Jump to content
Българският форум за музиканти

Volumе предал


Rubi

Recommended Posts

Здравейте,

Знам че ще кажете "Бий по-леко по струните.", но не винаги ми звучи добре. Знам че има разделение на повечето ефекти според инструмента, но не съм попадала изобщо на педали за бас. Та въпросът ми е, мога ли да използвам китарен или има несъвместимост в платките?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В "Информационна тема за бас"има доста написано по въпроса ти,точно над твоята тема , е.Прочети я и тогава питай и въпросът ще е по точен, а оттам и отговорът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, чела съм я, но не открих нужната информация.

Така че въпросът ми е конкретен. Мога ли да използвам волум педал за електрическа китара като ефект за бас?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблем да ползваш педал за ел. китара, стига да е с поне 250к потенциометър вътре, за да можеш да го ползваш с активни и пасивни басове.

Има педали за китари с активна електроника, които са с 25к потенциометри - те не са подходящи за пасивни инструменти - според някои променяли тона на инструмента.

 

Ето и едно конкретно мнение от форум - https://www.talkbass.com/threads/volume-pedal-for-passive-active-bass.168434/page-2

I have owwned both the 25k and 250k EB pedals, as well as a Roland vol pedal and a Morley. The Morely is active so it doesn't seem to have much of a preference. The difference in the passive pedals is real.

Play an active bass with low ioutput impedance through a 250k pedal and the pedal will not do much for most of the range of travel. Then you get all of the volume control in a small range. Not fun, not useful. The 25k pedal on a passive bass doesn't give as much range as the 250k. 

As for tone, you will have to try it and see what your ears say.

Just like a passive volume control on a bass, a passive pedal uses the pot as part of a voltage divider, not as a series resistance (attenuation). So you can look over all kinds of passive circuits and see how this can effect tone, and why certain values, and cap bypass schemes, are popular.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е ли по-добре да се сложи един компресор и така да се реши проблема.

някакси по-басистко решение ми се струва.

 

 

За волюм педали пробвай -

EB VPjr

Ernie Ball Jr. и всички останали на Ърни

visual volume pedal

VOX volume pedal.

разни други, работят еднакво за китара и бас

първите два , които съм написал може би са най тачени от басистите.

Но трябва да си изясниш , компресор или волюм педал на първо място.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е ли по-добре да се сложи един компресор и така да се реши проблема.

някакси по-басистко решение ми се струва.

 

 

За волюм педали пробвай -

EB VPjr

Ernie Ball Jr. и всички останали на Ърни

visual volume pedal

VOX volume pedal.

разни други, работят еднакво за китара и бас

първите два , които съм написал може би са най тачени от басистите.

Но трябва да си изясниш , компресор или волюм педал на първ

Целта ми е на определени части на песента по време на концерт басът да става по-тих, а след това да се връща на стандартен волюм. Не съм много запозната с компресорите, но не мисля че ще ми свършат работа. Но съм съгласна, че не е много басистко :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за целите, които искаш (музикалната динамика в частите на една пиеса) най-доброто решение са пръстите ти (научи от контрабасистите как свирят от пианисимо до фортисимо без волюм педал) и след това, на електрическия бас - има едно копче дето пише 'Volume'. То не е сложено там случайно. (И не пипай волюма на усилвателя! Поне не насред някоя песен - там се пипа веднъж за вечерта).

 

Успех! [emoji106]

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

EBS имат wah/volume педал, но предполагам, че цената няма да ти хареса. Алтернативно, можеш да използваш всеки booster, като ще имаш само две фиксирани нива, т.е. когато ефектът е включен или изключен. Това с динамиката на свирене също е валиден аргумент. Пробвай първо какво може да извлечеш от ръцете си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Целта ми е на определени части на песента по време на концерт басът да става по-тих, а след това да се връща на стандартен волюм. Не съм много запозната с компресорите, но не мисля че ще ми свършат работа. Но съм съгласна, че не е много басистко :)

 

 

    И ако на сцената забравиш да настъпиш педалчето (или си далече от него, или го настъпиш прекалено силно / слабо),  а не си оттренирала динамиката от пръсти - какво ще стане ?  Я сядай и свири, не се занимавай с глупости !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

EBS имат wah/volume педал, но предполагам, че цената няма да ти хареса. Алтернативно, можеш да използваш всеки booster, като ще имаш само две фиксирани нива, т.е. когато ефектът е включен или изключен. Това с динамиката на свирене също е валиден аргумент. Пробвай първо какво може да извлечеш от ръцете си.

Това за бууста е чудесна идея. Динамиката с пръст Я ВЛАДЕЯ, но не ме кефи.

 

 

Мерси на всички на инфото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е добре,де, каква е идеята тук,да се сложи поредното камионче на сцената,мързел,тапи в ушите на другите от групата или невъзможност на бандата да си "играе" с динамиката с все инструменти в нея?Нещо не мога да вържа,ама пък аз съм от старата генерация и времето,когато хората отделяха доста време да работят по динамиката си и т.н.,но явно нещата не са ми ясни много,много. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.