Jump to content
Българският форум за музиканти

Рeставрация на соц китра


Recommended Posts

Здравейте,

отдавна чета из форума и особенно из този раздел.

В крайна сметка реших и аз да се захвана с реставрация на старата си кремона.

Целта е да се реставрира визуално и да се подмени електрониката с по-прилична.

В момента китарата е разглобена и боята от тялото е свалена.

034371717-big.jpg

 

Разбира се наложи се малко китосване. но вече е готово и изгладено

 

От тук нататък следва да се мине с шинните шкурки. Праймер, боя, лак. Асемблиране на новата електроника. Т.е. 3 сингъл адаптера, 2 потенциометъра и 5-позиционен ключ, закупени от форума. 

По грифа - вадене на прагчетата, сваляне на боята, промяна във формата на бутафорната кремонска глава. нови ключове и прагчета. абе доста работа...

Приемам всякакви съвети и препоръки с изключение на типа "за трова иди на майстор" Искам да си я направя сам.

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 31
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Не искам, да те обезсърчавам, но помисли внимателно, дали си струва.

Ако имаш мерак за самодейност, за мен е много, много по-добре, да си вземеш небоядисан, без прагчета и т.н. кит за сглобяване, и да направиш него.

Така, ако се справиш добре ще имаш много по-прилична китара от тази кремона.

Преди години се занимавах с такива дъски, обаче да ти каза, чети джанти на москвич, няма смисъл да слагаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Къртовска работа със съмнителен резултат.Нужно е много повече от ноухау.Нужен е опит и специални умения.Иначе ще се получи една скъпа реплика на Кремона-та.Поздравявам те за самото начинание.И аз съм го правил неведнъж преди много години,но тогава времената бяха други и не всичко можеше да се купи.И резултата беше...задоволителен,но не отличен.Ей така да си прекарваш времето става.Някои правят мебели като хоби други събарят стени и после пак зидат...всеки е свободен.И все пак успех и най-вече ТЪРПЕНИЕ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за коментарите и особенно за клипчето с ваденето на прагчетата. Точно това е и моя план как да се извършиу тази операция.

Все още съм на тялото. Грифа после.

Снощи китосах 2 излишни дупки (старото превключване на адапрорите беше с 3 он/офф ключета) И днес гледам кита се е понапукал. Другия уикенд ще го шкурна и ще видя дали няма да стане по-добре ако първо запълня дупките с епоксиден кит и после с кита за дърво...

Иначе за мен важното е да се занимавам с нещо приятно. Ясно е че крайния резултат ще си бъде пак кремона със съмнителни качества...

Сега трябва да поръчам ключета и струнник от някой сайт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти са ще се сетиш ли какъв зор е да и свалиш лака отвътре на рогчетата ,ръчно,със шкурки,сметам,че ще я метнеш ,защото не си стува труда,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Т.е. 3 сингъл адаптера, 2 потенциометъра и 5-позиционен ключ, закупени от форума.

 

Като чета май съм закъснял със съвета, но аз на твое място бих разширил последния отвор за хъмбъкер.

Трипозиционния ключ пак ще си ти влезе в употреба.

Друга идея - може да си вградиш един бустер, има доста схеми онлайн.

 

Между другото за мен това е най-сполучливия модел от всички електрически бг-китари.

Кофтито е, че нямаш място да добавиш 22 позиция без да сменяш фретборд.

 

Аз бих оставил грифа в натурален цвят.

