Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на пикгард?


Recommended Posts

Някой може ли да ми препоръча човек за изработка на два пикгарда? Не търся нещо нестандартно, трябват ми едноцветни, просто за моите китари не мога да намеря в ebay...Изискванията ми са:

 

- човек наистина с опит, не искам някой, който е направил три пикгарда като хоби

- пикгардовете да са трипластови

- най-добрият възможен материал

- да са с контур

- и разбира се да не променят звука на китарата

 

По възможност човека да е от София, ако не - може и да пътувам. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1.Тук опит няма, има контур на пикгарда във вектор ако нямаш такъв или не можеш да си ги направиш сам, виж точка 2.

2.Следва намиране на фирма чийто бизнес е проектиране и рязане на детайли с лазер. Пример - Fox Laser.

3.Трипластов материал такъв, какъвто е приет за изработката на пикгард, в България няма да намериш. Ще трябва да си купиш от вън, било директно от търговец, било по интернет. В момента в базара също се предлага (цък), за мен това е най-добрият материал, цената също е добра, цвета е въпрос на вкус.

4.Контура следва да се получи при самото рязане, уточнява се подходящият градус, в повечето случаи е 45°.

5.Звука на китарата може да се промени, ако използваш материали които могат да променят или индуцират електромагнитни вълни, т.е. разни метали и сплави.

Пластмасите няма как да повлиаят дo такава степен, доловима и от най-чуствителното човешко ухо. Не добре закрепената/легнала/прилепнала платка може да вибрира/дрънчи/бръжди, но ако се внимава при монтажа, това не би следвало да се случи.

 

 

П.П.Не си споменал точно какви китари притежаваш, но ето тук можеш да потърсиш твоят пикгард.

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не е плексиглас друг подходящ материал е полидур.Лесно се обработва и не е така чуплив.Става и от текстолит.Аз съм правил сам пикгард без машини само с ръчни инструменти но това изисква редица умения,време и търпение.Преди много години нямаше откъде да се купи готов или пък да се направи нещо нестандартно.Всъщност малко вероятно е пикгарда както и от каквото и да е изработен (освен материали съдържащи желязо- нещо за което не съм чувал) да променя звука на една електрическа...дъска колкото и скъпа да е тя самата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става от какви ли не материали, само че на мен ми се вижда най-лесно, да се поръча специализирам трипластов материал.

В ибей.co.uk има. Само проверете размера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се занимавай с глупости, а си поръчай от Томан през Динакорд. Ще спестиш пари, нерви и ... разочарования. Плаща се след получаване на стоката, проверка и одобрение, по курса на деня. Без оскъпяване на каталожната цена. Ето тук ще намериш каквото ти трябва.

 

http://www.thomann.de/de/schlagbretter_fuer_gitarre.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fats, ти да не си рекламно лице на томан?

От томан има смисъл да се поръчва, само е абсолютно сигурно, че пасва.

При китари с неясен производител и неясни размери, може да се окаже, че поръчаният пикгард не върши работа.

 

 

човек наистина с опит, не искам някой, който е направил три пикгарда като хоби

 

Ще трябва да те разочаровам и да ти кажа, че в България едва ли има хора, които серийно произвеждат пикгарди(ах, каква изненада).

За сметка на това, съм готов да ти предложа много добро качество, ако си поръчаш 10000.

Ако ти трябва единична бройка, най-добре е да се обърнеш към някой от именитите лютиери, аз лично мога да препоръчам Диката(http://dikaguitars.com/) и Коцето Димитров(http://www.kdbasses.com/).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте и благодаря за мненията ви! ciriljhonson, ти направо ми отворите очите, човек, много благодаря!

 

Относно китарите - преди да пиша в темата, търсех по всякакъв начин пикгардове за тях (или дори информация за размера им). Тези са китарите ми:

 

http://www.fender.com/en-BG/series/american-standard/american-standard-telecaster-hh-maple-fingerboard-olympic-white/ - този модел е от тази година и още няма части за него. Пикгардът е специфичен и по-различен от този на Blacktop telecaster-a, иначе мислех да си го поръчам него. След дълго писане със съпорта на Fender, те ме свързаха с някакъв подизпълнител, който ще направи пикгарда, или поне така твърди. Ще изчакам още малко, преди да реша какво да правя.

 

http://www.glguitars.com/instruments/usa/guitars/s500/index.asp. Тук проблемът е, че при G&L има много ръчна работа и две китари, произведени една след друга, може да имат различен пикгард. Затова самите те ми препоръчаха да си направя пикгарда сам, те не могат да ми дадат файл. 

 

lyu_records - не мога да ти дам файл за съжаление. Имам въпрос - можеш ли да помогнеш с разглобяването на китарата и да направим файла на място?

 

Още веднъж, благодаря на всички, които помогнаха със съвети. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да го разглобя правил съм го много пъти но трябва да го взема за да го сканирам!

Другия начин е да го свалиш и сканираш ти и да ми пратиш изображението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако все пак прибегнеш до "направи-си-самстване"(твое или на някой друг), вземи специализиран материал.

Както вече писах, в английския ebay има трипластов материал(3-ply pickguard material), обикновено на доста прилични цени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако решиш да го правиш сам можеш да поръчаш материал от тук 

 

http://www.aliexpress.com/premium/3ply-pickguard-blank/2.html?g=y&needQuery=n&SearchText=3ply%2Bpickguard%2Bblank&CatId=0&shipCountry=bg&initiative_id=SB_20141113000334&prNum=0

 

Аз съм поръчвал готови пикгарди и съм много доволен - доставката отнема около 3-4 седмици, но е безплатна, качеството е прилично, дори много добро, а ако стане проблем с доставката - връщат парите (на мен ми се е случвало само веднъж, а пазарувам поне 2-3 пъти в месеца)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.