Jump to content
Българският форум за музиканти

Baevox усилватели?


НиколайGK

Recommended Posts

Може ли  да се появи проблем, ако лампите са много близо до говорителя?

 

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 107
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Със сигурност е по-добре, ако държиш лампите на 10-20 метра от говорителя. Възможно е също така, да ги изваждаш от усилвателя, да ги държиш в кутии с дунапрен или памук в чекмедже или сейф, и да не свириш, защото може да си увредиш слуха. При тия скъпи и безкрайно драгоценни лампи, си е цяло кощунство това, че се ползват за такива примитивни цели, като усилване на звук и създаване на нарочни изкривявания.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбирам саркастичния изказ и по принцип съм му фен. Но конкретно в случая не е много на място. Това е основен проблем на всички комбо усилватели (заедно с греенето върху платки/кондензатори). Фактът че го има в милиони бройки не означава, че типът конструкция е добър. За мен е тъп избор и затова силно го недолюбвам. :) На много хора пък не им дреме и не му обръщат внимание. Всеки си преценява. Но е добре да има информация по темата и всеки да си направи избор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, със сигурност има НЯКАКВО значение, особено при недобро охлаждане, или що се отнася до микрофонията при hi-gain апаратури. Ако става дума за това точно усилвателче Baevox, което е 10-15 вата и има две лампички - едва ли може да става за някакъв голям риск или преразход на средства.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, Evtim Djerekarov написа:

Със сигурност е по-добре, ако държиш лампите на 10-20 метра от говорителя. Възможно е също така, да ги изваждаш от усилвателя, да ги държиш в кутии с дунапрен или памук в чекмедже или сейф, и да не свириш, защото може да си увредиш слуха. При тия скъпи и безкрайно драгоценни лампи, си е цяло кощунство това, че се ползват за такива примитивни цели, като усилване на звук и създаване на нарочни изкривявания.

😀

Та да си кажа всичко....

 

Поръчах го преди три дни.

Когато го включих и го усилих на определено ниво ( не много силно) резонира точно като чаши във витрина. За мен не е ок.  Крайната лампа е почти долепена до магнита на говорителя. Шпулата блъска на 5-6 саниметра от нея.  Затова предположих, че тя вибрира. Не съм я пипал, не съм го разглобявал.

Върнах го. Днес се обадих и човекът каза че говорителя бил с разхлабени винтове😏

Както и да е. Това кубе не е за мен. Та затова питах ...

Нещо се уморих от тия "лампови" дискусии.... 

Ще си свиря БЛУС ( почти само блус, малко рок от 60- те и никакъв метал), с това което си имам, и повече няма да се занимавам с глупости.

Съжалявам, ако съм станал досаден.

Бъдете здрави!

Никола Николов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо му няма на комбото,аз моето го взех на бартер от един фен,дето синът му свирел Бас през него..,наистина е доста яко за в къщи и трябва едва да отпуши лампата,после става как си трябва,ако нямаш съседи.Аз имам и едно на Балев,което е по ориндж т.т. и то може да свири тихо,та така.Аз свиря също блус-рок,но домашно дори не включвам китарите почти (а стратовете си имат и вграден ревърб☺️),като цяло ламповия усилвател е за хора,живеещи нормално - разбирай в къща,без маймуни отвъд стената..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

14 hours ago, Nikolov_76 said:

😀

Та да си кажа всичко....

 

Върнах го. Днес се обадих и човекът каза че говорителя бил с разхлабени винтове😏

Както и да е. Това кубе не е за мен. Та затова питах ...

Нещо се уморих от тия "лампови" дискусии.... 

 

Може да е от винтовете, да. Иначе за лампи навремето продаваха някакви пръстени, дето се нахлузват на тях, уж да намалят вибрациите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не вършат, прибират парите на хората. Имам такива, купих си само за да се убедя лично че нищо не правят. Еми нищо не правят. :D

 

On 12/7/2021 at 6:37 PM, svet.k said:

Лампите му са отдолу, няма какво да прегряват толкова :)

Именно че са "отдолу". Замисли се накъде отива жегата и какво много често има там. Говоря принципно за комбо усилвателите (че има и глави с този дизайн :slap: ), а не конкретно за Baevox. При някои усилватели "над лампите" има само цокли и реално няма какво да се "изпича", но 90% имат и платки/компоненти. Ето един пример - известните с прегряването си модели от DC серията на Меса:

IMG_4458.jpg

В горната част има една продълговата платка, на която се намират 4 цокъла за крайни лампи + някой и друг резистор. Масово при всички модели и бройки платките са изпечени, разкривени, прекъсват се писти... Тези на снимката се вижда как са яко накъдрени. 4 броя ЕЛ84 работещи на по 100-120*С, мятащи горещото върху платката - идеално! Плюс това на тези модели биасът е изключително горещ (плюс не се регулира/настройва) - нетипично за Меса, на които доста ампове са ужасно студено биас-нати по дефолт. Конкретно DC-3/DC-5, които съм проучвал детайлно (и каквото съм отварял лично) биасът беше 100-120% с ужасно увяхнали лампи с избелели от жегата надписи, като сложиш нови и отиваше на 140% max dissipation. В резултат нов сет лампи умира за отрицателно време, някои хора споменават часове! Нещо се отплеснах, но проблемът с обърнатото шаси и платките над лампите за мен конкретно си е проблем. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От друга страна има 50-60-70 годишни комбота и глави, които си работят без никакъв проблем. При правилен монтаж - предаването на топлината не е съществен проблем. Винаги има и изключения разбира се :) Но има други по-проблематични елементи - един пример е при по-напържен cathode bias на по-мощни ампове греенето на използваните и недобре разчетени резистори е доста по-сериозен проблем както за платки така и съседни компоненти (примерно байпас кондензатори, които стандартно са електролитни, обикновено разчетени за 85 градуса и т.н.).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм, че твърде често резистори (или транзистори, стабилизатори и др.) са по-сериозен топлинен проблем от лампите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взех един 35-ватов Baevox с EL34 двойка и две предусилвателни лампи (една сплитер, една предусилвател). Звучи относително чисто, като не съм имал възможност да го усиля вкъщи, а и ползвам open-back кабинет, който не подчертава ниските.

Ами, изглежда доста прилично. Звучи някъде в средата между Fender и Marshall clean (но не е толкова чак метален, колкото машралските, но пак казвам - с open-back кабинет слушах). Има място и остатъчна мощност на захранващия трансформатор за още един триод, та вероятно в обозримо бъдеще ще направя някаква предусилвателна лудост вътре (вероятно с mute схема и превключване на пътища, за да може да имам поне 3 различни канала, ползвайки само 2 лампи).

Изработката е добра, визията също.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 28.01.2021 г. at 18:54, Voidhanger написа:

Е то нали се сещаш, че  задкитарното устройство прави нещата, не е само до техника.

На 28.01.21г. Отговорих на този коментар по глупав и неуважителен начин. Искам да се извиня и да призная, че колегата е абсолютно прав, но ми трябваше доста време, за да го разбера.

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.