Jump to content
Българският форум за музиканти

Гриф и тяло от китара - to be or not to be


Recommended Posts

Привет на всички и за много години!

Ще се опитам да бъда максимално кратък в изложението на моят проблем ... , въпреки, че темата би била полезна (мисля) и за младите китаростроители . !!! Да не откриват топлата вода, а да ползват знанията и опита на по-опитните и минали по този път!!!

Та случаят е следният:

Китара, която е правена през 2009 г. и следен процеса по изработка тук, сега се оказа при мен. И ... повечето от предположенията за евентуални негативни последствия се оказаха ФАКТ!

И така - заиграх се и преди да сложа струни за тест - О, заложил съм на куц кон !!!

Въпросите ми са следните:

1.Грифът може ли да се спаси за друг проект да речем (да му се направи някак си пета).

2. Относно тялото - да изрежа от средата ивица около 10 см.

- само до краят на тремолото

- или по цялата дължина

или други идеи?

 

Тук има снимки от проблемът ми:

 

http://alexstar.snimka.bg/experiment/kuc-kon.849174.34666143

 

034666155-thumb.jpg?r=0

 

034666156-thumb.jpg?r=0

 

034666151-thumb.jpg?r=0

 

А тук са снимките как достигнах до тук:

 

http://alexstar.snimka.bg/experiment/prs-rdg.848700.34636120

 

И знам че сме в разгара на отоплителният сезон, но се надявам предложенията ви да не са в тази посока!

 

Поздрави !

 

и :cheers2:

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип, всичко може да се направи, особено ако този, който ще го прави, може да го направи.

Лепилните шевове ми изглеждат ужасни, дори в здравите части. Та.. не знам.

В смисъл, мога да дам 1000 предложения, как да се действа, но почти всяко предложение ще е еднакво смислено, поради плачевното състояние на инструмента. Ти можеш да си измислиш още толкова и сам.

 

По-важният въпрос е, сам ли искаш да правиш нещо, или искаш да дадеш на друг да опита. Важно е да кажеш също, какъв опит имаш с материята. Която и да е интервенция по този инструмент, няма да е лесна и ще изисква опит и материална база. Авторът на китарата, не иска ли да се пробва да си я възстанови?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитах се да се свържа с авторът - но без обратен отговор...

Исках да проверя дали след публикуваните снимки е правил още нещо, но ...

А иначе за толкова години не се знае през колко ръце е минала и кой с какво е "допринесъл" за това състояние.

Последният й притежател, мой приятел ми я дари за заигравка с хобито ми, а на него кой я е - няма значение. Със сигурност аз ще се занимавам с нея - просто страст. Все пак вложих толкова чувство в новият фретборд !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сигурност не си струва да ангажирам с тази дейност по-опитните и дори професионалистите в тази област нал вече по финансови причини !

За мен това ще е предизвикателство да се справя със свой труд и време, пък дано излезе нещо ...

Ще разчитам за сега на съвети и препоръки!

 

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предвид характерът на проблема и неговата сложност, съм скептично настроен относно оправянето му с подръчни средства, стил "хоби в спалнята". Разбира се, винаги можеш да си изобретиш някакви установки, например, за гладко шкурене в една равнина, или пък за гладко изравняване на повърхност с длето, оберфреза и т.н. Много е вероятно обаче, да се окаже, че инвестицията ще излезе по-скъпа от това, да дадеш инструмента на някого. Ако разгледаш например, KD Зона, ще видиш, че К. Димитров се занимава с най-разнообразни ремонти. Възможно е, да се съгласи да направи нещо по тази китара. Можеш да говориш с него, за да видиш дали ще стигнете до консенсус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, напълно съм наясно със сложността на проблема - за това и отворих темата! Прехраната си изкарвам с друго, а китарите са ми само хоби! А всеки, който се е занимавал с това знае че е скъпо хоби! И аз от едното место изкарвам - а в хобито набутвам. Но това е тръпката на хобито и разбира се удоволствието, че накрая  нещата са се случили. "Хоби в спалнята" е неудобство, но не се губи тръпката! Да направиш нещо със собствените си ръце, макар и с чужди напътствия!

Иначе съм мислил варианта за преглед и намеса на уважаваният от всички г-н К.Димитров, но ... нямам такава готовност към момента - банките са с предимство !!! :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен "not to be" крайния резултат няма да си заслужава труда. По-добре да почнеш от кота нула, пърче дърво, щом имаш мерак и ти се занимава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено на този етап вдигам проекта на трупчета до затопляне на времето, осигуряване на достатъчно средства и свободно време! ... но със сигурност няма да отидат за скрап!

:nono:

:cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм в състояние, да ти дам съвет, в който съм абсолютно сигурен. Ако искаш, помоли K.D. ако има желание, да се включи в темата - ще стане интересна и информативна, защото проблемът е сложен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.