Jump to content
Българският форум за музиканти

Sunn O))))


kkch

Recommended Posts

Здравейте, български гиър хедове!
Интересувам се от известно време насам от транзисторните усилватели на Sunn.Знам,че не се произвеждат от 15тина години (може да бъркам) и,че напоследък стават доста скъпи заради популярността на стила в който са главна сила.Въпросите ми към вас са няколко.
В България срещано ли е таквоз животно? (Sunn Beta Lead/Bass,Concert Lead/Bass)
Имат ли заместители и клонинги?Знам,че Randall имат доста силна серия солид стейт ампове.Дали имат нещо близко до тези ретро легенди?Забелязал съм клонирани усилватели под името Monolith,които уж се доближават силно до оригиналния двуканален Sunn Beta.
До колкото знам,това е един от най-шумните 100 ватови животни познати на човечеството.Знам,че са стари и не надеждни вече и, че сигурно ще изям доста рогатни от "професорите" и "ламповите нърдове" тук,но всеки носи своя кръст към своята голгота.Не ме съдете,просто това е тона,който търся в момента.
Наздраве ! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е колко точно са шумни? Сигначър Маршалите на Сплаш и Пингви са по 123-124 дБ.

Това с транзистори... Може би 500-600 вата ако са...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се сещам за един Sunn, който се разхождаше из София, но не знам какво се случи с него. Относно заместители - не знам какво точно имаш предвид, но знам, че Sunn е собственост на Fender, които направиха Model T reissue, в интернет има сравнения между двата ампа. Има и различни kit-ове за сглобяване, доколкото ми е известно, но всичко това - отвъд голямата вода, тук може би ще трябва да се ориентираш към стар амп/друг амп/къстъм изработка.

 

Randall-ските нови транзисторни глави, от личен опит смея да твърдя, владеят слъджа и дуума. Ако става дума за 1503 и 3003 главите. Не знам дали EOD вече се продава, също би трябвало да е гаден амп за целта. 

 

Като цяло, в европско има и други винтидж/нови варианти - Orange, Green, Matamp, Ampeg. Ако си говорим за фъз/слъдж/дуум звук, поне според мен, можеш да се насочиш и към ефекти. В момента има амнайсе хиляди различни фъзове, които са предостатъчни и в чистия канал на ампа. Въпрос на проба е, според мен, а и на комбиниране на ефекти. Аз лично бих тръгнал от фъз/драйв ефект, който да ми допадне като звук с какъвто амп разполагам. 

 

Ако става дума за солидстейт ампове с хай-гейн канал, вариантите са няколко - AMT, Orange, Randall, Marshall и т.н. Като цяло, малко не ми стана ясно дали търсиш информация за Sunn и техния звук или просто за дуум звучене, или за солидстейт ампове.

Редактирано от 2+2=0
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:D лек офтопик, ама не мога да се сдържа... все пак предпочитам дуум метъл.

 

Мога само да кажа, че от дуум до дуум разликата е голяма (както от готик до готик) и няма нещо, което да се нарече "дуум звучене".

 

Който слуша дроун дуум и обича дистортнат бас иска един звук. Който слуша Candlemass иска друг звук.

Който слуша Funeral (Норвегия) иска трети... и т.н. до безкрай.

 

Аз лично не съм чувал за усилвателите Sunn.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах щастието да посвиря 5 мин на reissue-то на Sunn Model T и беше доста добро. Ампът ни беше любезно предоставен от Свен от SIMB/Brothers In Blood за един лайв и записи на едната ми група - UPYR. Наистина звучи страхотно, но всеки сам си преценява дали си заслужава парите, на които вървят сега Sunn-овете. 

@Akerfeldt - според мен става дума за по-модерния, шумен и грозноват вариант на дуума и си прав, че там има много подвидове и всеки си изисква малко по-различен звук.

 

@2+2=0 - казваш личен опит за Рандалите, интересно ми е да споделиш нещо по-конкретно. Не се заяждам, настина ми е любопитно, щото не се срещат много дуум маниаци из форума май.

Иначе изброените от теб: Orange, Green, Matamp, Ampeg са с доста високи цени, даже неоправдано високи, според мен, но кой съм аз, че да определям пазарните принципи. За другите неща като цяло си прав.

Бих насочил автора на темата към Галин 
от Варна и неговте Garland Amps, със сигурност може да ти направи клонинг на Sunn, даже конкретно преди време бях говорил с него за един Model T.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, аз като видя SUNN и дуум в един абзац, превключвам на един дуум звук, който няма и как да е нов, за мен. Като цяло, Neurosis, Sunn O)) и Goatsnake са първите неща, които ми идват наум. Вторите неща са Уудсток и 70те. Далеч от по-новите неща без фъз. Иначе ясно, че от звук до звук и т.н. На мен ми звучи близо до Bassman, на който обаче съм свирил сумарно 15 минути. 

 

Randall-ските транзисторни глави от своя страна напомнят доста на старите им RG модели - със сигурност първото нещо, което ще чуеш като демо из нета е Dimebag-ския звук - на практика едно към едно, пак по мое скромно мнение. От няколко месеца репетирам с RG 1503, като цяло е доста прилична глава, и трите канала са ползваеми, звукът не е съвсем като модерните хайгейн ампове, но определено свири безпроблемно траш, дет, може да звучи и стегнато, може да се постигне и доста слъдж звук с него - като цяло настройките определено дават различни звуци, не е съвсем еднообразен, а чистият канал е използваем. За това, за което го ползвам, е перфектен, но на втория месец се наложи лек ремонт заради китайските му корени. Оттогава е безпроблемен. За момента нямам подходящи семпли, скоро му предстоят записи. Ако имаш d.i. track, някой път мога да ги реампна през него и RG 412 колоната (която също е прилична като комбинация с главата, но не е нищо особено) със SM57.

