Jump to content
Българският форум за музиканти

2х12 Recto Cab (DIY по дърварски)


Recommended Posts

Привет,

 

от доста време се чудя и накрая се престраших и аз да скова едно DIY кабинетче.

 

Изработено е по размерите на Mesa Boogie 2x12 Rectifier cab от 19мм тополов шперплат, говорителите са китайски Celestion V30.

Целта беше да имам функционален, здрав и добре звучащ кабинет за малко пари. Като първи опит външният вид остана малко на заден план.

Ето малко снимки от изработката - работих изцяло на терасата вкъщи. . .:

 

Грубо напасване на страните и гърба:

 

cab01.jpg

 

 

Сглобките са с дибли за дърво 8х40мм по патентования от BlueLemon метод - през плота. Вместо стяги ползвам винтове, които след изсъхване се премахват и заменят с дибли:

 

cab02.jpg

 

Изрязани и отворите за говорителите - на ръка със зеге, станаха горе-долу добре. Монтажът на говорителите е с болтове и гайка-шип 6мм:

 

cab03.jpg

 

Следва минаване с виброшлайфа с шурка за дърво 150, заобляне на ръбовете, боядисване и лакиране с боя и лазурен лак за дърво - акрилатни, водоразтворими:

 

cab04.jpg

 

Отвътре конструкцията е с летви 3х3см - лепени и след това занитени с дибли 8х40мм. Предната дъска за говорителите също е лепена и занитена с дибли от две посоки "накръст" - челно отпред навътре и перпендикулярно от всички страни (вижда се повече на горната снимка) - няма мърдане. Уплътнението отвътре по всички сглобки е с акрил (продават го в опаковки като силикона, но по-малко мирише и има по-добра адхезия с дървото - като изсъхне става малко като гума):

 

cab05.jpg

 

Монтиране на говорителите. Уплътнение на задния капак с Е-профил за прозорци - има още един кат, който е на задния капак:

 

cab06.jpg

 

И отпред:

 

cab07.jpg

 

С поставен заден капак - закрепването е с винтове и гайка-шип за дърво 6мм. Заключващ жак на Proel. Под него бележка колко ома е кабинетът, защото забравям. Има колелца за лесно придвижване, иначе тежи много:

 

cab08.jpg

 

Изработих му и грил да предпазва говорителите - MDF плоскост 6мм с опъната върху нея дамаска. Бая щракане с такера падна. По-натам ще сложа велкро да го залепва, но засега няма нужда, пасва много плътно и е голям зор да се изкара:

 

cab09.jpg

 

В завършен вид - тука нещата малко се дънят, защото хем съм доволен, хем не съм. Т.е. не съм доволен от козметиката и съчетанието на цветовете, както и че боята от предната дъска малко е зацапана и се показва около грила. Освен това на светъл кабинет като гледам по-отива тъмен грил и обратното, така светло със светло малко по-кънтри седи. . . 

 

cab10.jpg

 

В крайна сметка съм доволен и много ми харесва как звучи. Звукът е скъп, "купешки" и много балансиран. По-натам ппланирам да запиша малко семпли.

 

Това начинание се оказа много занимателно и доста се запалих. От листа който купих ми остана материал за едно 1х12 кабинетче, което вече смятам да се пробвам да тапицирам с кожа и да направя да изглежда малко по-професионално. :)

 

Ако някой се интересува мога да направя количествена сметка да сметнем и парите колко излязоха за кутията.

 

Поздрави и успехи с музиката. Хамст.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво бе майна! :) Много джаз да види пущината  :metalist:  Ний ша чакаме да му направим едно кръгче. Изглежда яко!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Якоооо..... !

Евала за дърводелщината и меракщината :)

Семпли пор фавор.

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ретро изглежда! Евала! :) Мога да дам една идея - да го минеш с още лак и да го полираш :) Но и така си е супер!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добро утро и мерси,

 

BlueLemon и Jabs, е вие ми се явявате един вид идеологически подбудители на проекта, защото ме заразихте с вашите публикации. :)

 

Семпли ще направя задължително, въпросът е кога. Имам един тримесечен фен, който като ме види да си разставям нещата за свирене и веднага нетърпеливо се включва с вокали, та не съм хващал горе-долу откогато се роди. Но на всяка цена ще се пробвам да направя нещо в рамките на седмицата. Както се казва samples or it didn't happen. .

 

7String, аз си мислех да го нацапам с някакъв по-тъмен цвят, орех или палисандър да речем. Но държа на акрилатния лак / водоразтворим, а той не знам как е с полирането. В края на крайщата мързелът надделява, а сега хваща и студения сезон и няма къде да работя, та май така ще си остане до пролетта. В момента на красота съм го докарал колкото един Regent 30 май.  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А имам един конструктивен въпрос - каква е идеята на това да махаш видиите и да набиваш на тяхно място дибли? С видии конструкцията не става ли по-здрава?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С видии не можеш да заоблиш ръбовете като на истинските кутии. Поне при мен това се получи и виброшлайфа взе да стърже на желязо. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, могат да се заоблят ръбовете (с фрезичка най-добре... :) ), стига да са вкарани по-дълбоко винтовете. Т'ва при положение, че се тапицира или боядисва, щот ще се скрият дупките; за натурален финиш май с дибли е най-издържано естетически.

 

Иначе евала, яко е станало, пък и щом свири добре...  :coolp:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздрави за положеният труд и ентусиазъм.

Като критика, но 100% градивна, бих предложил към общата картинка да добавиш и:

product_large_31699.jpgproduct_large_31687.jpglk862.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ciriljhonson,

Това последното ми беше много полезно, за което благодаря. Честно казано не знаех, че ВикиВат предлагат такива аксесоари.

 

Бях гледал това в Томан, но за една дръжка да поръчвам - не си струва, а ъгли идея си нямах къде да намеря. Видях че има хубави гумени крачета в сайта на Динакорд. :)

 

Монтажа на жака е умишлено директно в дървото, защото позволява отворът да е изкопан по размер и да пасва съвсем плътно, след което хлабините са уплътнени с акрил. Предполагам че ефектът е незначителен от всичко това, но идеята е да няма възможност от никъде да "издиша" въздух. :) Малко спада в графа "интернет суеверия" това за мен, но гледам че разни хора го правят и реших да го изкопирам, пък и ми беше по-лесно за изработка.

 

След всички тези приказки от моя страна се надявам семплите да станат хубави, иначе язък за цялата работа. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кабинета ми харесва на мен и така както си е :) Чакаме семпли.

А тези ъгли аз поне не мога да ги открия във Викиват

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Трябваше да ме питаш. Викиват е най зареден от към такива джуджавки в Пловдив. Че даже сега се сещам че имам едни излишни 8 ъгълчета. Та ако решиш ми имаш ГъСъМъТу.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти,

 

И аз трудно ги открих тези ъгли във ВикиВат, но на сайта ги има:

 

http://vikiwat.com/aksesoari.html?page=1

 

В магазина не съм ходил на място още.

 

Митак / Лимоне :) мерси, не съм се сетил, а и не исках да досаждам. Аз смятам ъгли да слагам на следващия проект, който ще е тапициран и с кожа. 1х12 е проекта с G12t75, идеята е ако се оплескам с кожата да не ми излезе много скъпо грешката. . .:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.