Jump to content
Българският форум за музиканти

запаметяване на мажорните гами


Fenrir

Recommended Posts

Здравейте,

Докато четох за втората победа на ЦСКА , четейки междувременно и една табулатура, ми хрумна идея за запаметяване на т.нар 3 per string major scales схеми, която като нахвърлях на лист ми се стори достойна за споделяне. Идеята е проста и можем да я означим със следната легенда:

Це= интервал от два цели тона на ДВЕ съседни струни, тоест например 1-3-5 на първа и 1-3-5 на втора, но може и 1-3-5 на първа и 2-4-6 на втора (тук е важно да сме развили поне донякъде слух, за да хванем кое е вярното, или просто  да имаме основна представа от нотите по грифа, за да не пропуснем някоя степен )

Ец= интервал от два цели тона на ЕДНА струна

Цец= интервал от два цели тона на ТРИ съседни струни

По същата логика имаме:

Де и ед= интервал от цял тон и половин тон, тоест примерно 1-3-4 (Д значи повече ноти отдясно ; ))

Ле и ел=половин и цял тон, 1-2-4 (Л значи повече ноти отляво ; р)

И схемата е: (1=йонийски лад/натурален мажор, 2=дорийски,3=фригийски,4=лидийски,5=миксолидийски,6=еолийски/натураленн минор,7=локрийски)

1.це ле де

2.ед цец ле

3.ел де цец

4.ец ле де ец

5.цец ле ед

6.де цец ел

7.ле де це

Допълнително можем да улесним като кажеме, че:

7=1 от втора сричка, тоест от 1 це ле де имаме 7 ле де це

6=3 от втора сричка

5=2 от втора сричка, тоест помним само 1,2 и 3, 4 и числото 716 352

Дали? Допълнителен жокер: 1=це ле де, 2=ед цец ле, 3-ел де цец. Тоест имаме де-ед и ле-ел съответно в началото и в края. При 2 имаме втора сричка цец, при 3 трета сричка цец и при 4 е четвърта (почти). Лесно нали?  Какво излиза:

Ако знам формулата за мажор це ле де и формулата за край-начало де ле це, тоест обратното (+ 4 ец ле де ец)+при 2. цец втора сричка, при 3. цец трета сричка.. то съм научил гамите…

Пример:

2 ще е ед цец ле

3 ще е ел де цец и т.н

Е, остава да се автоматизират ; )

Мнения? ; )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мнението ми е,че за времето,което ти е отнело да напишеш тази "статия" ,ако ги беше свирил,щеше да ги запомниш....
И още нещо.....Стискай палци на ЦСКА,че Чепинец ви диша във врата....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единствения проблем е . че нищо не разбрах :)

Просто опит за максимално опростена техника за запаметяване. Например искаш да свириш в G миксолидийски (цец ле ед) - тоест цец (3-5-7,3-5-7,3-5-7), ле (4-5-7, 5-6-8), ед (5-7-8), после за кратко през C йонийски це ле де и т.н. Или ако свириш в минор съответно с минорните ладове пак бързо може да отреагираш на смяна. 

Все пак да визуализираме схемите:

ex11.jpg

 

А защо са ти мажорни гами? :)

 

3 per string схемите са особено полезни при свирене на arpeggios на повече струни 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не искам да омаловажа системата ти , но това опростяване, ми се струва  по скоро излишно. Освен това не разбирам за какви мажорни гами  става дума след като пишеш за старите ладове (йонийски, дорийски и т.н.) които са си производни само на една мажорна гама.

Иначе няма нищо лошо щом това работи за теб, а вероятно и за някои други.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не искам да омаловажа системата ти , но това опростяване, ми се струва  по скоро излишно. Освен това не разбирам за какви мажорни гами  става дума след като пишеш за старите ладове (йонийски, дорийски и т.н.) които са си производни само на една мажорна гама.

 

Иначе няма нищо лошо щом това работи за теб, а вероятно и за някои други.

Прав си, разбира се, просто често нямам навика да дооглеждам и редактирам постовете. Разбира се, че става въпрос за мажорните и минорни ладове, производни на натуралния мажор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип и аз вися на кафето до нас,дето е половината агитка на ЦСКА и им се хиля на лафовете,ама как го връзваш това със свиренето..аз тотално забравям глупостите ,ако ще дрънча нещо,а от това писание нищо не разбрах - вземи повади по слух ,освен теориите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип и аз вися на кафето до нас,дето е половината агитка на ЦСКА и им се хиля на лафовете,ама как го връзваш това със свиренето..

Това Це (цял тон- цял тон) откъде мислиш, че ми дойде ; ) Просто тогава ми хрумна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ако се чудите... целотонна гама. Тази тема искрено ме разсмя. Който не го е гледал, нека си пусне филма Кин-дза-дза.

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D0%BD-%D0%B4%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%B7%D0%B0!

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.