Jump to content
Българският форум за музиканти

Китайска, Stagg, Кремона или руска цигулка


Recommended Posts

Здравейте, преди седмица реших да си взема 3/4 цигулка за да се науча да свиря на нея, бюджета е 100-120 лв. Разгледах обявите и разбрах, че за тези пари (плюс-минус 20 лв.) мога да си взема основно нова китайска цигулка, Stagg или втора ръка Кремона или руска марка.

В крайна сметка си взех руска от 1963 г (Мосгорсовнархоз). Цигулката е използвана, но изглежда запазена - 80 лв за всичко (калъф, магаренце, струнник, лък, без струни).

Дали е вярно предположението ми, без да съм разбирач, че една стара цигулка различна от китайска е по-добре от една нова китайска цигулка? От гледна точка на това, че е възможно материалите за изработка на руската да са "по-благородни" и качеството на изработка. И едните и другите са заводски, но в различно време произвеждани. При цигулките с времето подобрява ли се качеството на звучение или се влошава?

Все още не съм й поставил струни за да я чуя как звучи, но за момента няма как да я сравня с другите изброени видове цигулки.

Ще са ми интересни всякакви мнения по-темата.

1081329882_images800x600.jpg.051879ac5b1e6b3cf4248ea7f26d02d6.jpg

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако сега почваш да се учиш каква е цигулката няма да има особено значение.

Чудя се колко си голям,че си купил 3/4 цигулка?

Нямам добро мнение за руските учебни цигулки.

Тази като гледам единствената снимка виждам,че трябва да посетиш лютиер.

Магаренцето е заготовка-трябва да се напасне към дъската,да се изчисли височина,

разстояния м/у струните и други неща.Може да има и други дефекти по корпуса,които трябва да се оправят.

Лъка също е зле-най малкото явно от неотпускане на космите се е изкривил и

дъгата на пръчката трябва да се коригира.

И струни-приличните са над 50лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

" Чудя се колко си голям,че си купил 3/4 цигулка? "

Не съм ученик (на 35) предполагам 4/4 е размерът за мен, но гледайки разни клипове и на 3/4 доста големи хора свирят, предполагам с времето ще разбера до колко ми е удобна (макар и не оптимален размер).

"Нямам добро мнение за руските учебни цигулки."

В какво точно изостават? В звучението, настройките на звука?

"Магаренцето е заготовка-трябва да се напасне към дъската, да се изчисли височина"

Старото магаренце явно е счупено и е сложено ново и аз това се чудех дали е достатъчно да го поставя просто където са двете резки на корпуса или ще иска промянан на височината и положението му. 

Имам въпрос относно поставянето на струните. Оригналните струни (само 2 са ми изпратили) са като някакви въжета канап. Реших да опъна едното, но то дори не може да се захване в струнника, постоянно излиза възелчето, взех си нови метални струни не съм сигурен какво мога да очаквам от тях защото са евтини, но дали мога да ги настроя без фикс машинка? Забелязвам, че на повечето цигулки на първа или първа и втора струна има фикс машинки, защо точно на тях? Виждам че една фикс машинка може да се взема за 5-10 лв дали ще ми върши работа или направо мога да взема струнник с 4 фикс машинки от линка долу за 12 лв, дали е по-добър цялостен вариант?

http://camerton99.com/category/32/fiks-mashinki.html

https://www.musicworld.bg/bg/c_1777/i_30862/Thomastik_Infeld_212E.html

Ако можете да ми препоръчате в страната някой лютиер или в краен случай в София. Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм със 60год.стаж като цигулар и повече от 30г.лютиер.

И никога не съм виждал голям човек да свири на 3/4 цигулка.

Някои по дребни женички свирят на 7/8,но много,много рядко.

Сега за руски,китайски учебни цигулки-ами те се правят на конвейр.

Дъските им са дебели,лака нитроцелулозен,струните евтини металниНяма как да се изкара добър звук.

А 3/4 съвсем.

Без фикс машинки и тези евтини метални струни ще е много трудно настройването.

А колкото по малка цигулка още по трудно.

Ако ще купувате фиксмашинки нека да са 4/4.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.