Jump to content
Българският форум за музиканти

проблем с китара къде да търся самия проблем


Recommended Posts

Значи не знам поочти нищо за ел китарите учил съм електроника но до сега съм свирил само на класическа китара
та на скоро си купих китара и кубе нямах кабел, купих един от магазин за електроника на който пише професионален аудио кабел не знам дали проблема е от там затова съм максимално подробен :D

Та самия проблем е че като включа китарата в усилвателя и пусна олвердрайва почва да се чува някакъв гаден шум без олвердрайв пак се чува но много по слабо забелязох че и като човъркам самите настройки на китарата(имам предвид онова копченце с 5-те степени дето се мести на горе на долу-нямам идея как се казва) на моменти самия шум поочти изчезва та започвам да се чудя дали самия проблем от китарата кабела или усилвателя.
много тъпо го написах като цяло за което се извинявам но не познавам много хора които могат да ми кажат какво да направя :thx:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В някаква степен, гореописаните явления са нормални.

При единичните адаптери е по-силн осезаемо, при двойните(хъмбъкери) - по-слабо.

Причината може да е в китара, кабела, кубето, лоша ел. инсталация или може просто в стаята да има много смущаващи електромагнитни полета(ако като въртиш китарата насам-натам, ту намалява, ту се увеличава - това е проблема).

Но както казах вече, в някаква степен е нормално да се чува брум.

С гадаене - толкова, ако можеш, запиши нещо, да чуем, дали е нормално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

първо кажи какво е това олвердрайв,сигурно нов интересен ефект,кат си учил електроника би трябвало да знаеш за дефазирането на адаптерите ... :crying:

Евтиме,не ти ли писна да да обясняваш на хора които не задават точно  въпроса, и на мен ми бръмчи гибито,аме не е като със сингли.

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом имаш петстепенно ключе, значи (вероятно) става въпрос за единични адаптери. Те имат шум. Той е поначало повече отколкото при двойните. Шумът се увеличава с овърдрайв - значително. Това е нормално. При овърдрайв с много гейн (тоест кривене) се увеличава още повече.

При повечето единични адаптери свързването (стандартно) е направено така, че на позиция 2 и 4 на петстепенното ключе работят заедно по два адаптера - съответно на 2ра предния адаптер и средния  (бридж и мидъл), а на 4та средния и задния. При повечето от съвременните комбинации от 3 единични адаптера, за да се погаси поне донякъде шума на 2ра и 4та позиция, средният адаптер е с обърнат поляритет - тоест когато работят по 2 заедно, работят донякъде като двоен адаптер (хъмбъкър). Затова като си играеш с ключето  ти се струва, че шумът изчезва - той би трябвало да намалява значително на 2ра и 4та позиция, ако нещата при теб са както казах по-горе (вероятно са така). Не се притеснявай, нормално е да има шум, особено с овердрайв или дист, особено с повечко "гейн".

Ако имаш двоен адаптер (хъмбъкър) също (почти) няма да има шум, когато той работи сам и без драйв. С драйв ще има, но ще е по-малко, отколкото при сам единичен.

Вече колко точно е шумът зависи от много неща - както ти писаха по-горе, зависи от адаптери, от други компоненти на елекрониката по китарата, както и от това как е направено свързването вътре в китарата. Доста зависи от кабелите, от усилвателя, от самия овърдрайв, дори от помещението и неговите електро/магн х-ки  и т.н. Има устройства, които подтискат този шум - повечето процесори имат такава опция, има за това и отделни устройства под различни имена - noise suppressor, noise gate и др. - но те си имат своите недостатъци, за които можеш да научиш, ако прочетеш съответните теми във форума - има писано доста.  По темата за шум също има писано доста - потърси и прочети. Не се притеснявай все пак толкова от шума -  шум ще има и това не е толкова  лошо - нормално е и в някаква степен/ниво е приемливо - въпросът е да не е прекалено много. Тогава вече ще трябва да търсиш вариант нещо да се направи/промени - евент. с някой около теб, който разбира малко повече - да чуе и да прецени какво ще е нужно .... да направи разни проби и т.н.

Редактирано от viksps
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Синглите имат брум, не шум.
Затова и се носи приказката, че Фендър са измислили брума (както Опел ръждата)... :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брум, ОК ... прав си, при това естествен и логичен, с оглед на това, което представляват ... но колегата надали прави разликата брум/шум ... без да се опитвам да го подценявам, разбира се.

hum (англ.) = бръмчене, бучене

Редактирано от viksps
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом имаш петстепенно ключе, значи (вероятно) става въпрос за единични адаптери. Те имат шум. Той е поначало повече отколкото при двойните. Шумът се увеличава с овърдрайв - значително. Това е нормално. При овърдрайв с много гейн (тоест кривене) се увеличава още повече.

При повечето единични адаптери свързването (стандартно) е направено така, че на позиция 2 и 4 на петстепенното ключе работят заедно по два адаптера - съответно на 2ра предния адаптер и средния  (бридж и мидъл), а на 4та средния и задния. При повечето от съвременните комбинации от 3 единични адаптера, за да се погаси поне донякъде шума на 2ра и 4та позиция, средният адаптер е с обърнат поляритет - тоест когато работят по 2 заедно, работят донякъде като двоен адаптер (хъмбъкър). Затова като си играеш с ключето  ти се струва, че шумът изчезва - той би трябвало да намалява значително на 2ра и 4та позиция, ако нещата при теб са както казах по-горе (вероятно са така). Не се притеснявай, нормално е да има шум, особено с овердрайв или дист, особено с повечко "гейн".

Ако имаш двоен адаптер (хъмбъкър) също (почти) няма да има шум, когато той работи сам и без драйв. С драйв ще има, но ще е по-малко, отколкото при сам единичен.

Вече колко точно е шумът зависи от много неща - както ти писаха по-горе, зависи от адаптери, от други компоненти на елекрониката по китарата, както и от това как е направено свързването вътре в китарата. Доста зависи от кабелите, от усилвателя, от самия овърдрайв, дори от помещението и неговите електро/магн х-ки  и т.н. Има устройства, които подтискат този шум - повечето процесори имат такава опция, има за това и отделни устройства под различни имена - noise suppressor, noise gate и др. - но те си имат своите недостатъци, за които можеш да научиш, ако прочетеш съответните теми във форума - има писано доста.  По темата за шум също има писано доста - потърси и прочети. Не се притеснявай все пак толкова от шума -  шум ще има и това не е толкова  лошо - нормално е и в някаква степен/ниво е приемливо - въпросът е да не е прекалено много. Тогава вече ще трябва да търсиш вариант нещо да се направи/промени - евент. с някой около теб, който разбира малко повече - да чуе и да прецени какво ще е нужно .... да направи разни проби и т.н.

това като цяло ми дойде най-добре като информация благодаря за поста :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.