Jump to content
Българският форум за музиканти

10 канален еквалайзер за бас


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Много странно, че разпознава входа на гитар линка като Line In..

При това, включен на който и да е усб порт, също и при ънинсталиран драйвер (драйвера на беринджър, който изисква да плъгнеш устройството по време на инсталация)

 

Преди, като го ползвах редовно бях на Win7/32. Сега съм на 7/64 и съм инсталирал 64 битовия драйвер на беринджър.

 

gx7pR4c.jpg

 

На levels таба по горе няма никой..

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Днес май продължавам с това.

 

Мега латенцията ми къса нервите и не мога да си подрънкам на спокойствие.

Като цяло ми се струва че няма някакви магически честоти.

 

Разпределянето на честотите по равно звучи добре и балансирано.

Разбира се, винаги може да ти се прииска тази честота да беше малко по-долу, онази малко по-горе.. (параметрик, ама на колко ленти...... на 3, 4, 5 ..... :D :D)

 

Пробвах с "идентични" настройки на лентите, при три постановки, всичките през интервал голяма септима.

Може би няма нужда да мисля за Q фактора и да го променям (не знам колко е точно в схемата на кита)

 

Постановките са: 30-7к, 32-7к5, 35-8к2

 

pFqaHnO.jpg

 

Трябва да посвиря още (по възможност без латенция..) и да си избера. Едната подредба звучи по басово, другата по изразена във високите, средната по средата. Това е цялата философия.

 

Разбира се, с тонколоната в репетиционната ще звучи по друг начин...

 

Като цяло, най-важното май наистина ще е - цялото нещо да работи чисто, без шум.

 

В момента съм включил компа в един доста покъртен, събран лампов амп (6п14п пуш пул) с 12'' мидбас.

Тона хич не е зле , но има hiss и всякакви фонови гадости.

 

(30-те херца нещо... ламбата май влиза в режим на лимитер  :D.. или говорителя, или open back кабинета...)

 

8T1KK4u.jpg

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук поне платката изглежда по-читава: http://www.elimex.bg/product/109540/kit-k190-10-kanalen-tonkorektor.html

Имам DSP процесор ADAU1701 - можеш да си го конфигурираш както искаш.

Ако си от София може да дойда да го разцъкаш. Само някакъв предусилвател трябва да му се сложи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не съм от софия, но наистина благодаря за идеята :).

Платката си е екстра, кита включва и плъзгащите потенциометри (на отделна платка).

 

Почнах да се мисля за джиратора, но съм малко прост да изведа логиката как да сметна елементите за други честоти.

В описанието на кита е споменато, че Q-то на филтъра зависи от усилването.

При крайни стойности на корекция, филтъра е по-остър, което е супер. Но тр. да се помисли какво ще се слага, като променям честоти.

За някои от честотите май ще се придържам към оригиналните стойности в кита.

И.. май е най-добре да го симулирам в spice програма..

 

----

 

Да подпитам твоята Yamaha AG06 работи ли с гитар риг и други неща от сорта?

https://www.thomann.de/intl/yamaha_ag06.htm

 

Много ме кефи! Най-накрая аудио интерфейс който да прилича на нещо истинско !!!

Има си и всички необходими ефекти (освен ако искаш да симулираш кривочи за солокитара) и 24/192 конверсия :D :D :D

 

Крайно време беше :)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да подпитам твоята Yamaha AG06 работи ли с гитар риг и други неща от сорта?

https://www.thomann.de/intl/yamaha_ag06.htm

 

Много ме кефи! Най-накрая аудио интерфейс който да прилича на нещо истинско !!!

Има си и всички необходими ефекти (освен ако искаш да симулираш кривочи за солокитара) и 24/192 конверсия :D :D :D

 

Крайно време беше :)

 

Нямам идея, не съм слагал такъв вид софтуер...

Има симулатор на лампов усилвател, с който можеш да докараш кривочи, но пък са решили да внесат и доста шум с тоя симулатор...

 

Ето готини неща за различните видове тонкоректори на едно място:

http://sound.whsites.net/articles/eq.htm

http://sound.whsites.net/project75.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^ В сайта на Род Елиът джиратора не е с точно тази топология...

