Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с белия шум(white noise)


gosho0814

Recommended Posts

Имам аудио интерфейс Komplete Audio 6 и се опитвам да се справя с белият шум(hiss). Signal to noise ratio на интерфейса пише че е 98dB и това е мисля RMS. Защото когато тествам с аналайзер честотите високите са на около -120dB а има някакни странни пикове при басите които стигат чак до -90dB.

Искам да записвам ел китара директно и след време акустична и класическа китара когато си мзема микрофон но проблема е този гаден шум.

Имам Fender American Stratocaster със Texas Special адаптери свиря на 2 и 4 позиция по ясни причини,а те са че пикъпите са единични и бъзват и т.н. но съм си взел DiMarzio Area Noisless адаптери и след дни ще ги сменям. Гледах SNR(Signal to noise ratio) на други интерфейси като на скъпите RME,Focusrite и т.н . Пре тях SNR варира до около -110dB.. А това според мен не е достатъчно. Само се сещам при запис на акустична китара какво ще е ако сложа компресор и ще чувам съмо един постоянен шум. Гледах някъде че DI (Direct) Box пишат че имали нисък шум и т.н. но незнам точно. Търся най безшумния интерфейс с който да си реша проблемите и най накрая да започна да записвам идеите си ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гошо, замисли се как, аджеба, е записана цялата музика през 70-те и 80 години на миналия век, в това число и симфонична, с аудиотехника, не позволяваща повече от 60 dB SNR. Пък звучат, гадините, не е като да не звучат...

Въобще не се занимавай с глупости - в обикновена стая постоянното ниво на шум е от порядъка на 30-ина dB. Най-вероятно не си се оборудвал с безехова камера, та да дириш шумовете около -90 - -100dB. По-добре потърси из нета термина "маскиране на шумове", а най-добре просто си записвай идеите, без да се притесняваш особено.

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което си публикувал, като проба няма нищо общо с шума на картата ти. Използвай някакъв noise gate (Boss NS-2 върши добра работа) или след това чисти шума на местата, където не се свири. Нищо необичайно няма, така става като си изпържвате звука. Ако напишеш точно какво ползваш, може и да ти се препоръчат някакви допълнителни мерки за подобряване на ситуацията; премахване на на евентуални земни кръгове, галванично разделяне, кабели... Картата ти е най-малкият проблем, ако изобщо имаш такъв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голям отговор...Thx за помоща ;)

Скъпи Гошо, не се сърди на мен, а на чичо Болцман. 

Колегите са ти дали няколко полезни съвета.

Ако и на тях се разсърдиш, ще потвърдиш впечатлението ми, че си се захванал с нещо... което не ти е работа.

Дано ги послушаш.

 

ПП. preslеy дава много ниско ниво на шума. Може в студио да спада до толкова, но в обикновенна стая в София, в сравнително тих квартал, съм мерил от 45dBA нагоре. 

А тези компютърни индикации май вече ще показват -150dB , по китайските стандарти  :metalist:

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гошо, замисли се как, аджеба, е записана цялата музика през 70-те и 80 години на миналия век, в това число и симфонична, с аудиотехника, не позволяваща повече от 60 dB SNR. Пък звучат, гадините, не е като да не звучат...

Въобще не се занимавай с глупости - в обикновена стая постоянното ниво на шум е от порядъка на 30-ина dB. Най-вероятно не си се оборудвал с безехова камера, та да дириш шумовете около -90 - -100dB. По-добре потърси из нета термина "маскиране на шумове", а най-добре просто си записвай идеите, без да се притесняваш особено.

 

 

За каква стая ми говориш аз вкарвам китарата директно в интерфейса. Не я записвам с микрофон. Какво ти миксиране на шум като аз искам да го махна този шум. Проблема е Signal to noise ratio...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което си публикувал, като проба няма нищо общо с шума на картата ти. Използвай някакъв noise gate (Boss NS-2 върши добра работа) или след това чисти шума на местата, където не се свири. Нищо необичайно няма, така става като си изпържвате звука. Ако напишеш точно какво ползваш, може и да ти се препоръчат някакви допълнителни мерки за подобряване на ситуацията; премахване на на евентуални земни кръгове, галванично разделяне, кабели... Картата ти е най-малкият проблем, ако изобщо имаш такъв.

