Jump to content
Българският форум за музиканти

ENGL Fireball 100W и ENGL Savage 120W - Демо


G.Varbanov

  

30 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Моля, не правете изводи за тези два чудесни усилвателя само на базата на това, което чухте и ще прочетете по-долу. Горещо ви препоръчвам да се разходите до MusicDivision в София и да ги чуете лично. Никое youtube видео няма да ви покаже това, което усетихме в присъствието на тези две чудовища! :)

 

Ако трябваше да гласувам, без да съм чул усилвателите на живо, вероятно бих избрал Fireball, както повечето от вас. Донякъде си го обяснявам с малката разлика в нивата на двата усилвателя. Първо записахме Fireball, след това напасвахме силата на Savage по тази на Fireball в Cubase, след което разбрахме, че Savage е бил една идея по-тих. В третия микс Fireball & Savage нещата са по-изравнени, съответно и, по-близки (Fireball ляв канал, Savage десен).

 

Ердем нагласи двата усилвателя по негов вкус, без да се старае да ги уеднаквява.

 

Fireball 100W преден и заден панел: Изключително интуитивен и бърз за ориентиране. Не ми отне повече от минута да постигна звука, който искам от него. Ердем се справи още по-бързо, като в по-голямата част от времето си играеше с Mid Boost и Bottom Switch-а.

 

(Натиснете върху снимките, за да ги увеличите)

k4uwlu.jpg

2ltivcz.jpg

 

Преден панел:
• Clean и Lead са с отделни Gain потенциометри
• Bright switch за Clean Channel
• Bottom switch (Clean & Lead) that adds low end punch
• Passive EQ: Bass, Middle, Treble
• Lead Volume control for precise level tuning
• Mid Boost switch (Clean & Lead), може да се управлява от футсуич
• Master A and Master B for two different power amp level settings, remote controllable via footswitch
• P.T.M. (Power Tube Monitor) system: failure indication via LED for each power tube
• Stand By s
 
Заден Панел:
• 2 x 1/4" Stereo jacks for connecting a ENGL Z-4 footpedal: Clean / Lead (channel switching) & Master A / B, Mid Boost & FX Loop off / on 
• Noise Gate Threshold controls the Gate’s attack 
• FX Loop equipped with a Balance control, FX Loop off / on, remote controllable via footswitch 
• Power amp Output 4 Ohms, 8 Ohms (2 jacks) and 16 Ohms 
• 100 Watts tube guitar amp head equipped with a matched set of four 6L6GC power tubes
• Four ECC83 (12AX7) preamp tubes

 

 

 

 

Savage 120W преден и заден панел: За разлика от Fireball, Savage е с 4 канала и доста повече опции. Ще ви е нужно известно време, за да се ориентирате и да постигнете желания звук.

 

Preamp:
4 channels, Clean, Crunch 1, Crunch 2, Lead, 2 EQs, Sensitivity switch, Bright switch, 2 FX loops (both parallel to serial adjustable), Lead Boost, Contour switch, Rough/Smooth switch plus Hi Balance control, 5 x ECC 83
preamp tubes.
 
Master Section:
Presence A/B, Master A/B, Depth Boost,
120 watts (1 x ECC 83, 2 x 6550 power amp tubes)
ECS tube protection
 
Outputs:
Balanced Line out, frequency-compensated, adjustable, overload control, speaker outs (2 x 4, 2 x 8, 1 x 16 ohms), 2 FX loops, Z-3/Z-4 footswitch jacks, MIDI interface port, Z-10 footswitch port

 

(Натиснете върху снимките, за да ги увеличите)

opmfjb.jpg

28ho655.jpg

 

 

Заключение, плюсове и минуси:

 

Двата усилвателя са изключително добри и си струват всеки един лев.

 

 

2igdnjd.jpg

 

Fireball е изключително опростен High Gain усилвател с добър Clean канал, който може да се трансформира в Crunch чрез Clean Gain потенциометъра. Fireball ще ви размаже с брутален "In your face" Gain който (очевидно) реже в микса без проблеми. Вграденият Noise Gate помогна изключително много в този запис, тъй като не използвахме никакви външни педали. Ердем успяваше да заглуши в паузите на солото без проблеми. Цената на Fireball е повече от добра и бих го препоръчал на всеки Metal фен. Като недостатък бих посочил ограниченоста заради броя на каналите и липсата на отделно EQ за всеки от тях. High Gain звука от усилвателя е една идея по-стерилен от този на Savage. Това беше ясно осезаемо в стаята, но не се забелязва в микса.

