Jump to content
Българският форум за музиканти

Превод на някои музикални термини


merkurial

Recommended Posts

Здравейте, аз съм самоук китарист и от както свиря все съм гледал от интернет клипове, уроци и така нататък, но всичко на английски. Проблема е, че техниките и термините ги знам по английски наименования, но не и на български.
Тъ искам да разбера някои термини как се наричат на български с правилно име, а не както например гугъл преводач ми ги превежда.

Тук съм изредил няколко термина, ще се радвам някой да ми каже как се наричат на български.

1. Harmonic

2. Pinch harmonic

3. Palm muting

4. Alternate picking

5. Down picking

6. Hammer on

7. Pull of

8. Slide ( 7/9 )

9. Bend /up /down (тук само да попитам има ли значение дали се дърпа надолу или нагоре?)

 

В момента се сещам само за тези, ако някой се сети за други, да ги напише :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хармоник,флажолет,обертон

Второто е обертон извлечен чрез палец и перце.Не знам как може да се обясни кратко на български.

Заглушаване с китка

Алтернативна техника с перце

Удари с перце надолу

Чукване

Дръпване

Плъзгане

Повдигане надолу/нагоре

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря!
Ами тези?

stroking

strict legato (дето с дясата ръка се хваща отпред грифа, предполагам е за да се заглушат струните, на които не се свири)

picking (предполагам и на български си е така)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

pick - перце.

 

picking - нещо като "перцуване"

 

по принцип, в част от китарния репертоар, под легато се има предвид техниката, при която дясната ръка изсвирва нещо сама, без помощта на перцето, което води до по-"слято", легато звучене.

 

hammer on е техника, при която пръста на дясната ръка (а понякога и на лявата, която се е качила на грифа, тъй нар. "double hand" техника) удря струната на определено прагче.

 

pull-off - техника, при която пръста, който е натиснал струната на дадено прагче, се отдръпва от него, като отдръпвайки се, дърпа струната, така, че тя да възпроизведе тон.

 

hammer on / pull off  - редуването на двете техники бързо, между два тона, се нарича трилер.

 

Pinch / Artificial Harmonics - изкуствени флажолети, които, както ти казаха, се извличат с перце и палец.

 

Natural Harmonics - естествени флажолети, които се получават естествено на някои прагчета (примерно, на 12-то при свободна струна), когато заедно с перцуването на струната, леко се пипва струната над въпросното прагче, и зазвучава тон, с октава и повече, по-висок от изсвирения.

 

bend - извивам - Става дума за повдигане на тона (чрез опъване на струната с дясната ръка), или сваляне на тона (отпускане от предварително "опънато" положение). Последователното опъване и отпускане на струната създава добре познатото ВИБРАТО, което чуваме почти винаги на продължителните тонове в солата. То може да се прави с различна амплитуда и честота, за постигане на различни естетически ефекти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

"Алтернативна техника с перце"  Хехехе колега. Преводът ти искрено ме развесели. ;-)  

 

"alternate picking" означава удряне с перцето в различна посока всеки път. / редуване нагоре/надолу/нагоре/надолу. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.