Jump to content
Българският форум за музиканти

Focusrite Scarlett 18i6 Проблеми със звука [сериозна тема]


Mairomaster

Recommended Posts

Винаги съм си хвалил Scarlett-a и драйвърите винаги са били железни, но скоро време започнах да имам проблеми. Да спомена първо, че според мен проблема не е в картата/драйвърите, а в моя компютър (лаптоп Dell Inspiron 5110, i7 2630QM, 8GB DDR-III 1333).

 

В заглавието съм включил [сериозна тема], понеже се занимавам от прилично дълго време с подобно оборудване и все пак не мога да намеря решение на проблема.

 

В какво се изразяват проблемите. Както слушам музика (без значение дали през winamp, video player, web browser), изведнъж звукът започва да накъсва и евентуално спира напълно, като в момента на спирането, даденото приложение също спира да свири (времето замръзва, слайдерът за възпроизвеждане остава на място). Проблемът се оправя веднага, след като изкарам USB кабела на аудио картата и го вкарам на ново. Проблемът го има само с външната карта, ако карам с вградената, няма проблеми.

 

Проблемите започнаха около месец след като си преинсталирах Windows-a (Win 7 Ultimate 64 bit) през септември тази година. Първо се появяваше рядко, но с времето взе да зачестява. В момента се случва няколко пъти на ден.

 

Първо помислих, че има връзка с новият външен монитор (Dell U2412M), който започнах да ползвам. Свързвам го през HDMI, и мислих че може да има някаква интерференция между HDMI-я и USB изхода, който използвам за картата. Скоро обаче забелязах, че проблема го има дори когато външният монитор не е свързан.

 

Със същата конфигурация (hardware, драйвъри за лаптопа, аудио драйвъри, софтуер) карах около година и нямах никакви проблеми. Та както споменах, проблема започна около месец след като преинсталирах Windows, което не мисля че трябва да има връзка.

 

Пробвах различни версии аудио драйвъри от Focusrite, дори и най-новите, които са прилично пресни, но проблема винаги е на лице.

 

Преди няколко седмици реших да си обновя драйвърите на лаптопа, тъй като все още карах с оригиналните от когато го бях закупил (преди повече от 2 година). Това първоначално помислих че оправи проблема, но след няколко дена проблема се появи отново. Не знам дали е помогнало за кратко, или е било просто съвпадение.

 

Съзнателно мога да накарам проблема да се прояви, като изполвам стандартните за лаптопа клавишни комбинации от типа Fn + Key, за уевличаване на звука примерно (не се проявява с всички Fn комбинации).

 

Не мисля че проблема е с картата, понеже както споменах, с тази конфигурация съм нямал проблеми никога. А също с google не можах да намеря информация за подобен проблем с дадения interface.

 

Съмнява ме че е някакъв дълбок проблем с Windows, но за сега нищо не мога да намеря. Когато свързвам interface-a, всичко е както трябва, Windows си го засича нормално, свързва се бързо и мога да го ползвам. При проявяване на проблема никакви известия за грешки няма. В device manager всичко изглежда добре.

 

Очаквам вашите мнения.   :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм работил никога с техни драйвери и не знам как изглеждат, но има ли настройка на буферирането? Ако да, това влияе ли на проблема? Също така, нека някой по-светнат от мен на тема Windows7 се изкаже как седи въпроса с приоритизирането на програмите. Има ли възможност за заделяне на ресурси за определени програми и приоритетно разпределяне на тези ресурси. С една дума, вероятно пиша глупости, тъй като не съм работил с конкретната комбинация от hardware/software, но бих се разчовъркал натам.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с буфера е най-логичното. Преди го бях пробвал и не помогна по спомени. Сега пак пробвах и на пръв поглед помага поне за частта с Fn комбинациите, не знам дали ще помогне за случайното случване на проблема. И да помогне обаче, не е решение това, ниска латенсия си ми трябва.

