Jump to content
Българският форум за музиканти

Латенция и ASIO драйвери


Black Bird

Recommended Posts

Зависи от компютъра също. Дръпни си Asio4all. Инсталирай. Отвори който и да е DAW и си настрой латенцията да е малка (иска голям компютърен ресурс).

Ако нещо не става пиши да го мъдрим ;)

 

А ей това направи ли? Или произволно игнорираш постове.

 

За да има ефект от ASIO4ALL, трябва да работиш с програма, която да използва драйвъра. Windows сам няма да започне да го използва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Зависи от компютъра също. Дръпни си Asio4all. Инсталирай. Отвори който и да е DAW и си настрой латенцията да е малка (иска голям компютърен ресурс).

Ако нещо не става пиши да го мъдрим ;)

 

А ей това направи ли? Или произволно игнорираш постове.

 

За да има ефект от ASIO4ALL, трябва да работиш с програма, която да използва драйвъра. Windows сам няма да започне да го използва.

 

Направих го.Оказа се,че проблема не е в драйвера,а в настройките на Windows.Сега е много по-добре.Има все още малко латенция,но не прави чак такова впечатление

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

До съвсем скоро бях с Windows XP, вчера минах на Windows 7. Едно от първите неща, които ми направиха лошо впечатление, е, че използвайки Аsio4All, не мога да чувам звук от повече от една програма. Например ако имам зареден VSTHost (за MIDI клавиатура), Guitar Rig (за китара), Winamp и Chrome, не мога да пусна някоя песен/запис да речем от YouTube или Winamp и да свиря заедно с нея. Проучих и доколкото разбрах, това е съвсем нормално за новите Windows-и (от Vista нататък) и е by design. Някакви идеи как да се заобиколи?

 

Edit: Изглежда по погрешка съм пуснал темата в Хардуер, за което се извинявам и се надявам да е преместена там, където трябва. 

Редактирано от НиколайGK
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам същите оплаквания и ги решавам по най-дървения начин - зареждам в хоста емпетройката (или в Гитар риг в първия касетен дек) и така свиря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Четох някъде, че с помощта на ASIO драйвери латенцията може да се намали най-малко до 4 m/s, но аз успях да я намаля до 2,6 m/s.. та мисля си, дали има начин да се намали на по-малко от 2,6 m/s?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С помощта на по-бърз хардуер - може. Особено при наличие на много хубав и скъп аудио-интерфейс с добра хардуерна ASIO поддръжка, много бърз процесор с много и бърза RAM и т.н....

 

Имай предвид, че закъснението не се измерва в метри в секунда (m/s), а в милисекунди(ms). :yes:

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв процесор и колко RAM г/д? Ако затворя това-онова приложение и ако направя настройките на компютъра за "Best Performance" ще се намали ли латенцията?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз незнам защо искаш да намалиш латенцията на по-малко от 2,6 ms. Ако имаш реално такава латенция (в което се съмнявам) повярвай ми - няма да е чуеш. А ако я чуваш е доста повече. А това дали ще вървят нещата стабилно със някое друго ВСТ е съвсем друг въпрос. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, би могло по-ниска латенция, ако условията по-горе са изпълнени. Например с Konnekt-а достигам 1.2 ms. Колко RAM? Зависи какво е натоварването на системата. Във всеки случай, на x64 архитектура и 64-битова OS, RAM паметта трябва да е минимум 6 GB. Това е и едно от основните преимущества да НЕ си на 32: прескачане на 4 GB-овата бариера. (По принцип е възможно 32-битовите архитектури да достъпват и повече физическа памет чрез Physical Address Extension, но Windows си е твърдо "забодена" на 4 GB.) Конкретно при мен конфигурацията е: Core2Duo @ 2.93 GHz, 6GB DDR3-1066. Желателно е системата да е олекотена по всевъзможни начини: ненужните приложения се спират, излишните services се изключват, премахват се всякакви графични "глезотии"...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Да не забравяме и подходящият (обикновено относително висок клас) хардуер. Примерно, с вградена звукова карта и ASIO For ALL със сигурност няма да стане.

