Jump to content
Българският форум за музиканти

Синтезатор или MIDi


Veli345

Recommended Posts

Здравейте, имам запитване.Мога ли да използвам синтезатор с USB като MIDI Keyboard и кой е по-добрият вариант според вас : синтезатор с USB или MIDI keyboard. Начинаещ съм в тази свера, така че съжалявам ако темата ви се стори досадна просто не искам да взема нещо което няма да мога да ползвам в бъдеще.

 

П.С Клавира ми трбява основно за композиции (лийдове и бийтове).

 

Благодаря предварително,

 

Костадинов

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали синтезатор може да предава MIDI note messages през USB зависи от самия модел, някои могат, други го ползват за други неща (firmware upgrade, audio interface). Ако мислиш че звуците в синта са ти необходими за музиката която ще правиш, или ще свириш на живо, тогава вземи синтезатор. Ако не си пианист и клавиатурата е за композиция вкъщи или студиото, и звуците в синтезатора не са ти много важни си вземи само клавиатура. Определено ще си вземеш по-добра такава, ако е само клавиатура отколкото такава със звуци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Не съм сигурен дали FL има софтуерни синтове или е само за обработка на аудио луупове. Ако има софтуерни синтезатори или може да е VST host, тогава ще може. Естествено че клавиатурата трябва да е инсталирана и разпозната от компютъра, много вероятно е да трябва да се избере като MIDI input device или нещо от сорта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Всяка по-функционална DAW поддържа MIDI. Моя съвет е насочи се към MIDI клавиатура. От към звук е доста по-гъвкава, като бюджетен вариант също. Конкретно FL също може да "комуникира" чрез MIDI, поддържа и VST, но за композиция аз не я виждам като много удобна. Но все пак това си е въпрос на мнение (аз FL го гледам като индианец)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

raga-da-tak e прав. Аз използвам FL Studio заради инструментите му, незаменим е като груувбокс и дръм машина за правене на електронна музика (то това е и основния замисъл на този DAW). Но за сглобянето на всичко в крайна сметка използвам стандартен DAW тип тейп рекордер (Studio One) защото FL Studio там хич не ми е удобен, не че не става и с него де, но като гледам инструментите които ползваш (китара, цигулка, а сега и клавиатура) мисля че DAW от типа на FL Studio в твоя случай ще е още по-неподходящ.
dontwarrior, в моя FL studio намерих едни наистина страхотни синтове, само не знам дали са му вградени или аз съм му ги вкарал като third party VST-та (преди време изсипах 3gb Nexus плъгини и не помня къде се разпределиха).
Относно синт или миди, миди клавиатурата наистина е по-евтин и по-гъвкав вариант но щом ще го ползваш и за бийтове все пак гледай да не е някой куча марка евтина изработка най-малкото защото дръм падовете им (ако имат такива) са неизползваеми. А и щом си начинаещ, при избора на миди клавиатура има по-малка вероятност да сбъркаш отколкото при покупка на синтезатор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм за MIDI. Когато бях на същия кръстопът преди 5-6 години си взех синтезатор. Не че не се научих да програмирам звуци, което от своя страна е полезно, но в момента изобщо не му използвам вградения engine изобщо, и го разцъквам само като миди клавиатура с Reason. В интерес на истината наскоро се появиха много мощни виртуални синтезатори, които в доста от случаите бият хардуеъра от всякъде. Така че моят съвет е да си вземеш MIDI. Ако ще ходиш на живи изпълнения, не е проблем MIDI + лаптоп (повечето съвременни групи точно така правят) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Понеже скоро няма да мога да си позволя 500+лв за нещо с хамър механика, се заоглеждах за синтезатори (до 150-200лв).

 
Има ли синтезатори (5-октавни) с размери 1:1 с пианистичните? Инертността бих я прежалил, но ширината... вече съвсем ще свикна към непианистичен инструмент - а това ще са първите стъпки.
 
В две обяви срещнах този текст и се зачудих? Предполагам не е това, което си мисля.
 
Пет пълни октави с пълно размерни клавиши /61 бр/
 
Към кои модели бихте ме насочили да се оглеждам - искам поне нотите да науча къде са и някакви начални мелодии да заучавам, да е с динамична клавиатура, евентуално split-функция... друго не се сещам. В другите теми препоръчвате MIDI клавиатура, но май отива над бюджета...
 
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм за MIDI. Когато бях на същия кръстопът преди 5-6 години си взех синтезатор. Не че не се научих да програмирам звуци, което от своя страна е полезно, но в момента изобщо не му използвам вградения engine изобщо, и го разцъквам само като миди клавиатура с Reason. В интерес на истината наскоро се появиха много мощни виртуални синтезатори, които в доста от случаите бият хардуеъра от всякъде. Така че моят съвет е да си вземеш MIDI. Ако ще ходиш на живи изпълнения, не е проблем MIDI + лаптоп (повечето съвременни групи точно така правят) :)

Не зная какво правят повечето групи,но не съм нито виждал нито чувал уважаваща себе си група да свири с лап и миди клавиатура.Колкото и да ти е як лаптопа не ми се е случвало да не забие виртуален софтуер на пиано,орган ,синтезатор, стринг, брас.Префектни HP та с I7 четириядрения ,16гиги  рам,Creative X-FI XTREME Audio PCI-Ex -просто няма значение-софта си забива,ако ще латенцията на картата да е нула а външна карта аудио за лап-вече изобщо не е работа,така,че си дръжте синтезаторите и семплерите,колкото и "бедни" да ви се струват,да не патите на концерт-за 3 секунди се рестартира свирката(хардуерната) при миди грешка  а лаптопа????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте,

 

От малка искам да се науча да свиря на пиано (или поне да се опитам) и съм решила да изпробвам тази моя мечта. Бих искала да се сдобия с инструмент, но има толкова много варианти, четох в няколко форума и честно казано ми стана пълна каша. Бихте ли ми препоръчали нещо подходящо за начинаещ с ограничени ресурси. За съжаление колкото и да се възхищавам на красивите пиана нямам възможност да се снабдя с такова за момента. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, може синтезатор да се ползва и просто като MIDI клавиатура. MIDI изходът се свързва с преходник, напр. M-Audio Uno.

 

Има много силни софтуерни синтезатори сега, но и немалка част страдат от артефакти, проблеми от алиасинг естество и т.н. Добре е да се помни, че софтуерната версия на един аналогов хардуерен синтезатор не е еквивалентна на такъв - къде емулацията на осцилаторите и филтрите е по-успешна, къде не толкова...

 

Във всеки случай, аз лично имам един Korg, който възнамерявам да продам и да взема нов МИДИ клавир; ползвам изцяло софтуерни синтове.

 

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.