Jump to content
Българският форум за музиканти

Захранване за ефекти!


Recommended Posts

Здравейте запичваме със схемата:

3a0394afb636b006.png

 

84083c1b6562cf25.JPG

 

LM317Т

D1/6-1n4007

C1/4-10nF

C5/6-470uF

C7/8-10nF

C9-10uF

C10-47uF

R1-240Om

R2-1K*

R3-1K(POT)

 

Частите са в повечко, но хубавите неща са с повечко части!  :greenball: 

R3 в случая ползвам многооборотен потенциометър (10 оборота от мин. до макс.) може да се ползва тример, а може и да се фиксира с резистор в зависимост от това колко волта искате на изхода. В това си състояние потенциометъра регулира м-у 6,33V до 11,50V, аз искам да варирам м-у 7~8V до 12~13V за това ще пробвам R2 със стойност 1,1K-1,2K и т. н. докато не ми хареса.

 

Идеята е следната:

 

Тая цялата коаборация е по 2, като е вързана за едно тороидално трансформаторче което е 12+12 волта и на всеки един изход има цифров волтметър, а всеки един изход ще има по две букси с копче за промяна на поляритета. По този начин имате две съвсем независими захранвания в една кутия (в случая рак)  и освен, че избягвате "граудлуп" проблеми можете да контролирате волтажа на колкото си пожелаете.

 

Ако има интерес ще кача платката във вектор.

Толкоз за сега.  :greenangel: 

 

 

 

П.П.

Не забравайте да сложите бушони

bushoni.jpg

въпреки всичките екстри в схемата има опасност от...

B6-safety-electricity-fire.png

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да нямаш граунд лууп проблеми, трябва трансформаторът, освен че е 12+12, да няма средна точка (да излизад 4 вторични "жици" от него).

Хубаво е да сложиш бушони, както в първичната, така и във вторичната намотка/и.

Може да предвидиш ограничение по ток, с индикатор.

Напрежението е добре, да може да се мени поне до 18 волта, защото има ефекти, които го изискват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така за това съм го написал 12+12 а не 2x12, има разлика :)

 

8a305233f0d734a9.JPG

 

Бушоните на входа и изхода са задължителни също така и зануляването на шасито!

 

Току що ми даде много яка идея с последното изречение!  :recourse:

Ще поставя ЦК копче което да мени стойността на R2 така в едната позиция може да регулирам от 8V до 13V а в другата от 13V до 18V

А индикаторите са поръчани 20mA, лед дисплей, син, работят от 3V до 30V с 1% отклонение, като до 12 волта отчитат с две единици след запетаята, а над 12 с една.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда грешка от моя страна, съвсем забравих за трафа,  :slap:  трябваше да си купя по-голям но свърши тя, така и така си ми трябваше от 9 до 12 волта но не беше лошо да има и опция 18.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, нищо де. Дет се вика - винаги можеш да ползваш импулсен преобразувател :).

Пък можеш да ползваш и второ трафче, за да имаш и 18 волта. Или пък някакъв бридж режим.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тема за размисъл относно кондензатора С9 от твоята схема: http://www.tnt-audio.com/clinica/regulators_noise2_e.html

Редактирано от dzwer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

lm317.jpg

 

Таблицата в дясно е полезна!

Демек излиза, че ако пота  R3 е 1k и R2 се промени на 1,2k ще варира м/у 7,5v-12,7v

При теста който правих излизаше 6,33V при 1k и 11,5V при 2k :)

Това е за обща информация!  :secret:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все си мисля обаче, че при напрежение на вторичната намотка на трансформатора 12V трудно ще получиш повече от 9V напрежение към товара с относително приличен коефициент на стабилизация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.