 

По принцип винаги съм я карал на настройка 2 ms (реално отговаря на около 5-6 ms входна и още толкова изходна) и е нямало никакви проблеми дори и с по-тежки сесии в Cubase.

 

Между другото, пробвал съм и с различен USB вход, не помага.

 

Това с приоритетите освен с процесите в Task Manager, не ми идва на акъла по друг начин как да стане. Тази опция обаче не ми се струва много логична, дълбоко ме съмнява, че драйвъра закъсва за CPU, при положение че нищо не това процесора и самият процесор е доста стабилен. А и не мога нещо да намеря драйвъра в списъка с активните процеси в Task Manager.

 

Сега се сетих да направя един тест с LatencyMon и логично - показа проблем. Трябва да си поиграя още с програмата, ама не сега, че много късно стана.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещото, което ме радва е, че за пръв път чета за проблем като моя и то репликиран с друга звукова карта! Я кажи каква видеокарта имаш? Да се пробвам да позная? Интелска вградена или Nvidia?

 

Също пробвай следното - докато работиш в asio режим, пусни и други звуци из компютъра - клипче в youtube, мп3-ки или нещо от сорта и виж като ти прекъсне, дали е на двете места - при мен често прекъсва или асио-то, или на останалите звуци, но никога заедно.

 

На latencymon има секция с процесите, които "крадат" процесора - там като ти прекъсне, в червено ще ти светне съответния процес и няма да се учудя ако е свързан с драйверите за видео. За съжаление в съпорт форумите на моята карта има 5-6 такива теми, точещи се... откакто е излязла виста/7, и решение, дори обяснение на проблема не съм открил...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери дали аудио настройките в Уин са като тези в DAW. Винаги съм мислил, че няма значение, но от съпорта на USBPre друга казаха ;)

Другия вариант, който е по-вероятен е да имаш хардуерен проблем - харда да има лоши сектори, рама да дава бъгове... Провери и тях.

Пиши резултатите да мъдрим :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Нещото, което ме радва е, че за пръв път чета за проблем като моя и то репликиран с друга звукова карта! Я кажи каква видеокарта имаш? Да се пробвам да позная? Интелска вградена или Nvidia?

 

Nvidia GT 525M

 

Също пробвай следното - докато работиш в asio режим, пусни и други звуци из компютъра - клипче в youtube, мп3-ки или нещо от сорта и виж като ти прекъсне, дали е на двете места - при мен често прекъсва или асио-то, или на останалите звуци, но никога заедно.

 

Прекъсва навсякъде. С Focusrite-a винаги всичко минава през драйвърите, каквито и звуци и програми да пускаш.

 

На latencymon има секция с процесите, които "крадат" процесора - там като ти прекъсне, в червено ще ти светне съответния процес и няма да се учудя ако е свързан с драйверите за видео. За съжаление в съпорт форумите на моята карта има 5-6 такива теми, точещи се... откакто е излязла виста/7, и решение, дори обяснение на проблема не съм открил...

 

Донякъде си прав да, един от проблемните процеси беше някакъв дълбок windows-ки процес, който отговаря за видеото. Не можах обаче да намеря решение в нета как да го оправя. Освен това обаче най-различни други процеси правят проблеми също и винаги се менят нещата, та не мога да уловя закономерност защо става така. Мирише ми на скапан Windows, въпреки че привидно си работи доста добре и е на няколко месеца само.

 

Увеличих 4 пъти буфера на картата и сега е прилично стабилно положението, само че това не ме устройва много за живо свирене.

 

Също забелязах, че като е прясно рестартиран лаптопа и няма кой знае какво пуснато, няма такива проблеми. Но като започнат да отваря браузъри и програми и да гледам HD видеота примерно, проблемите лека полека започват.

