Jump to content
Българският форум за музиканти

Какъв е този акорд?!


Recommended Posts

Здравейте!

 

Искам да попитам какъв е този акорд Hm? Защото никъде в интернет не го намерих, а в срашно много песни ми дава да го изсвиря, пък не го знам, защото просто го нямаа! В много много песни се среща този акорд. Ето вижте един пример:

 

With All I Am

Интро: Hm    F#m/A    G

    D                A/C#                  Hm
В ръцете Ти, аз предавам се
      Hm/A      G        A      D
      и всичко в мен за Теб е
                      A/C#                                 Hm
    В ръцете Си държиш светът край мен
        Hm/A     G        A       Em7   Asus
    И аз съм Твой завинаги.

             A        D          A/C#     G/H
Пр.:   Исус, аз вярвям само в Твб
            A.C#             D/F#  F#m  G
        Исус, принадлежа на Теб.
        D/F#        Em
        За Теб живея аз
                    Asus  A   G                  D
        За Тебе пея аз   със всичко в мен.

Ще ходя с Теб, където водиш ме
Във радост и плач със мен си
Живея днес в Твойте пътища
И обещания завинаги.

                     Dsus  D   A/C#
      Бр.:   Аз ще хваля
                  G/H  Hm  A
               Аз ще хваля Теб.
 

 

 

 

 

Също да питам, аз от скоро съм започнал да свиря на китара, и ми е много трудно примерно да изсвиря акорда F, нищо, че имам класическа китара и трябва да ми е къде-къде по-лесно. Първо не мога да сложа показалеца си така на целия праг плътно, второ не мога да назгодя другите пръсти, абе въобще много ми е трудно...

На уроци няма да ходя, щото в града ми се преподават само за деца, а аз съм на 17 и няма шанс. Помагайте!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Hm e Си минор. Но щом имаш проблем с хващането на F, вероятно и Нm ще ти бъде труден. Може би е по-добре да отидеш на уроци.

Редактирано от Caprycorn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш ли каподастер? Ако не можеш да свириш барета все още, това ти е спасението (това и твоят човек Исус :lol: ). Всъщност и без капо става, но тоналността ще се смени с един тон надолу (от Ре-мажор в До). Ето ти опростен вариант без барета:

 

Capo on 2nd fret:

 

Intro: 

 

Am       Em/G       Fmaj7/C

 

--0--      --0--          --0--

--1--      --0--          --1--

--2--      --0--          --2--

--2--      --2--          --3--

--0--      --2--          --3--

-----       --3--          ------

 

 

 

Verse:

 

  C         G        Am                   Am/G  Fma7/C  G        C                    G/B     Am               Am/G   Fma7/C   G      Dm7   Gsus/B

 

--0--    --3--     --0--                   --0--    --0--     --3--    --0--                 --3--    --0--              --0--      --0--      --3--    --1--    --3--

--1--    --0--     --1--                   --1--    --1--     --0--    --1--                 --0--    --1--              --1--      --1--      --0--    --1--    --1--

--0--    --0--     --2--                   --2--    --2--     --0--    --0--                 --0--    --2--              --2--      --2--      --0--    --2--    --0--

--2--    --0--     --2--                   --2--    --3--     --0--    --2--                 --0--    --2--              --2--      --3--      --0--    --0--    --0--

--3--    --2--     --0--                   --0--    --3--     --2--    --3--                 --2--    --0--              --0--      --3--      --2--    -----     --2--

------    --3--     ------                   --3--    -----     --3--    ------                ------    ------             --3--       -----      --3--    -----     ------

 

 

Chorus:

 

  G       C        G    Fma7/C           G        C      Em      Fma7/C            C        Dm                Gsus/B    G     Fma7/C     C

  

--3--   --0--   --3--   --0--              --3--    --0--    --0--     --0--               --0--    --1--                --3--      --3--     --0--      --0--

--0--   --1--   --0--   --1--              --0--    --1--    --0--     --1--               --1--    --3--                --1--      --0--     --1--      --1--

--0--   --0--   --0--   --2--              --0--    --0--    --0--     --2--               --0--    --2--                --0--      --0--     --2--      --0--

--0--   --2--   --0--   --3--              --0--    --2--    --2--     --3--               --2--    --0--                --0--      --0--     --3--      --2--

--2--   --3--   --2--   --3--              --2--    --3--    --2--     --3--               --3--    ------                --2--      --2--     --3--      --3--

--3--   ------   --3--   ------             --3--    ------    --0--     ------              ------    -----                 -----      --3--      -----      ------

 

 

Bridge:

 

Csus     C        G               Dm7    Am      C

 

--1--    --0--    -----             --1--    --0--   --0--

--1--    --1--    --0--            --1--    --1--   --1--

--0--    --0--    --0--            --2--    --2--   --0--

--3--    --2--    --0--            --0--    --2--   --2--

--3--    --3--    --2--            -----     --0--   --3--

-----     ------   --3--            ------    -----    -----

 

 

Групирал съм ги така, както си изписал текста. Hope this helps! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hm = Bm

 

--- 2 ---

--- 3 ---

--- 4 ---

--- 4 ---

--- 2 ---

---------

 

Ако нямаш възможност и/или желание за уроци, намери си някоя книжка за китара (в нета има много, прегледай и по форума какво се е изписало) - в тях обикновено е обяснено кое как се прави, а още по-важно е, че се започва от лесното и се надгражда, т.е. не се нахвърляш на големия залък веднага, а изкачваш върха постепенно и с подходящо за теб самия темпо ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ти е лесно ако хванеш правилно китарата... Особено важна е лявата ръка. Палеца да не се показва над грифа и другите пръсти и изобщо цялата китка да е перпендикулярно на грифа и струните... Дали ме разбра!?

