Jump to content
Българският форум за музиканти

Клен /явор/ и махагон


Recommended Posts

понеже не съм у ред с главата, тръгвам да си правя китара най-накрая

с амбицията да я докарам готина, и с идеята че може да е пълен провал :)

мисля да е тип Експлорер нек тру, с кленов гриф и крила на тялото от махагон. какво ще кажете за тази комбинация? приемам всякакви съвети, критики и лошо отношение :surprise:

 

за гриф мисля да ползвам кленова или яврова талпичка с размер 12 х 105 см и дебела поне 5 см. ще я сцепя на 2 и ще лепна парчетата с лицата едно към друго - демек куартерсаун или както беше :) и по средата някаква абаносова летвичка

 

за тяло ще ползвам някакво парче махагон 40 х 50 см също поне 5 см дебело

 

 

хубаво ама тука в нашия Бургаски край като питаш някой те гледат с ей такива очи :)

поразпитах и лютиерите из форума, ама и те трудно се снабдяват

ако някой има въпросните дървении и иска да се раздели с тях - с удоволствие ще го оттърва, срещу заплащане разбира се

 

 

стигнах дотам, че вече се моля на хората. неприятно ми е, кофти е ама желанието и сърбежа в ръцете са по-силни :) а никъде нищо немога да намеря

намерих на едно място явор, обаче е отсечен преди година и половина и предполагам няма да е достатъчно сух

Редактирано от stratocaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти,

 

За тялото - доколкото знам оригиналният материал за тяло на експлорер е Korina (май на същото му викат и limba). Не съм свирил на китара от такова нещо но съм срещал все хубави мнения за това звука на това дърво.

 

Ако така и така ще хвърляш време и усилия може да опиташ да си набавиш такова нещо. Само дето ще те гледат още по-странно :)

 

Успех с начинанието :surprise:

 

Поздрави, Дидо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е - прав е Даниел - корина е, само че първия модел, дето са го спрели около '59-'60-та година. След това около 80-те години възобновяват с пълна сила производството и на махагонови и на корина Експлоръри.

След това по-популярен става махагоновия, като че ли, но и корината е добър модел и разновидност - по-лек и с по-светъл звук.

 

Иначе махагон си е добре за тялото.

 

Кленов гриф на Експлорер?????? Ерес и анатема !!!! :rolleyes:

 

Виж махагон + палисандър или махагон + абанос (за по-светъл звук) - мооооооже :rolleyes:

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно грифовете на Гибсън китарите са от махагон (или от нещо друго, но не клен като при фендерите).

В интернет (а и не само) съм виждал евтини копия на експлорер с гриф от клен и фингърборд от палисандър.

За фингърборда, чистият клен издава по-звънлив звук, докато палисандъра звучи по-меко.

Абанос не съм пипал, но сигурно се доближава повече до клена, от колкото до палисандъра, щом е "по-светъл" като звук.

А за материалите... и аз съм от Бургас... бали м** му...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами реших да направя кленов гриф поради 2 причини -

1 - такова парче махагон едва ли ще намеря, за корина да не говорим :greenangel:

2 - исмам по-балансирам звук. ако цялата е махагонова ще има типичния гибсън дълбок звук - там викам малко по-светло да звучи

все пак е с къса мензура и това донякъде компенсира

вижте ибанеза на бате си Мохамед - по същия начин е направен - клен и махагонови крила :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Клен & махагон е класика при Метълите - той и Мохамед това разправя.

На Алекси Лайхо талпата е клен и елша, така че можеш да пробваш и това.

Елша се намира малко по-лесно от махагон.

Всъщност много по-лесно - нали ти разправях за дядка бракониер.

Има много като него, дето секат по Янтра елшите и ги отикват на разни бабички за огрев. Имат и скътан сух матр'ял.

Ако успея да намеря дядката (което ще е операция достойна за агент на ЦРУ), ще го избомбя да даде клен, а може и елша.

През това време майсторите да не дават акъл как и от какво дърво се прави Експлорер, а да кажат от къде да вземе Стратокастера дървесината, която сам си е избрал да ползва по обективни причини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През това време майсторите да не дават акъл как и от какво дърво се прави Експлорер, а да кажат от къде да вземе Стратокастера дървесината, която сам си е избрал да ползва по обективни причини.

Някак си се почуствах задължен да си призная съвсем добросъвестно че не съм никакъв майстор. Нямам грам опит в правенето или свиренето на китари от корина - просто си казвам каквото съм чувал (малко като циганчето с киселото мляко).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе дърво лесно се намира, бе Горъре - въпрос на бюджет :ok: Сайтове за талпи (разбирай дЪски) из Интернетя има колкото искаш - warmoth.com веднага изниква като опция - дървото за махагон за тяло + дърво за гриф е около 130$ + около 90$ за транспорт с проследяване или около 80$ за такъв без. Тва е.

В БГ обаче не знам да има, а дали ще е и подходящо за китара - т.е. сухо, без дефекти - също се не знае ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ехеееее че то за 210 $ аз цял клен ще отсека и ще го занеся за сушене в сушилня :ok:

принципшно това ми е горе долу бюджета за цялата китара хахахахах ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много отдавна съм намирал махагонови дъски около 0.5 см от разни мебелни фабрики. Някои мебели стол напр. е изцяло от махагон. После тези дъски ги цепят и правят фурнир за ПДЧ плоскости.

Просто само идея!??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.