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време и аз си загубих малко от времето да реставрирам подобна китата. Истината обаче е, че каквото и да направиш според мен няма да стане по добра. В най-добрия случай се получава нещо като магаре със сандали - интересно, но само това. Все пак като си решил моите съвети: не забълвай отвори само с кит за дърво, защото той си остава крехък и лесно би се пропукало. Според мен най-добрият начин за това си остава дупката да се "затапи" с парче дърво или дибла и  малко лепило за дърво, след което да се изшлайфа добре. Също така относно прагчетата - на мойта баба Креми прагчетата са набивани с брутална жестокост, но тъй като нямат почти никаква накатка на перцето ваденето им на практика не е проблем. Няма излишно нараняване (освен това, което вече е направено при бруталното набиване). Аз извадих само едно прагче като се бях подготвил да го направя с буквално хирургическо внимание. Противно на очакванията ми нямаше нужда от поялници и други подобни, прагчето си излезе като доброволец (Вадих 21-во, то беше и най-ненабито). Проблема се прояви в това, че от боя прорезите бяха много разширени и новото прагче буквално си изпадаше от там. Не ми се занимаваше да ги лепя, още повече, че то буквално се люлееше като разклатен зъб. Върнах старото прагче и така си стои до днес. Китарата си свири (според нейните си възможности), но си избих от главата смяната на прагчета... Дано твоят случай да е по-благоприятен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

1. Боята от роговете вече е свалена. Съвсем не беше толкова трудно.

2. 3 сингъла ще са. Това съм взел вече, а и нямам инструмент да разширя леглото за единия адаптер.

3. Буустер - трудна работа. Не съм много наясно с електрониката. Там ще ми трябва помощ.

4. За грифа не знам точно как ще се процедира. Първо да завърша подготовката на тялото и ще го мисля.

Уикенда пак ще поработя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какви са сингъл адаптерите ,с които възнамеряваш да подмениш старите? Нови прагчета купувал ли си и ако да, то какви?

Ако искаш съвет, не прибързвай съвсем с изхвърляне на старите кремонски адаптери в кофата. В случай, че ти се занимава има колеги от форума, които биха могли да ти ги пренавият и подменят винтчетата, ако все още се занимават с такива неща разбира се. Има стари теми по въпроса. Четох някъде също, пак тук във форума, че на тия китари добре пасват алнико адаптери на seymour duncan.

Редактирано от maxim09
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прегледай много внимателно тялото около мястото за закрепване на грифа за пукнатини - от този модел на Кремона девет от десет тела са сцепени на едно и също място . Мисля че имам някъде такова, ще го потърся и ще го снимам за да се ориентираш къде да гледаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Днес отметнах малко работа. Тялото е готово за боя. Излишните дупки са запушени, китосани и шлайфани. Цялото тяло е изшлайфано.

Започнах и грифа. Почистил съм задната част.

Сега ще отнеме доста време докато дойдат ключовете и бриджа от далечен китай :)

Чак тогава ще се преоформя главата за да съм сигурен че ключовете ще станат.

Тялото наистина е сцепено там където влиза грифа. Мисля че е защото грифа е прекалено широк в долната си част където се захваща към тялото. Ще го намаля малко с пилата.

Остава да се извадят прагчетата и да се подготви фингърборда. После нови прагчета...не съм взел още.

Може ли някой да ми помогне с електрониката в София когато се стигне до там? (не съм много в час...)

Снимки:

http://rockrull.snimka.bg/other/modem.246012.34404832

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Тялото наистина е сцепено там където влиза грифа. Мисля че е защото грифа е прекалено широк в долната си част където се захваща към тялото. Ще го намаля малко с пилата."

  Причината е че тялото е от иглолистен материал и той не издържа на ударни натоварвания - залепяш пукнатината и при първото дори леко изпускане на китарата, цъфва нова... Решението е да качиш тялото на фреза, да отнемеш от задната страна надлъжно по цялото тяло една ивица с ширина 95мм и дълбочина 22мм, като оста на канала съвпада с оста на грифа и да вложиш там дъска от друг материал - елша, ясен, череша, явор, орех, махагон, каквото намериш, без бук, топола... Упражнението не е нито сложно , нито скъпо....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След всичките усилия старата Кремона ще стане все едно че е напуснала завода току що. Сиреч - пак Кремона. Ползата е в опита, който ще натрупаш. 

 

Моята стара стандартна Кремона отдавна отдаде топлината си в печката. Поръчковата си я пазя, защото е съвсем друга бира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.