 

Доколкото разбирам схемата, имаме джиратор, през потенциометър, в обратната връзка на втория оу.

Джиратора образува индуктивност, която може да се пресметне от - конкретен пример на звено: R11, C21, R21.

Индуктивността е последователно на кондензатора C11 и свързана към маса, нещо като трептящ кръг.

Честотата на корекция е резонансната честота на тази LC верига.

 

Както и да е, начертах схемата в ISIS proteus за симулация. Правил съм симулация на AЧХ и въобще не помня как ставаше...

Дори да сметна резонансната честота на LC веригата (ако намеря топологията в нета, и формулата), не знам. как ще сметна стръмността на филтъра при различно усилване.

 

За това, смятам да симулирам еквалайзера с оригиналните елементи. Хем ще е като проверка.

После ще видя да наглася подобна стръмност на съседни графики, при разстояние септима между лентите, и да сравня с оригиналното разпределение на лентите (през октава).

 

Пак ще трябва да сметна LC веригата, горе долу... за да не слагам стойности хептен напосоки.. И туториали как се правеше симулация в isis..

 

В описанието на кита:

http://hobby.neomontana-bg.com/kit73.htm

Има доста обяснения, относно входен импеданс, честота на пропускана лента, усилване (+-10/12/15дб).

Както и за усилването на входния ОУ. Според мен трябва да е 1, за минимизиране на шумовете. Чист буфер.

 

Усилването ще е от един двоен триод. Допълнително, +12/15 дб корекция на лента от ОУ ще е пре-предостатъчно.

Втората половинка на триода ще е след EQ-то, за да цъфне с хармоници при буустване :D и да лимитира амплитудата, ако се наложи.

Входно изходните нива и импеданси тр. да се напаснат добре... Да няма много шумове и хър мър...

 

gG6FpQR.jpg

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че ще стане :)

Честотите на симулация излизат доста близки до дадените в сайта.

Даже правя корекции по симулатор....

Примерно, най-ниската честота (30хз) при макс бууст, избива над 20дб, което ще е малко кофти за говорителчето....

 

Всъщност, за здравето на говорителчето тр. отделно да се помисли.

Може би с истински лимитер (има една схема на Род Елиът), може би с един хай пас 3 ред на 30 хз...

Че е на кантар при тази честота и 100 вата стъпало. Даже ще премине отвъд кантара.....

 

mIuIfS3.jpg

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Верификация :).

По формули, с елементите от кита изведох първата резонансна честота - 30хз

 

Имаме RLC последователен трептящ кръг за всяка лента от EQ-то. За формулата ни трябват L и C в хенри и фаради

f_res = 1/(2*pi*sqrt(L*C))

 

За да изведем L, смятаме елементите в джиратора:

L=RL*R*C

 

Съответните стойности на елементи гледам от описанието на кита и от топологията на схемата

http://hobby.neomontana-bg.com/kit73.htm

 

PLAw9mx.jpg

 

От тук нататък, мисля да си играя със симулатора.

Смятането с формули на Q на всяка лента, при различно ниво на усилване/атенюация... ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има някои особености. Преди доста време правих подобен еквилайзер и имаше диалог с Валяка тогава.В подобни решения корекциите могат да си вияят доста една на друга.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ за такъв тип прецизност не може да става въпрос :D.

Само при аудио обработка на компа.. Тогава пък, дори с дигитални средства, пак може да има рингинг артефакти и други неща (чувал съм оттук оттам)

Btw, има ли някъде готови аналогови схеми...

 

При влиянието на блендите една на друга, нещата на които ще обърна внимани са:

 

1. Резултатното общо повдигане.

То може да надвишава фиксираните +12/15 дб усилване от втория ОУ.

Което усилване, между другото, не е толкова точно и не е еднакво за всички бленди....

 

Добре е да се погледнат worst case scenarious. Примерно:

- Какво ще стане, ако бутнем всички слайдери нагоре. Колко гейн се получава? Как ще го понесе този волтаж следващия модул?

