Jump to content
Българският форум за музиканти

Запис на видео с отделен източник за аудио сигнала


emosms

Recommended Posts

Има доста "домашни" (и не само) музиканти, които ползват видеозапис като начин за изява.

Също като начин да наблюдават и подобряват свиренето си (аудио запис е напълно достатъчен, но с видео е по-забавно :) ).
Групи биха могли да правят добри демо записи с видео, използвайки камера и аудио от микспулт.

---
С тази тема искам да събера информация и впечатления от камери (usb, web), които имат възможност да записват в реално време видео с аудио източник различен от микрофонния вход на компютъра (микрофонния вход е моно).

Т.е. да могат да записват от line in (ако компютъра има такъв вход) или външна аудиокарта.

По възможност от audio output на стандартната звукова карта в компютъра (Последното е почти винаги невъзможно).

---

Целта е да се прави бързо и лесно видео запис със синхронизирано аудио, в реално време, с добро качество.

Качеството на картината също е важно.
---
Моля, споделете опит и впечатления от модели камери, възможности за аудио запис на драйверите им, необходимост от друга програма за видеозапис (с опции за избор на аудио източник), workarounds, т.н.

п.п.

Ползвах търсачката на форума, не намерих подобна тема. Ако има такава, преместете поста.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ами то форума си е за аудио....а не видео....

 

.....а защо просто не си снимаш с фотоапарата в HD, или с някаква камера? идята за уеб камерите отделно от звуковата карта ми се струва доста екзотична......или искаш да правиш поточно видео с аудиодублаж?

Редактирано от VSTi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Правилно, за аудио е.

Но всичките тези клипчета в ютюб как ги правят, и аз искам.
---

Като записвам в HD откъде да взема аудиото, от микрофончето на камерата ли :D?
Другия вариант е пост обработка и смесване на аудио и видео, пуснал съм тема за видеоедитор, ще стане с каквото имам.
​Обаче идеята за пост обработката все по малко ме кефи... :(
Имам план как да си правя ресърч по темата, но ако някой има отработен начин с конкретни уебкамери да сподели резултати.
---
п.п. изглежда поточното видео е мн. вероятен вариант.
Освен ако конкретни камери не работят с програми като функцията VLC за stream capture примерно.
За аудио дублажа може да е необходим допълнителен хардуеър, външна звукова карта, кабелен байпас, запис от микспулт и т.н.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото съм чел отговори на запитания към разни "Ютюб хора" (като цитираните от теб) те записват видео от камера във видео едитор и аудио от аудио интерфейс в DAW. И после взависимост от това какво им трябва миксят в DAW и лепят процеснатото аудио във видео едитора (ползвайки аудиото от камерата за ориентир при синк-а). И така.

 

Това, дето искаш да го правиш е много далеко от лесно и просто. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Не би трябвало да е толкова сложно.
Специално момента с видеообработката - никакви претенции за нещо повече от едит на ниво movie maker.
Желано е избягването на конвертирания от формат във формат и на синхронизация на аудио с видео.
(двете са бавни и досадни, отклоняват те от самото свирене)
Ето примерна методология с VLC media player:
---
1. Прихващане на видео
a0w3g6.jpg
---
2. Избиране на видео и аудио устройство.
Тук може да изникнат конкретни проблеми на съвместимост на камера, външни и вътрешни аудио устройства.
20s908w.jpg
---
3. Запис на прихванатото аудио и видео.
Предполага се да няма някакви осезаеми латенции и разминаване на аудио и видео, но може да зависи от конкретния хардуеър.
2zt8up4.jpg
---
Как идва аудиото до аудио устройството си е друг филм.
От преамп и микрофон, пулт, кабелен байпас, външна аудио карта, от софтуеърна симулация и бакинг трак, варианти много.
Въпроса е записа аудио видео да е синхронизиран и готов. Става въпрос за демо записи.
---
Може да си набележа някакви модели камера според зададен бюджет, и да ровя за тях в писания в нета, но ако някой е правил нещо подобно, ще съм благодарен да сподели.
...Абе ще му ударя един ресърч аз, ама по-късно :D. Примерно съвместимост с VLC.
Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И мен ме мъчи този въпрос - как най-лесно да се запише наведнъж сносно видео и аудио или пък бързо да се смеси защото си е голяма играчка запис първо на аудио в DAW, после запис на видео (с уебкамера, фотоапарат или видео камера) и след това синхронизацията.

 

Аз лично съм тествал само с не много хубави фотоапарати, които не снимат в HD, уебкамерата която имам (a4tech 1080p) и резултатите не са много задоволителни. Разбира се, нямам много опит и може аз да не правя нещо като хората. Също така до колкото съм гледал ревюта уебкамери и за 150 кинта мажат и не дават прилично качество т.е. варианта е или дигитална камера с HD или приличен фотоапарат, който снима в HD и това, което е написал Baby Thomas.

PS ЩЕ пробвам примера ти с VLC, не знам защо имам спомен, че там камерата ми не се показваше.

Нека който има опит да сподели как прави нещата - софтуер, хардуер... темата може да е интересна и за други.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам нагоре каква толкова драма се разисква?! Човека пита каква камера да си избере, а вие му казвате, че било трудно да се запишело отделно звук и видео? Всеки уважаващ себе си софтуер за запис дава възможност да си избереш откъде да точи аудио и откъде видео. Идеята за уеб камера хич не е лоша привсе, че за 100лв можеш да имаш камера с добро HD качество, която дори в по-кофти светлина да записва добре, примерно тези на Microsoft хич не са лоши.

