Jump to content
Българският форум за музиканти

Губене на тонове по грифа?


teodor98

Recommended Posts

Здравейте!! Имам следния проблем. Свиря с електрическа китара тип стратокастър. Тоновете на 15сто прагче 2ра струна и прагчета(12,14,15) на 3та струна изчезват много бързо. При тяхното натискане бръмчи леко и спира тона. Като чели не вибрира струната. При повдигане (силно натискане на струната) се чува за кратко и фалшиво. Струните са ми на добро ниво от грифа, не са високо. На всички други прагчета се чува добре... Моля помогнете!! На какво се дължи това?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1. Или поне да се повдигнат малко струните, много хора се стремят към максимално нисък екшън, но ако грифът не е идеален става ей така като при теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Подобен проблем и при мен. Преди доста време си играх с екшъна малко (и аз съм почитател на ниският екшън), но когато го настроя така, че да ми е удобен последните прагчета на 1-ва струна звучат еднкаво. Примерно при натиснато 17 прагче издава нота (но звучи глухо), при натиснато 18....20 звукът не се променя (все едно продължавам да натискам 17-то прагче) и чак на 21, 22-ро си издава чист тон.

На ясно съм, че струната опира в прагчетата поради ниския екшън, или по-вероятното от некадърно изработения гриф.

Това, което е писал Евтим ми звучи най-логичното, ако искам нисък екшън, но въпроса ми е мога ли да компенсирам проблема без вдигане на екшъна от магарето, а с отпускане на тръст рода?

Нямам необходимата компетенция за повече. Способностите ми се ограничават с тези два способа.

Отдавна съм си наумил да я дам на лютиер, но просто в града няма такъв. Предполагам, че доста от проблемите ми ще бъдат решени по този начин, но за момента търся нещо да закрепя положението. По на татък сигурно ще я изпратя в друг град на лютиер.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

там(след 15) ще ти е трудно да коригираш с тръстРод-а... затова трябва да е от магарето....

а след това се опитай да изправиш още грифа(ако е възможно) за да свалиш екшъна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Логично, защото проблемът е към основата на грифа.

Ако съм те разбрал правилно, първо да вдигна магарето, след което по-скоро да натегна тръстрода, за да изправя грифа, както казваш?

Нямаше да се сетя за това. Благодаря ти много!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

проблема ти звучи да е като високо 20то прагче .. предишните може да нямат проблем ..... само на 1ва ли е проблема ???

 

искренно вярвам, че си си натегнал достатъчно тръстРод-а и е близко до прав .. ама знае ли се ...

пробвай внимателно(без да го нараняваш) да начукаш 20то прагче(може и да е само над 1ва струна) ... ако не вярваш, че ще се справиш по- добре НЕДЕЙ  !!!! ....

.... ако че чукаш "подложи" материал който е "по-Мек" от прагчето ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът се появява само на 1-ва струна. Относно тръстрода, китарата е чисто черна (хаха как звучи), включително и грифа, като той има бял кант около фингърборда. Казвам го, понеже ясно си личи контраста, когато погледна с едно око от главата към тялото по грифа. Изглежда почти идеално прав. Няма извивки и бялата линия е без дъга. Според мен той е ок, но съм склонен да го регулирам, ако това ще реши проблема.

Мина ми през акъла да го начукам (на прагчето :) ), но честно казано, по-добре да не опитвам, че ще стане по-лошо сигурно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

взимаш кредитна карта, сваляш струни, изравняваш гриф с тръс рода, и гледаш по три прага заедно с кредитна карта като нивелир, отдолу нагоре. Където не е равно, изравняваш с Р2000 шкурка. Разбира се, фретборда трябва да се маскира с монтажна лента. Повече инфо - търси fret leveling в нета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Yordan_Andonov

за правота на гриф може да се използва и самата струна ... като е натегната/настроена е Достатъчно права ..... натискаш 1во и последно прагче... и гледаш дали има "луфт" посредата (8-12то) --- трябва(!!!!) да има малко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много и на двама ви за отговорите. Дадохте ми доста идеи, които ще експериментирам с цел да си реша проблема. Като за начало ще проверя нивото на прагчетата спрямо едно - друго, ще приложа и номера с първо и последно прагче.

Ще се въздържа от чукане и пилене обаче. Китарката си е китайче, но мен си ме кефи и не смея, а и не е на дневен ред друга.

Ако не мога да се оправя сам, със сигурност ще я изпращам, най-вероятно в София, на лютиер, за да ми я сетъпне (няколко от шуменските китаристи били много доволни от някакъв пич, забравих му името, на който си пращат китарите).

Стига съм плямпал, че след малко някой ще ме захапе, че това е дъфкано вече.

Още веднъж мерси пичове.

Бяхте ми много полезни!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С 2000 шкурка освен да полира - изравнителния ефект ще бъде минимален (или поне ще изисква към една седмица шкурене).

При всички случаи не е лошо да я види лютиер, ако това е основен инструмент и не се усещаш уверен какво правиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така пичове, направих номера с 1-во и последно прагче и дебитната карта. 

При натиснати 1-во и последно прагче си има лек просвет по средата, както си трябва. Грифът е прав.

Когато обаче сложих картата последното прагче не докосва картата. При поглед по-отблизо откривам, че предпоследното прагче е надигнато от основата, точно над 1-ва струна. Все едно е тръгнало да се отлепя.

Не знам дали го обяснявам правилно и дали ме разбирате.

Сега имам 2 варианта.

Да шкуря или да го начукам внимателно да си легне цялото на грифа.

Сякаш да пробвам с почукването. Какво толкова може да се обърка? Да го сплескам, ако чукам джаладски.

Смятам да пробвам внимателно и постепенно, докато не си легне в "леглото".

Да стрелям ли?

 

Едит: Сега говорих с баща ми и след като му обясних какъв е проблема, предложи да ми даде тефлон, който да използвам за подложка, за да не деформирам прагчето. Дайте други идеи, какво мога да подложа.

Редактирано от Yordan_Andonov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не го начуквай,а го притисни,после ако се наложи шкурка.За да остане прагчето прилепнало, можеш да използваш капка моментно лепило.

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.