Jump to content
Българският форум за музиканти

10 канален еквалайзер за бас


Recommended Posts

Отплесваш се от темата за 10 каналния тонкоректор ;)

По принцип за пробата всеки предусилвател с висок входен импеданс(над 100к) и нисък изходен импеданс ти върши работа.

Аз лично мисля да вкарам два високо импедансни буфера веднага след адаптерите и след тях вече да са тон контроли и регулатори на ниво, т.е. адаптерите по всяко време ще виждат един и същи импеданс и ще са напълно отделени един от друг - сигнала от двата адаптера ще се събира чак на изхода, точно преди жака на китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.п, не една ами две батерии тр. да мога да вкарам

 

9_V-sketch.png

 

Дълбочината на леглото, без потовете тр. да е 2 см.

Минималната ширина на леглото е 3 санта, дължината.. Има над 10 см. Има и длето..

 

IMG_2337.jpg

 

Много задачки се натрупаха, но се чудя какъв буфер да врътна - с TL*** ?? 

За предпочитане ще е сигурно с FET input stage.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отплесваш се от темата за 10 каналния тонкоректор ;)

По принцип за пробата всеки предусилвател с висок входен импеданс(над 100к) и нисък изходен импеданс ти върши работа.

Аз лично мисля да вкарам два високо импедансни буфера веднага след адаптерите и след тях вече да са тон контроли и регулатори на ниво, т.е. адаптерите по всяко време ще виждат един и същи импеданс и ще са напълно отделени един от друг - сигнала от двата адаптера ще се събира чак на изхода, точно преди жака на китарата.

 

Да отплесвам се, не съм изяснил още стойностите по EQ-то :).

Задачата е ясна и ми се бяга нататък, но някой тр. да изпълни всички стъпки.. Няма да се свършат сами...

 

Но ме притеснява, че без буфера, няма да чуя дори близко до което искам да чуя.

Тоя преамп, дето няма да е онбоард... Тр. да потърся наистина хубав кабел и да го вържа с 30 см парче..

Трябва ли да бууствам 15дб на 7к за да чуя каквото искам, с всичките негативи от това ??

Може би 3-6дб биха били достатъчни...

 

А иначе, за буфериране на адаптрите по-отделно - ще избягаш от недостатъците на пасивната електроника, съответно и от 'натуралния' сток саунд на съответния бас.

Обаче, със сингъл койл, няма да избягаш от брума..

 

Така че, примерно за J bass, предимствата няма да са чак толкова много. Ще стане тотално различна машина, ако се буферира по отделно.

Иначе, тр. да продължавам с EQ-тo, само че няма да го чуя толкова скоро, във въпросния проекто амп...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Няма ли да поекспериментираш малко, да чуеш и сравниш поне 2-3 варианта? Не вярвам да удариш джакпота с първия опит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баса:

http://www.bassmods.com/Andre-Berry_ep_60-1.html

Bass Mods K5545

Много вероятно да е с aguilar онборд преамп. Високите са на 6к5, средите между 400-800, ниските на 40 хз.

Като слушах как звучи с EQ от компа, 8к корекция за високите почва да звънка леко и изкуственяшко.

Сега, на дизайна за ситопечат, честотите съм ги нахвърлял така:

 

jkO9AG5.jpg

 

Има страшно много работа. Ако ползвам EQ с джиратори, не може да го правя с неравномерно разпределение на честотите. Не мога да регулирам Q фактора.

Може, ако се ползва изцяло нов EQ с бандпас секции.

 

Ама няма и смисъл. Повече ме притеснява, потенциометрите с които разполагам, дали ще са използваеми. Водят се линейни, на практика не са точно линейни и НЕ трябва да са линейни, a със S характеристика.

Другото което ме притеснява е белия шум. Включих един лампов преамп в една вермона, която имаме. Брума е незначителен, но белия шум се чува през компресионния драйвер на колоната.

 

Като цяло много работа. Чудя се откъде да почна. Най мързеливото и спокойното е едно по едно. Следваща стъпка - ситопечат, после захранващ блок..

После, почвам да редя модулите направо в шасито. Пръста не смятам да си мърдам да тествам разни неща на хвърчащи жици по земята.

Те точно за ситопечата тр. да съм избрал честоти, поне ориентировъчни, които да ги пише на панела..