Виж в нета картинки как изглежда правилния захват :)

с правилна постановка на ръката ще ти е доста по-лесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да пробваш и без баре. Аз мога да правя барета, но свиря Bm така:

2 -> показалец.
3 -> среден
4 -> безименен
4 -> малък пръст

Така свиря и F, за да мога да оставя първа свободна и когато се налага лесно да стане 7-ца.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това че питащият не взема никакво отношение не значи ли, че въпросът си беше чисто и просто една религиозна пропаганда  :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ти е лесно ако хванеш правилно китарата... Особено важна е лявата ръка. Палеца да не се показва над грифа и другите пръсти и изобщо цялата китка да е перпендикулярно на грифа и струните... Дали ме разбра!?

Виж в нета картинки как изглежда правилния захват :)

с правилна постановка на ръката ще ти е доста по-лесно.

Няма правилен захват,всичко е според ръката,за класика си прав,но рок китаристите дори използват палец да прихващат акорда на 6-та струна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"На уроци няма да ходя, щото в града ми се преподават само за деца, а аз съм на 17 и няма шанс. Помагайте!!!"

 

Абсолютно никакъв проблем няма да ходиш на уроци по китара,  и не вярвам никой свестен учител да те върне защото си на 17. 

Сам ще ти бъде много трудно ако си начинаещ и поне няма някой да ти покаже основите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Благодаря на всички! Много ми помагате.

 

Вече смогвам да ги правя тия с баретата, ф, фминор, си, си минор, до минор и г минор, също и 'горните' акорди, но изпитвам малко затруднение отностно бързата смяна на акордите с рахбаре, но мисля, че с времето и практиката и това ще се оправи.

 

Стхотни сте, хора.

 

А с уроците не знам, всъщност и учителката по музика от гимназията каза, че ще ме приемат. Но сега мен ме притеснява друго. Какво ще ми дадат тези уроци, щото аз не искам да се науча да чета нотите и тен подобни (според мен е загуба на време - лично мнение) а аз искам да се науча да свиря, и да понауча теорията въобще какво как става, без нотите и без скучни песни, от които да заспя. Ще проверя скоро пак, аз когато и да съм бил отишъл, дежурния го нямаше, те сега са във ваканция.

Ще видя какво ще направя.

 

Ще си позволя да ви питам тука друго нещо, щото поради някаква причина темите ми не биват одобрявани, а дано поне коментара бъде.

Как се нарича свиренето на класическа китара с пръсти, питам, за да мога да намеря повече информация в нета затова.

 

Благодаря предварително! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Какво ще ми дадат тези уроци, щото аз не искам да се науча да чета нотите и тен подобни (според мен е загуба на време - лично мнение) а аз искам да се науча да свиря, и да понауча теорията въобще какво как става, без нотите и без скучни песни, от които да заспя.

Все едно казваш, че искаш да четеш и пишеш, но без да знаеш азбуката...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

 

 

Как се нарича свиренето на класическа китара с пръсти, питам, за да мога да намеря повече информация в нета затова.

 

 

 

На класическа китара се свири само с пръсти, а самата техника  е fingerpicking. Но тази техника се прилага и при всички други китари, не само при класическата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 Какво ще ми дадат тези уроци, щото аз не искам да се науча да чета нотите и тен подобни (според мен е загуба на време - лично мнение) а аз искам да се науча да свиря, и да понауча теорията въобще какво как става, без нотите и без скучни песни, от които да заспя.

Все едно казваш, че искаш да четеш и пишеш, но без да знаеш азбуката...

 

 

Точно! Значи трябва да решиш- или ще си само изпълнител по слух или най-много по таблатури, или ще разбираш кое как става, сиреч ще учиш теория, за което пък ти трябва да знаеш азбуката на музиката, тоест НОТИТЕ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам откъде си, но ходенето на уроци има един плюс, който липсва при всички други методи на учене, а именно: има кой да ти казва, когато грешиш. Най-трудното нещо е да отучиш нещо, което си научил грешно.

 

Аз съм на 27 и все още ходя на уроци (тъй като на твоите години бях мързел и не почнах навреме). Разбира се много е важно какъв ти е учителя. Ако те разбере и си паснете не е задължително да учиш ноти. Може да почнеш с техника и минимална теория, пък нотите да дойдат после. Просто зависи от учителя и това ти да му кажеш ясно какво точно искаш. Знам, че има консервативни учители, които си карат по един и същ метод 20 години, но недей да мислиш, че всички са такива. Просто потърси и отдели време. За 2 месеца уроци няма да стане кой знае колко, но ако упорстваш поне една година ще видиш доста разлика.

 

Сам ще разбереш, че ти трябва минимална теоретична подготовка, дори само за да си търсиш песни и да разбереш как да ги свириш сам. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.