 

Най-близо до реалния му звук май е това демо на Jocke Skog (като изключим буустера и нойз гейта, без него си има хис, особено през третия канал):

https://www.youtube.com/watch?v=4_noc8ikegs

 

Иначе бутиковите ампове, разбира се, са доста скъпи - къде оправдано, къде не. Все пак, вече има и транзисторен Orange, а и като евтини варианти винаги има Marshall и Laney. Като цяло, всичко, което понася добре ефекти, може да свърши задачата - затова и не ми стана ясно какво точно коментираме - в смисъл, че от всеки амп става кален дуум с подходящото оборудване. 

Иначе, ако някой се е докосвал до Matamp, Hiwatt, Green и т.н., нека сподели - лаиците сме жадни за знания. Запознати с Dunwich, Strange, Hovercraft, Verellen или Randall EOD, или някоя друга съвременна екзотика не вярвам да се намерят. На мен ми е интересно някой дали е пробвал AMT Stonehead или ISP Theta главата, говорейки за транзисторни усилватели. И някъде в околностите има ли Ampeg Vh140C?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е колко точно са шумни? Сигначър Маршалите на Сплаш и Пингви са по 123-124 дБ.

Това с транзистори... Може би 500-600 вата ако са...

Не знам дали се заяждаш,но разликата между 50 и 100 вата вързани на един и същ кабинет (например 4х12) е около 2-3 дб.Четох в хармонията  (harmony central) ,коментари отностно въпросните бета серии на Сънн и всички коментираха колко е шумен.Разбира се има балкан разлика между това да е шумен и колко добре пробива микса на живо.Вярвай ми стоял съм на репетиции където оглушаваш от единия китарист,а чуваш само другия.

 

 

Имах щастието да посвиря 5 мин на reissue-то на Sunn Model T и беше доста добро. Ампът ни беше любезно предоставен от Свен от SIMB/Brothers In Blood за един лайв и записи на едната ми група - UPYR. Наистина звучи страхотно, но всеки сам си преценява дали си заслужава парите, на които вървят сега Sunn-овете. 

 

@Akerfeldt - според мен става дума за по-модерния, шумен и грозноват вариант на дуума и си прав, че там има много подвидове и всеки си изисква малко по-различен звук.

 

@2+2=0 - казваш личен опит за Рандалите, интересно ми е да споделиш нещо по-конкретно. Не се заяждам, настина ми е любопитно, щото не се срещат много дуум маниаци из форума май.

Иначе изброените от теб: Orange, Green, Matamp, Ampeg са с доста високи цени, даже неоправдано високи, според мен, но кой съм аз, че да определям пазарните принципи. За другите неща като цяло си прав.

 

Бих насочил автора на темата към Галин от Варна и неговте Garland Amps, със сигурност може да ти направи клонинг на Sunn, даже конкретно преди време бях говорил с него за един Model T.

За Orange съм крайно скептичен...много пари за неоправдано качество и залагане на стари лаври.Fuzz педалите са едно на ръка.Искам доволно клатене и без буустъри,драйвове и тем подобни.Давам пример с Red Fang,които вадят ненормален тон от тия животни.И китаристите,и басиста ползват Sunn Beta (разликата между Beta Lead и Beta Bass е само в ревърб секцията).Знам колко сте злонамерени към солид стейта и повечето тук сте "професори" и "маестро виртуози" и не искам да ми натяквате "Купи си лампа и няма да съжаляваш". И на лампата ще й дойде времето.Просто тея реликви ми направиха страшно впечатление и реших да се посъветвам.Не очаквах някой да отговори.

ПС: Комбо версията на ампа е много интересна.2х12 под ъгъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Мерси! :)

 

Аз не бих казал, че съм чак злонамерен, но си признавам, че съм заразен от вируса на "щом не е ламба, значи не става кой знае колко". Но пък от друга страна не съм тествал нито транзисторните оранжади, нито рандалите и трябва някой ден да го сторя.

 

Има един конкретен ефект Earthquaker Devices Acapulco Gold, който го водят, че е нещо като преампа на Model T в педал форма. Ето клипче:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Знам колко сте злонамерени към солид стейта и повечето тук сте "професори" и "маестро виртуози" и не искам да ми натяквате "Купи си лампа и няма да съжаляваш". И на лампата ще й дойде времето.

Е,това е единственото злобно изказване до тук,никой не натяква нищо,а само чакаме от преди повече от половин век та досега китаристите от световна величина да се осъзнаят и да захвърлят ламповите кютуци :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

kkch, не се заяждам, наистина ми е интересно дали е вярно. Тъй като от опита ми с транзисторни и лампови ампове разликата в силата на звука при едни ватове е огромна. Вярно, че зависи и от амнайсе други неща освен от мощността във ватове, но все пак.

 

Ще взема да потърся някое сравнение директно дали няма... ;)

 

Инак има и прилично звучащи транзисторни. Важното е да кефи, не какво има вътре.

 

 

 

П.П. Последното изречение не важи за мен, де! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наздраве! И на мен ми беше странно,че са шумни ама за сметка на това казват,че в сравнение с лампа не пробива микса.

2:55
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А къде мога да видя,чуя нещо на Randall?Кой е дистрибутор за България щото нещо гугъл не ми казва :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.