 

Плюсове:

+Изключително изгодна цена

+Бърз и интуитивен за настройка

+Вграден Noise Gate

+P.T.M. (Power Tube Monitor) system, която ви алармира при проблем с някоя от четирите 6L6 крайни лампи

 

Минуси:

-Няма отделно EQ за двата канала

-Ограничен до определени стилове (лично мнение)

 

 

2u8e2xu.jpg

 

Savage e направен с друга цел, той може да ви даде същия размазващ High Gain тон, като това е само една част от арсенала му. Тримата в стаята чухме същия размазващ High Gain тон, но по-рафиниран с по-дефинирани среди и по-топъл Presence. Това което няма как да ви покажа в този микс е начинът, по който Savage движеше въздуха в стаята. При неговите проби започнаха да падат книги от рафтовете, а нивата бяха по-ниски от Fireball. Ердем не успяваше да го заглуши лесно в паузите на солото, понеже няма вграден Noise Gate, заради което се наложи малка намеса от моя страна в микса. Това е един невероятно добър и гъвкав усилвател, който тепърва ще разучавам. Ердем и Ертунч го обясниха с няколко думи: "Fireball has crushing gain, and Savage is more refined with better Mids." 

 

Плюсове: 

+Изключително гъвкав и подходящ за всеки стил

+Отделна EQ секция за Clean и Lead каналите

+Отделен Presence контрол за Clean и Lead

+Midi

+Два отделни FX Loop-а

+Balanced Line Out изход за директна връзка и записи

 

Минуси:

-Няма вграден Noise Gate

-По-труден за свикване (лично мнение, не го считам за сериозен минус)

 

 

Тримата бяхме единодушни, че двата усилвателя са изключително добри, но Savage е този който бихме взели. Понеже Ертунч често сменя усилвателите и не свири в група, се съгласи да ги разменим, за да изпробва Fireball, a аз останах със Savage. Ако ми трябваше high gain усилвател за записи, Fireball щеше да е очевидния избор за мен, но аз търся такъв, чиито звук да харесвам на сцена. 

 

Надявам се това демо да ви е харесало и да сме били полезни! Горещо ви препоръчвам да изпробвате тези два усилвателя. Fireball ще разтопи лицето ви със смазващ Gain, а Savage ще ви докара до душевен (и физически) оргазъм с топлите си Mids и начина по който движи въздуха с тези два огромни буркана! 

 

59ydna.jpg

Редактирано от musicman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ето Ердем, в удобна за него обстановка с Mesa Mark V и новата му китара Majesty. Солото на The Looking Glass  :godbless:

 

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ENGL Fireball 100W ми харесва повече от двата усилвателя, поне от това което чувам като запис.Също нямам представа как звучат на живо.

Микса между двата ампа не ми допадна.

Редактирано от Heartman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гласувах нито един от изброените, защото съм фен на Engl, но се приднадлежа към тоталното малцинство, което мисли, че (някои от)  ампове им, макар и сериозни метъл оръжия, са чудесни за съвсем други типове музика! Поздравления за демотата, звучат много добре и саунда се е получил значително по благ отколкото в реалния живот (имам няблюдения върху Файърбола, зловеща метъл машина!!!!! :-))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да си призная и аз гласувах за Savage, понеже съм го тествал и с по-лекички неща. Като хай-гейн не мога да реша кой от двата звучи по-добре :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

The Looking Glass се счита за лекичка в моето обкръжение, въпреки стабилното количество Gain. Можехме да сме доста по-брутални.  

При първа възможност ще демонстрирам Clean и Crunch каналите. :)

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да си призная и аз гласувах за Savage, понеже съм го тествал и с по-лекички неща. Като хай-гейн не мога да реша кой от двата звучи по-добре :)

Кой ли е третия,и аз,по добре ми звучи и това е..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^Нямам представа кой е, но виждам, че продава ENGL Screamer 50 Combo в базара. Значи вероятно знае за какво гласува :)

Редактирано от G.Varbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направих демо запис на Металика със моят ENGL E670 EL34,  беше ми интересно да видя как ще звукне. За записа използвах микрофон Shure SM57, китарните тракове са без каквато и да е обработка,а бакингтракът е със оригиналните барабани,бас и вокал на Металика. Китарите са записани RAW. Все пак да си кажа че не услилвах много ампа за да не си навлека страхотното отношение на мойте съседи. Тук можете да чуете записите: 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.