 

 

Ами точно обратното това е white noise (SNR) Signal to noise ratio който идва от преампа на интерфейса(незнам за ккава карта говориш).

И какво трябва да опиша? Като вече съм написал каква е китарата и къкъв е интерфейса...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Голям отговор...Thx за помоща ;)

Скъпи Гошо, не се сърди на мен, а на чичо Болцман. 

Колегите са ти дали няколко полезни съвета.

Ако и на тях се разсърдиш, ще потвърдиш впечатлението ми, че си се захванал с нещо... което не ти е работа.

Дано ги послушаш.

 

ПП. preslеy дава много ниско ниво на шума. Може в студио да спада до толкова, но в обикновенна стая в София, в сравнително тих квартал, съм мерил от 45dBA нагоре. 

А тези компютърни индикации май вече ще показват -150dB , по китайските стандарти  :metalist:

 

 

 

Това във този форум никога не съм виждал на някой въпрос да му отговаряте нормално без някакви селски лафове които нямат нищо общо с темата. Кат не можете да помогнете и не знаете не се излагайте с тези безмислени коментари.

Ти къди ги видя тези полезни съвети?

Не разбарах кой се сърди? Аз питам нормални въпроси като не знаете няма да пишете.

Ама ви май нищо не разбирате... Аз не записвам с микрофон че да се притеснявам за шума в стаята.. Аз записвам DI Signal..

 

Типично българска работа...Всезнайковци ама когато дойде да помогнеш на някой почваш да се правиш на отворен без никакви знания..Жалка история!

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема не ти идва от шумните преампове на картата. Тъй или инъче ти записваш във линейния високоомен вход - тоест линейния с натиснат бутон - инструмент. Гледам че на записа се чува китарата с дистър, и щом я включваш директно значи е софтуерен - а те както и хардуерните си шумят. Ако си включиш и някакъв софтуерен гейт ще ти изчезнат шумовете в паузите - това не значи че няма да ги има докато свириш, но ще са маскирани от основния сигнал. Та проблема не ти е в картата, а в начина по който записваш. Китара с дист няма начин да няма шум - просто търсиш начин той да е в границите на разумното. А за това, че като записваш акустична китара с микрофон не се притеснявай че ще чуваш толкова шум ако имаш включен компресор, ако има шум най-вероятно няма да е виновен компресора ако се използва разумно. Аз записвам с по-евтина саунд карта от твоята ему 1212м и мисля че акустичната китара като за домашни условия се получава достатъчно безшумно - а микрофонните предусилвателите са от евтин пулт ямаха, които сигурно са по-шумни и от твоите. 

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Младеж, твърде голямо самочувствие имаш, ама ти обягват някои неща. Как пък си толкова убеден, че шумът ти идва единствено от входовете на интерфейса?

 

Заедно с полезният сигнал от китара идва и прилична доза шум, индуциран от разни електромагнитни полета, които си хвърчат из въздуха. Гарантирам ти, че SNR на сигнала който влиза в интерфейса е далеч по-лош от 100 dB, така че както колегите ти разправят, не се притеснявай за SNR на интерфейса. Та този шум допълнително се усилва и от разни ефекти като distortion-a, който ползваш. И за това накрая не те кефи резултата.

 

Ако искаш да подобриш положението:

 

- Провери си окабеляването на китарата дали е добре направено.

- Екранирай си китарата, ако вече не е направено.

- Провери си заземяването на къщата и виж дали са заземени входовете на интерфейса. Ако не, намери начин да ги заземиш. Може да не помогне, ама може и да помогне.

- Подбирай си добре софтуерните ефекти, някои шумят повече, други по-малко.

- Не свири с повече distortion, от колкото ти е нужно.

- Поразгледай разни noise gate-ове, ще помогнат да не е толкова гадно поне в паузите.

 

А ако не можеш да направиш някои от тези неща, плати на някой да ти ги направи.

  • Like 4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата и състоянието на питащия ми напомня за един виц:

 

Водят малко момиченце при психиатьр. Психиатърът я пита:
- Как се каэваш?
- Мая.
- А на колко години си?
- На 5.
- Кой сеэон е сега?
- Лято.
- Е как лято, вчера вози ли се на шейна?
- Возих се.
- А прави ли снежен човек?
- Правих.
- Е, какво лято е сега?
- Скапано!

  • Like 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.