Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампово комбо за метъл - Blackstar HT 5 metal или Randall rd40c


ilian78

Recommended Posts

Здравейте,

търся си комбо и се колебая между горе-споменатите ампове - Blackstar HT 5 Metal  и Randall rd40c.

Музиката, която ще се свири ще е предимно модерен метъл, така че основно ме интересува кубето да е с добър ''мръсен'' канал с достатъчно гейн...

Признавам си, че нямам опит с лампи, затова ще съм благодарен за всеки съвет и препоръка.

Притесненията ми относно Блакстар-а - само 5 вата и единствено preamp лампи. Дали тези 5 вата ще са достатъчни за репетиция с барабани ?

За Рандал-а - от ревюта в нета разбрах, че е voice-нат с доста високи , а аз не искам да звучи ''тънко''...

 

В момента съм с две китари - ESP LTD 100QM със Seymour Duncan Distortion адаптери и Vintage VB100 със стокови Wilkinson, но смятам да се сдобия с ESP LTD 1000 с JB/59 сет адаптери...

 

Ако някой има опит с друго кубе, което според него е по-добро от горните две - отворен съм за предложения.Предварително благодаря на всички колеги, които ще помогнат със съвет. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам Blackstar HT-5H главата (по-старата версия, без вграден reverb) и 1х12 бокс Blackstar HT-112. Предполагам, че Metal серията ще е дори още по-брутална, но моята комбинация е убиец за по-твърди неща. Аз също на моменти свиря по-твърди неща, дори бая твърди (седем струнна в drop A) и ампа смазва. Реално от около 3 години не съм се замислял за друг усилвател. Напълно достатъчно ти е за репетиции. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето кубе е Blackstar HT-5R. Когато избирах, се колебаех между това и HT 5 Metal, но за него прочетох доста негативни коментари, та в крайна сметка съм с HT-5R. Много съм доволен от избора.

В репетиционна с тупанджия не съм влизал, но вкъщи, при ниво на потенциометъра на 11, не се траеше. Затова ползвам кубето с атенюатор, набримчвам гейна почти на макс и звукът е достатъчно як.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+ още един глас за Blackstar-а ;) Ако все пак искаш нещо малко по-мощно и с доста повече настройки, което същевременно става и за домашно свирене (Attenuation down to <1W) обърни внимание и на това:

J06800000000000-00-500x500.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма ли ги по магазините да ги пробваш?

 

5 вата са достатъчни за свирене с барабани, но пак зависи от барабаниста. Какъв ти е бюджета и точно на тези две ли държиш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Blackstar-a не бих го нарекъл лампов. Има една предусилвателна, която върши част от работата, а за крайна е сложена друга предусилвателна в някакъв странен за нея режим...

 

А и 5W са малко на кантар за живо свирене, зависи от барабаниста, другите в групата, помещението... Имал съм 5-ватова въшка и съм го пробвал с група, не бих си взел такова. :nono:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих препоръчал Blackstar HT Studio 20.
Има малко по-добър говорител, достатъчно мощност за репетиция, клуб и звучи добре на ниски нива. 
Цената е малко по-висока, но си струва! 

Също можеш да обърнеш внимание на H&K Tubemaiter 18 Combo. Има вероятност да имаш недостиг на драйф за по тежки неща, но звука му е доста добър!

Редактирано от Fashion
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@musicman, от Велико Търново съм, така че няма как да ги пробвам... Иначе нямам строго определен бюджет, но повече от 1500 лева едва ли бих дал.

Не държа да е точно едно от двете  - даже в момента по-скоро клоня към предложеното от dickens Laney...  Водещият ми критерий при избора е да има достатъчно гейн за тежки неща и да звучи стегнато, така че предложения са добре дошли....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакай сега, за 1000 + лева не си взимай 5 ватка. Виж в базара има доста добри неща втора ръка за около 700-800 лв. Имаше Orange Tiny Terror, Marshall JCM 2000, Randall RD40C, ENGL Thunder и Screamer, Peavey 6506+ (глава), все неща, които са ти в бюджета и имат много гейн. Със сигурност пропускам нещо.

 

Обаче, освен гейн е хубаво да имаш и хедруум. За това си вземи нещо по-мощнно, така ще ти върши работа и за концерти и за записи дай боже.