Аз примерно вече от доста време имам Creative SB Audigy 2 ZS с предния LiveDrive панел с по-качествените ЦАП/АЦП.

Сега съм с Core2Duo 2.00GHz и 4 гиги РАМ DDR2/800.

Макар, че тия серии на SoundBlaster са по-спънат вариант на E-MU, специално тази карта, като по-късен вариант в комбинация с KX Audio Driver, които заобикаля някои от "спънките", става нещо като (в повечето отношения - честота на дискретизация, шум на конвертерите и т.н.) E-MU APS, като има прилично добра хардуерна ASIO поддръжка (чипът , който картата ползва е същият, като на Е-MU картите от това време).

С тази домашна конфигурация, мога да ползвам (например за свирене през Guitar Rig) 2ms(96 samples) или 2.66ms(128 samples) закъснения, но при по-сериозни процесорни натоварвания и повече стартирани приложения, понякога припуква и се налага да пусна 4ms(192 семпъла).

Това е при 48 килохерца( 16 или 24 бита ). При 96К, се налага по-консервативна настройка, понеже самите приложения искат повече процесорно време(а и друг драйвер - с KX до колкото помня, не ставаше).

 

За постигане на по-добри резултати, предполагам трябва най-вече по-добър интерфейс, освен това бърз процесор и много рам, може би 64-битова OS...

Освен това, конфигурацията(дъно и т.н.) трябва да е свястна. Има много дъна, които си ползват разни IRQ-та(драйвери, други системни програми, може би и самия хардуер)  по незнайни причини и има припуквания, каквото и да правиш.

 

Друг (тъп) факт е, че в сравнение с много интерфейси (предимно външни, някои от тях - по-скъпи), моето геймърско Audigy се класира относително добре с латенцията. Помня преди време, бях пробвал някакъв външен USB Lexicon Alpha и положението с латенцията беше лошо (под 20mS не падаше, кактово и да правя). По-старите TASCAM-и имаха също проблем, помня, че за US122 имаше пач на фърмуера за тая работа.

 

Предполагам, с по-новите интерфейси, нещата са по-добре...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази латенция, която я пише драйвера, е значително по-малка от реалната. Просто тези числа не включват абсолютно всичко, там разни слоеве на Уин-а и какво беше още... забравих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При хардуерното ASIO, фигурата е доста близка. Там няма MME /  Kernel Audio Mixer / Kernel Streaming.

При настройка от 2 милисекунди, времето на закъснение вход/изход е от сорта на малко над 4 ms (2+2+processing time).

Kernel Streaming имаме при прословутия ASIO FOR ALL, който е недъгаво, компромисно решение за вградени саундкарти(не защото ASIO FOR ALL е зле написан или нещо такова, а просто защото той СИМУЛИРА асио интерфейс, който програмите да виждат, иначе си е драйвер, който на практика си ползва Kernel Streaming и разчита на ограничените възможности на звуковия хардуер).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Как мога да ползвам обикновения плейър (BS Player например) докато ползвам Guitar Rig или друга програма, ползваща ASIO драйвери? Искам да ползвам програма с ASIO драйвери, за да намаля закъснението на звука на микрофона, но искам да ползвам и плейър, който да не работи с ASIO драйверите, защото от ASIO драйверите се получава пращене, защото съм намалил латенцията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като си вземеш мултиканален аудиоинтерфейс с истински ASIO драйвери - 1 и 2 канал, примерно - за системата (звуци, плеъри , Ютюбове и т.н.), 3 и 4 - за свирене през Ригове и подобни Амплитуби. Суматор на изхода - и готово (освен ако интерфейса си няма вградено DSP) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

здравейте

 

някои работил ли е с гитар риг(програма за китарни ефекти)?дава ми дилей.аз питах приател о той каза че било заради звуковата ми карта.моита била слаба.въпроса  ми е дали не може да се ригулира този дилей от програмата,въпреки слабата видео карта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.