Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с тремолото на нова китара


p.kostov

Recommended Posts

Привет на всички!

 

Запалих се отново по ел. китарите (след 20-на годишна пауза) и си купих чисто нов Fender STANDARD STRATOCASTER HSS с Флойд Роуз.

Исках да е с флойд, понеже едно време свирих на Чарвел Джаксън с такова тремоло. Нямам спомен да съм имал проблеми с него, за разлика от новия Фендер.

 

При перфектно настроена китара, след две секундно използване на флойда, тя вече звучи доста фалшиво. Пренастройвам отново и само след леко побутване на тремолото - същия резултат.

Китарата е произведена 2008 г. Първо си помислих, че може би струните е редно да се сменят - направих го (09-042). Капнах по няколко капки машинно масло на ръбовете на тремолото, както и на бриджа, където струните контактуват в овалните каналчета.

Да кажем, че проблема се реши на 50%. Сега разстройването е по-малко, но все пак се долавя.

Изчетох доста форуми и статии, но не мога да реша проблема сам.

 

Ще бъда много благодарен, ако чуя професионални мнения какво може да се направи. Все си мисля, че трябва да има някакво решение на проблема, преди да сменя флойда с  тремоло на Ibanez (ако въобще това е решение).

Възможно ли е това да става, понеже китарата е все още нова и не е свирено на нея... Или пък нещо в пружините... Разчитам на мненията ви.

 

Благодаря предварително на всеки отзовал се.

 

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не слагай тремоло от Ibanez!Иначе всичко което си правил е правилно.

Пробвай други пружини и смазване би трябвало да помогне.

След като се разтегнат и улегнат струните може да се оправят нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Флойд Роуз си е тремолото, оригинално. Има заключване, но ми се стори че не държи на 100%.

При стегнато заключване като отпусна дадена струна от ключа и приплъзва.

Някъде четох, че не трябва да се стяга много заключването и затова ме е страх да натегна болтовете още повече.

 

Да се опитам ли да ги стегна още... да не се среже струната при нъта?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стягай повечко.Не трябва да се отпуска струната ако отпуснеш от ключа.То това е смисъла на заключването.Иначе освен да смачкаш намотките на дебелите струни и да прецакаш шестограма няма какво да стане.Чак да срежеш струната ми се струва невъзможно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казаш чисто нов Fender, пък произведен 2008-ма :) Лично аз никога не бих си взел тремоло (или китара с тремоло) на старо, дори и с перфектен външен вид може вече да е прецакано. И друго нещо - Фендера щатски ли е или мексикански? Единият ще е с оригинално тремоло, а мексиканската версия е с Floyd Rose Special, при което точно Locking Nut-a е със съмнително качество. Също много важно е тремолото да е в хоризонтално положение за да не разстройва, но си мисля че ти знаеш това ;) Дай повече инфо за китарата.


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Не е невъзможно.И за какво я стяга тогава като тя ще се движи.Значи няма смисъл от заключване ако струната се движи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

dickens, китарата е нова, купена от магазин и е произведена в Мексико. Не е втора ръка. От серийния номер става ясно, че е излязла от завода 2008-ма, което за мен няма особено значение. Добра е китарката, интонацията успях да настроя перфектно.

За хоризонталното положение на Флойда знам, но се забелязва, че на всички модели Фендер, които се произвеждат с такова тремоло, то е доста наклонено към грифа.

 

Линк към модела

 

Heartman, днес ще опитам да натегна още малко нъта, но ми се струва че Baby Thomas е прав. Доста неща изчетох по проблема и мненията са различни.

 

ПП: Какви струни бихте препоръчали за Флойд и коя марка. Може и те да оказват влияние на тремолото. Много музиканти казват, че в БГ трудно ще намеря качествени струни. Едно време имаше само Дадарио :) Сега си взех няколко комплекта Фендер, за които знам че са среден клас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Също много важно е тремолото да е в хоризонтално положение за да не разстройва, но си мисля че ти знаеш това ;) Дай повече инфо за китарата.

 

Тремолото се слага хоризонтално за да има достатъчен ход и в двете посоки,няма нищо общо с разтройването.Съгласен съм,че трябва повече инфо/снимки.

 

 

 

Стягането на нъта не се прави с цел да се държи струната само от него, това е невъзможно!

 

Напротив,мога да демонстрирам как при заключено тремоло се развива ключа на най-тънката струна и тя продължава да си е в МИ.

