Jump to content
Българският форум за музиканти

Почистване на електроника, на усилвател за китара.


Recommended Posts

Искам да попитам, с какъв Contact Cleaner мога да си почистя електрониката на усилвателя.

Да ми кажете дали G-22 върши работа или друг който може да го постигне.

И да ми дадете съвет, кое мога да пръскам? имали елементи, за които трябва да внимавам за да не се развали някоя част? дали само потенциометрите или мога да напръскам и част от платката за да мога да освежа максимално електрониката на усилвателя тъй като е на повече от 10 години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, но понеже е на повече от 10 години искам да го освежа. В интернет хотара пишат, че с този спрей може да се освежи много добре, защото премахва прах и друга мръсотия, кочто се е натрупала от времето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

G-22 е идеален, аз с такъв фъскам. Той е за потенциометри, суичове, жакове, релета (ако има достъп до контактите).

По описанието ми се струва, че G-24 би бил подходящ за останалите неща:

Quote

Safe for most plastics and materials.
High effectiveness in cleaning every sensitive part: removes greases, oils, dust and dirt leaving no residue and obtaining perfect dry surfaces.
Suitable for cleaning magnetic tape heads, potentiometers, sensitive components and PCBs.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имали опасност за самата платка? Аз, гледах в интернет, че някои хора пръскат по цялата платка, но незнам дали са специални модели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Любопитно ми е къде ще отиде тази прах,като напръскате с нещо?

Ако е пък има чак толкова много прах-една мека четка и накрайник на прахосмукачка ще свършат работа.

Ако пък прахосмукачката е от старите с извод за духане още по добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако има замърсявания от органичен характер по електрониката или натрупвания от флюс от презапояване, се чисти със изопропилов алкохол (и се четка с четка). Такъв алкохол са например спрейовете G-20.

Ако има прах, се издухва с компресор и понякога се маха с четка. С четките трябва да се внимава, особено при SMD компоненти, които можете да откъртите лесно от платката.

При мръсни потенциометри или ключове, може да се ползва също почистващ спрей.

Добре е да се спазва един принцип - първо съхо (въздух, механично) и чак след това мокро (спрей). Няма смисъл да мокрите кълбета от прах - спреят няма, да ги разтвори.

При проблемни компоненти (потенциометри, хъркащи или неработещи поради износване или повреда), никой спрей няма да помогне - сменят се потенциометрите с нови.

Важно е, да ползвате почистващ спрей, а не проводящ, защото ще си измените съпротивлението на потенциометрите.


 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ :D

Аз продължавам да мисля, че ако нищо му няма - пръскане, мазане и каквото и да е няма много смисъл. Просто редовно се бърше домашната прах и така. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не казвам нищо лошо за продукта, но е странно, че на контакт клийнър са нарисували вериги на велосипеди, панти на врати и т.н. На сайта им пък има само снимка... Някой ако може да помогне с превода на това: :greenball:

TB2kkARnpXXXXaBXXXXXXXXXXXX_!!2062101816

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз казвам че ми е вършил работа, а защо има такива рисунки?Вероятно маха мизерията от тях.Сега тези неща без смазка не работят, ама това почиства.То и на потовете слагат графит за по-добър контакт.Не знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.