 

Провери дали аудио настройките в Уин са като тези в DAW. Винаги съм мислил, че няма значение, но от съпорта на USBPre друга казаха ;)

 

Същите са си те, ама няма как да е в това проблема, защото не е проблем само в DAW, а и във всичко останало.

 

Другия вариант, който е по-вероятен е да имаш хардуерен проблем - харда да има лоши сектори, рама да дава бъгове... Провери и тях.

 

С харда и рама ме съмнява да е проблема, в такъв случай не би трябвало да се оправя едва след като откача и закача отново картата. А освен това бих забелязал и проблеми с друг софтуер предполагам.

 

Пиши резултатите да мъдрим :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен имаше подобен проблем и се оказа лоша връзка (разхлабен) конектор на firewire-to, който от време "изключваше" картата по същия начин. Освен това винаги си забранявам вградената карта, когато ползвам външната, LatencyMon също помага ,ако  разгадаеш адресите на проблемните драйвъри.

Редактирано от sardaesox
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е това, пробвал съм да го разклатя на ръка, както и в различни USB портове.

 

Номера с изключването на вградената карта от Device Manager също не помага.

 

Вече споменах какво стана с LatencyMon, не знам какво имаш предвид под адресите на драйвърите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, смътно си спомням че когато имах проблеми трудно намерих, поне аз кое точно ми прави прави парчета, не че програмата не го изписва, трудно се ориентирах в началото.  В крайна  сметка се оказа, че един от сериозните бъгове идва от драйвъра за контрол на батерията на лаптопа. В друг случай не ми бяха "щракнали" добре харда на мястото си, след смяна на РАМ и бая нерви изпилих заради некадърниците в сервиза. :offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

имам същата карта , ползвам я за лаптоп.  НЕ съм иал такива проблем, но по пътя на логиката ще ти кажа какво мисля за твоя проблем. Принципно когато се ползва външен монитор в лаптопа, натоварването на процесора се удвоява най малко, а ако резолюцията ти е по -голяма - също. (не се отнася за отделна видео карта)Т.е. всичко зависи от настройките ти а лаптопа като преференции на устройството. Друго - при фокусрайт усб драйвера  понякога ми замръзва клока, и не мога а го променям, защото когато е с външен адат соурс ми се губи звука от монитора, независимо че имам индикация. ТОва ме навежда на мисълта за не особено  добър драйвер (говоря за старата серия 18i6). По същия начин съм работил с Liquid 56, и там проблема го решавах long latensy за файъруера, и къса за асио латенцията. Обаче, при усб това го няма..... както казах, това ми говори за приоритетни процеси, и закъснения от уиндоуса по усб шината.

Както и да е - търси решение в намаляне на беграунд приложенията, както и в малко по голяма латенция.

поздрави!

Редактирано от VSTi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към горните, макар и едва ли да е нужно да питам предвид описаните симптоми, искам да сондирам за момент в друга посока - проблемът по-вероятно ли е да ти се случи при активност на мишката например или други USB устройства?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бях го пробвал това, но сега разкачих всички странични устройства (включително монитор), както и спрях wi-fi и извадих LAN кабела. Същата работа е, поне що се отнася до появяването на проблема при използване на function keys.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 months later...

След година се оказа, че е проблем с firmware-a на интерфейса. Поне така бяха писали някакви хора из интернет. Проблема настъпил след конкретен firmware update дошъл заедно със drivers update-тите. Лошото е че не може да се върне лесно към стара версия на firmware-a. Бях чел, че за целта трябва да се намери някаква конректна beta версия на стар driver update, която позволява инсталирането на по-стара версия на firmware-a. Не ми се играеше да търся тогава, а и в последно време не ползвам много интерфейса и не ми е голям проблем. Някой ако има повече информация може да пише, че е много лош проблем по принцип, с иначе така добрия интерфейс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За жалост е така. Имаше един лаф: няма лош интерфейс, само лоши драйвери..... пример: EMU

Дано си оправят фимуеъра :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.