Друг е въпроса,ако струните вече са издълбали улей в нъта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и моята разстройваше, но след един сетъп от професионалист не разстройва, колкото и да се гавриш с флойда(най-обикновен лицензиран, най-вроятно китайски). Правилният сетъп е ключов за нормалната работа на такива 'вибрато' системи...дали флойд, кейлър или стандартните фендърски....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще направя малко снимки на тремолото и ще ги кача. В моя случай ако Флойда се ругулира хоризонтално, то той опира в тялото и няма ход към към високите, т.е. може само да сваля тоналността.

Иначе ето пълно инфо за китарата:

 

Body
Body Shape: Stratocaster®
Body Finish:
( 1144700506)
Polyester
 
Neck
Neck Shape: Modern "C" Shape
Number of Frets: 21
Fret Size: Medium Jumbo
Position Inlays: White Dot
Fretboard Radius: 9.5" (24.1 cm)
Fretboard: Rosewood
Neck Material: Maple
Nut Width: 1.650” (42 mm)
Scale Length: 25.5" (64.8 cm)
Neck Plate: Standard 4 Bolt
Truss Rod Nut: 3/16" Hex Adjustment
 
Electronics
Pickup Configuration: H/S/S
Bridge Pickup: Standard Humbucking Pickup
Middle Pickup: Standard Single-Coil Strat® Middle Pickup
Neck Pickup: Standard Single-Coil Strat® Neck Pickup
Pickup Switching: 5-Position Blade, Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Front Coil of Bridge Pickup and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle/Neck Pickups, Position 5. Neck Pickup
Controls: Master Volume, Tone 1. (Neck Pickup), Tone 2. (Middle Pickup)
 
Hardware
Hardware: Chrome
Bridge: Floyd Rose® Locking Tremolo
String Nut: Floyd Rose® Original Locking Nut
Tuning Machines: Standard Cast/Sealed Tuning Machines
Switch Tip: Parchment Switch Tip
Tremolo Arm/Handle: Floyd Rose® Original Tremolo Arm
 
Tools
Truss Rod Wrench: 0.1875"
 
Miscellaneous
Strings: Fender® USA Super Bullets® 3250L, NPS, (.009-.042 Gauges)
Unique Features: Floyd Rose® Tremolo, Fender® Transition Logo, Parchment Plastic Parts
 
Accessories
Control Knobs: Parchment Plastic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук вече ме изненадваш сериозно,защото така нареченото "non floating" тремоло разтройва много по-трудно отколкото "плаващото",
защото ляга върху тялото(което си дава стабилност),както и не можеш да опъваш струните,само ги отпускаш и те се връщат в първоначално състояние.
Запознай се с тази статия,дано ти помогне,ако не помогне Флойда ти не е наред(в смисъл,че този тип тремоло няма какво толкова да му сетъпваш,
стига да е легнало стабилно върху тялото,височината на струните да ти удобна и нът-а да е заключен,не виждам причина да не работи както трябва,освен ако не е развалено.Погледни,както написах по-горе дали нът-а няма издълбани улеи.)
http://www.guitarrepairbench.com/electric-guitar-repairs/floydrose_tremolo_setup.html

Редактирано от ZLE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, че има хора, готови да помогнат!

 

Четох статията преди седмица, сега пак я препрочетох два пъти.

Да разбирам ли, че моя флойд не трябва да опъва струните, а само да ги отпуска. Ако е така, защо на всички изображения на този модел флойда е наклонен към грифа и има оставен ход за опъване?.

И ако наистина флойда трябва да си опре в тялото както казваш, то тогава каква е разликата между него и стандартното тремоло на фендер, освен заключването и финния тунинг?

Странно, но аз мисля, че тремолото ми не е "non floating".

Ето тук вече пак съм объркан...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Edit към горния ми пост:Чак сега прочетох внимателно какво си написал.Ако твоето тремоло е наклонено напред и не ляга в/у тялото,за да можеш да 
"дърпаш",имай предвид,че този тип тремоло е проектирано да лежи да се ползва само за "dive bomb".Снимай го да не си говорим наизуст....

DSC_0032-1.jpg

Eто ти пример с една снимка,която намерих току що в нета.Според мен тази китара е сетъпната погрешно.Стъдовете трябва да се свалят,
от тръс-рода да се регулира височината на струните и Флойда да легне.Ако пича си мисли,че тремолото е проктирано да се дърпа и да се забива в дървото
(става ми лошо като гледам къв ръб има отдолу),това си е негово виждане.

Редактирано от ZLE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.