и друго, че на практика ти го движиш само от долната страна където е монтирана ръчката.

Аз съм слагал "FR" тремоло на стандартен страт преди 10-тина години и става...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи не може да се очаква октава при вдигане...

Увеличих още малко вкопаването и пилих под ъгъл отгоре и отдолу, за да увелича хода при вдигане. Обаче..

Стигнах до положение, където хода на тремолото е ограничен от ъгъла на конуса на опорния болт.

Колкото толкова. Мацам с някакъв тъмен байц, да не белее отвора на вкопаването, малко лак на водна основа, и приключвам.

Имам една китайска китарка с китайски 'флойд', и чисто ново double locking тремоло на Gotoh. Дори не съм погледнал, дали съвпадат центровете на опорните болтове...

Обаче със сигурност ще го сменям. Китайското има лайняни части (не от стомана), и изпуска струните долу. Втора струна се откачи, само като го пипна. Няма да се занимавам с него изобщо.

Нз. какъв филм ме чака там, но се надявам да не отнеме толкова време... За втори път ще ми е :D

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.