 

Q6OOxl0.jpg

 

Друг проблем, като експортвам дизайна на панела от аутокад в пдф, линиите не излизат както съм ги задал в аутокада. С еднаква дебелина са, но дъгите не излизат като хората, сравнено с правите линии:

http://imgur.com/a/uJOyf

 

 

 

Колоната и кутията за усилвателя са завършени, сложихме решетка, компресионния, отзад обаче ще се вързва на... банан щекери :D. Отделно за баса и ВЧ.

Вч-то, въпреки че е куче марка, май е overkill. В кабинети по 1000 евро слагат пълни лайна, пиезо.

http://imgur.com/a/uJOyf

 

Сега сме я вързали във вермоната, която има 2 изхода (2 x 8 ома паралел). Директно във вермоната звучи глухо, също, входа не е толкова чувствителен. Доста е слабо като цяло.

 

7wXXVal.jpg

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо не сложи и обикновени корекции ниски/високи?

15" говорителя можеше да го вдигнеш максимално нагоре в кутията, за да се чуват по-добре средите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те точно за ситопечата тр. да съм избрал честоти, поне ориентировъчни, които да ги пише на панелаДруг проблем, като експортвам дизайна на панела от аутокад в пдф, линиите не излизат както съм ги задал в аутокада. С еднаква дебелина са, но дъгите не излизат като хората, сравнено с правите линии:

http://imgur.com/a/uJOyf

Аз правя следното:

Начертавам лицевия панел с AutoCAD. Целта е да се фиксират размерите, отстоянията и изгледа на панела. Готовия файл се отваря с CorelDRAW. "Шлайфа" се дизайна добавят се някои дреболии, лога и други. С crd файл в ръка е много по лесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Колоната отиде, готова е.

Аз мислех и пищялката да е по-близо, но за да не отслабваме плоскостта между двата отвора, е монтирана, където е сега.

 

Можеше да е с 2 дванайски, д-аполито конфигурация :D :D :D.

Но заради цената (свестни дванайски с T/S параметри ще са по-скъпи от 1 петнайска), а и заради слизането по-ниско, което не знам дали ще ми трябва реално в репетиционната, така остана.

 

Иначе, приемам съвети относно дизайна на панела. Срещнах се с един ситопечатар. В мазата ми показа как се експонира мрежа за сито. 

Като му казах какво правим, за какво ще служи, и че е за една бройка, ме погледна с една смес от недоумение, объркване, съжаление, стъписване..

После се усмихна и каза - абе, дрънкайте тама, кеф цена няма... :D :D :D

 

Дизайна е изкаран от аутокад. Корел нямам инсталиран и не му разбирам. Векторни за графичен дизайн са ми много мътни. Корели, AI...

Lineweights и дъгите излезнаха ок, като използвах... Cute PDF принтер.. Съответно, пдф-а е растеризиран..

Надявам се да няма проблеми с масщаба.

Печатара иска да му изкарам от една друга печатница принтон, или филм за сито. Дано да не е избягал масщаба с тоз cute pdf.

 

Та, добре ли е така? Много ли са наблъскани цифричките? Някакви предложения?

BEqrDb3.jpg

 

Ето тук е доста наблъскано, ама както е пуснат панела и с този размер врътки (кефят ме), така излиза да е:

 

3xAk1fp.jpg

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^ Тя да тръгне и да работи добре тая глава пък колоната, *** съм я. Може и да я сменим, да направим нов панел..

Но едва ли ще се занимавам. Говорителите съм ги купувал чисто нови и не мога да им взема парите.

EQ-to, ако работи добре, ще компенсира AЧХ -то. Може да скуупне средите.
Идеята е да се чува ясно какво се свири, в нашето помещение. Барабаниста не е от шумните, даже мрази много аларма.

 

p.s. Коригирана версия. Място има бол, надписите над потенциометрите може да не са съкратени:

 

snDkuxm.jpg

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Вероятно знаеш, ама да си кажа. От файла за печат да изключиш всичко дето не е надпис: отвори, прорези, очертанието на панела, габарита на копчетата и т.н.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оставил съм отворите, с малко офсет навътре и плътен хатч, да се напасне после по шасито.

Пуснах за печат пдф-и без и със размери за сверка (дано нещо не избяга в масщаба).

Резолюцията е 600 дпи.. И като се зуумне, си личат дефекти. Дано има мрежа за сито с такъв растер...

vTaGZk2.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.