 

2. При макс. усилване/атенюация, формата на графиката (Q) да изглежда приблизително еднаква при симулация. Пиковете да са на сравнително равни разстояние един от друг.

 

Иначе, след като се вкара в някакви базови граници  (що-годе точни честоти на всяка бленда, очаквано усилване/атенюация), работата с еквалайзера ще е доста интуитивна. И ще трябва малко свикване.

Преставям си го като tone shaping. Буквално като моделиране на глина с ръце, с визуална апроксимация (линията на слайдерите).

Ако са нужни прецизни дипове и пикове на съседни ленти, дори и на съседни през една лента - няма да е възможно.

Но не мисля че е нужно.

 

------

 

П.п., не съм си играл достатъчно, в момента се оказва че нямам интерфейс... Иначе на соло китарата бях открил наистина essential честоти за работа с параметрик, презицни повдигания и сваляния, който имат много изявен ефект, комбинирани с овърдрайв.

Там вече, sweet spot беше наистина въпрос на точност, поне на симулация.

 

Но реализацията на параметрика, сложността, плюс евентуалните шумовете при усилване от реален овердрайв, с доволно гейн... Ме отказа.

А и готиния тон пак може да стане с подходяща китара/адаптер/позиция на адаптера/преамп.. Без параметрика..

 

------

 

За баса, резултата ми хареса, макар че и на компа се чува повдигане на шума при +15дб корекция.

Взимаш един стандартен J bass, двата адаптера усилени докрай - получаваш стандартния балансиран и жив тон на J баса.

После... може леко да си играеш с микса на двата адаптера - Правиш някакъв тон шейпинг, но веднага започваш да вкарваш брум и да губиш богатия, балансиран и плътен тон на двата адаптера.

 

Тон шейпинга е доста ограничен, и е нещо като scoop, който местиш между по-ниските и по-високите среди.

Губиш от баса и плътността.

С високите - нищо не може да правиш. Примерно, да акцентираш на металическия звук на струните, за слап.

 

С EQ-то вече имаш МНОГО повече възможности за tone shaping. С двата адаптера до край и пълнокръвния тон на J баса.

Проблема наистина е - колко шум ще се вкара от цялата операция...

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От горния линк, се вижда (нагласям си го в моя полза :D), че едно неравномерно и близко разположение на честотите, няма да е много ефективно..

Не и с тази схема.

 

Примерно, един от бас амповете имаше слайдери за 30 и 40 херца... Как ще стане...
Или бас EQ камиончето на бос, което има слайдери на 400 и 500 херца.. За чий... То специално, не съм му търсил схемата, но ако е стандартен графичен еквалайзер с джиратори... за какъв....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Слап саунд от 5 струнен J бас. Дали има активна електроника...

(Простете някои засинявания и вживявания на басиста, като 'солира'. Основните рифове звучат жестоко)

 

 

 

Е тва примерно се иска, да може да изкарва.

Не слап саунда, ша са шейпва тама, по желание.

Той си става. И с умрели високи, и с всякаква уредба.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Горния бас май е с Aguilar EP-3.

 

Батериии в китарата, сиктир...Но проблема е реален :(

http://www.ovnilab.com/articles/cables.shtml

(и това Евтим го е обяснявал...)

 

Високите няма да липсват. В каква степен ще има 'изкуственящина' с активна в китарата е друг въпрос..

Но ... то се вижда как почват да умиргат  преди 10к.

И с най-хубавия кабел май ще е трудно, пасивна китара да откара до 10к, линейно.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с буфера мога и сега да го пробвам, с домашния събран амп, а трябваше по принцип отдавна да съм го пробвал..

Надявам се да мога да вкарам 9 волта батерия под металната планка на J баса.

Минуса на захранването може да минава през масата на женския жак, ако се сложи стерео, и да се изключва при изкаран жак.

Отделно, има място за едно ЦК ключе, което да свържа за true bypass и сравнение със/без.

 

feRRoBt.jpg

 

Коя схема е най-добре да пробвам? Има с TL071... :D

 

Дискусия относно активни-пасивни басове и основното предимство на активните 

- буфериране на сигнала, елиминиране на загубите в кабела

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.