 

Но в крайна сметка ако ще ти е първи усилвател не се изхвърляй много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си предвидил 1500 лева 5 вата наистина е глупав избор.

 

Thunder 50 Driven E322 е долу-горе в бюджета ти. Доста сериозна машина е. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ok, Blackstar-a отпада...  Какво ще кажете за Marshall JCM 2000 TSL602 ? Има ли достатъчно гейн за модерни бруталии, дали ще ''мътнее'' при дроп настройки ? Колебая се между него, Laney Ironheart 30 и Randall RD40c ... 

Надявам се, че не съм досаден с тези питания и съм наистина благодарен за съветите !

MMarshall JCM2000 TSL602arshall JCM2000 TSL602

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен Маршала не е подходящ за посочените стилове! Освен това е доста тежък! 
С Laney Ironheart 30 не съм имал работа , но по-големия брат Laney Ironheart 60- 212 така и не го харесах! Доста функционален, но звука все ми тънееше и хубав драйф(по мой вкус) не можах да изкарам. Предполагам, че за бруталии и дроп-сърма ще е подходящ с ясния си звук, но не съм тествал такива стилове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам Engl Thunder 50 E322.

На репетиция съм го усилвал най-много до 3/10.

1500 лева е. Става за як метъл, и има мазен клийн.Не свиря в по-ниско от Ре и не знам как ще се държи в нисък строй, но е OPEN BACK и е възможно да иска напъване на басите, за да ти звучи по-яко. Всичко е до сетъп, помещение, адаптери и струни ако щеш..

 

В никакъв случай не ти трябва H&K ако ще свириш само тежка музика. Усилвателят ме кефи, но просто не е за този стил музика. Бих си купил ако можех да си позволя 2 ампа.

 

Blackstar за тия пари имат HT40.

 

Marshall имат DSL40C.

 

Ironheart на Laney също го бива. В случая си мисля, че той ще ти е най-добрият вариант (ако не пренебрегваш това, че ENGL е произведен в Германия, а Laney-то навярно в Китай), защото повече от 30-тина вата едва ли ще ти трябват. Пък и е по-евтин.

 

 

P.S. Прощавайте за невежеството, ама все си мисля, че Blackstar HT5 Metal се казва така заради предната решетка и цветът на шасито :D

Редактирано от Akerfeldt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Akerfeldt, от всички ревюта в нета най-много ми допадна Thunder-а. Може би и заради перфектното свирене на нашия колега Николай Карагеоргиев :)

Но това, което ме отказа е, че чистия и лийд канала споделят един гейн контрол, което си е неудобство... 

Попаднах и на ново комбо от ENGL - METALMASTER Combo 20 1x10 E304.

Това ми се струва ОК за моите нужди, само ми е чудно как 20 ватово комбо може да е по-скъпо от 50 ватово утвърдено кубе като Thunder-a примерно...

Ако струваше 500 евро, го поръчвах на момента, не че 845 евро / цена в Томан/  биха ме отказали, но все още не съм убеден на 100%.

Говорителя е 10 инчов, а някакъв немец в едно от ревютата смънка нещо, че ампа не бил изцяло лампов. Честно казано не знам какво имаше предвид - в спесификациите е обявено, че е с 2 ECC83 в преампа и 2 ЕЛ84 power tubes.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задължително комбо? Аз бих направил това с 1500-1600 лв.:
2х12  - http://bazar.muzikant.org/framus-fr-212-cs-cb-%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%82,206883.html

 

Глава - http://www.thomann.de/gb/laney_irtstudio.htm или http://www.thomann.de/gb/randall_rd_45_head.htm

 

И двете имат direct out. Като цяло, +1х12 може да се окаже сериозна разлика. Горе-долу същите пари вървят и Orange Terror-ите.

 

Ако задължителното условие е комбо - +1 за Engl. Но по-добре да провериш на място и да избереш след проба, Търново - София се взима лесно.  

 

ЕДИТ: взимам си думите наобратно - в базара има около 150 Engl комбота, два Randall-а и т.н. Роудтрип към София и после дегустации. С остатъка от парите си взимаш второ комбо и така.

Редактирано от 2+2=0
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.