 

Иначе нищо не може да се сравни с клип от голяма камера или dslr с хубав обектив, но - прибавяш още една нула и умножаваш по две за бюджета ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ами драмата е, че и мен темата ме интересува. Споделям какво съм ползвал и призовавам, който има опит да каже - записвам с уебкамера, по еди кой си начин,  ето примерно видео... и така всеки ще може да си прецени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми беше мнението към теб, а към останалите, според които е дяволска трудност въпросното начинание. По това, което ти питаш - Адоб Премиер може да записва директно аудио и видео, по-лека програма като VirtualDub също.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@7thString

Като цяло си прав.
И аз си мисля, че по принцип всяка съвременна web camera и повечето програми трябва да са в състояние да изпълнят гореописаното.
Съответно, според цената на камерата получаваш някакво качество на видеото.

---

Ако ли не е така.. здраве да е :D.

Може да се сдобиеш с още една камера, с която после пак ще се прави аудио-видео монтаж, евентуално конвертиране от формат във формат...

Та затова e постнато цялото това, сори ако нещо :).

А и нека подкрепим нишата на  the youtube bedroom players, да им дадем възможност да си начешат крастата :D

---
Meжду другото, повечето ревюта на камери в youtube са доста дразнещи.

Някакъв челяк, снима с ултра якото качество, с неизвестна камера, как разопакова някаква web камера, и просто чете какво пише на опаковката 10 минути и я подмята в ръце.
Обикновено до края изобщо не виждаш демо на това какво видео предава въпросната камера...
//Малко пресилвам де

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвах примера на emosms с VLC - не знам дали тук е мястото да питам, но ако пусна Guitar Rig standalone ми се записва чиста китара, а не процеснатата, ако ползвам Сонар с бекинг трак и VST plugin за китарата е пак същото. Само със POD Farm standalone се записва обработения звук и видеото.

 

За запис само на аудио със Сонар проблеми няма.

 

Ползвам външна LIne 6 Studio GS, в нея включвам китарата, а на изхода и слагам слушалки или HI FI система. Имам и вградена карта, която не ползвам. .
 

Някой може ли да ми каже какви настройки трябва да се направят? Има ли някакъв смисъл от ползването и на вградената карта - примерно само за изход?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако нямаш опция да записваш от stereo mix изхода на звуковата карта не знам как ще стане без кабелен байпас.

От изхода на звукова карта (външна или вградена), към line in входа на компютъра (ако имаш), към микрофонния вход(моно) или... друга външна звукова карта.

---

Guitar rig може би не работи с твоята звукова карта. Също така, с usb guitar link примерно, процесва звука само през usb порта, където външното устройство е било включено при инсталация.С  рига не може да избираш различни устройства за инпут и аутпут.

---

Как точно си записал с подфарм видео и аудио?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

  Сега ми дойде на ум и друг вариант. Видеокамера, наместо уеб камера и usb dvr.

Видеокамерите имат video rca изход, качеството на картината дори и на стари камери е доста по-добро от това на usb web камерите.

Предполагам, че такава камера на старо, с повредена механика (касетна) ще е доста евтина. Дори има от кого да взема такава.

  Остава въпроса с USB DVR устойствата (за които днес научих) и конкрения модел видеокамера:

Дали DVR устройството има стерео audio input наместо примерно ...4 видео входа :D.... и какво е качеството при конвертиране.

Дали видео камерата пуска сигнал към video out в режим на снимане, или само в режим на възпроизвеждане.

Също, най-вероятно, пак ще трябва кабелен байпас за запис на звука.

 

  Oще един вариант, който засега е малко възможен: запис директно на смартфон, към който може да се включи usb звукова карта.

Прегледах вариантите за андроид. Има приложения, които могат да разпознават и да записвата от generic usb audio devices и дори някой по-сериозни марки звукови карти.

  За видео рекордер приложение, което да може да избира източника на аудио, намерих само един вариант.

И не е ясно дали, и с какъв телефон и аудио устройство, би проработило.

---

п.п. Моля ако може да се промени името на темата, не е много информативно. Примерно нещо от сорта на:

Синхронизиран запис на видео с отделен източник на аудио

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:slap: 

Човек, свали си един приличен видео редактор и отдели 5 часа разучаване и гледане на най-основните туториали - как се import/export видео и аудио. Синхронизирането на backing track-a с гадния звук от камерата става за по-малко от минута, на ухо, без да ти е нужен wave form display дори, гарантирам! И резултатите са повече от добри, не случайно така записва половината свят.
Като гледам за какви истории пишеш, пази боже, и сам не знаеш в какви екскременти се набутваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да, по малко жици и техники... Единствен недостатък - не мога да се записвам със слушалки.

  Ако щеш ми вярвай, половин час се мъчих да синхронизирам аудиото с един запис от телефона. (Camtasia e супер удобна и проста)

Свирих със слушалки, и китарата едвам се чува на видеото. Така и не успях да го напасна. Изравних нивата, така че записа от китарата на сухо да се чува добре. Но беше едно дебнене, едно местене.... И никакъв визуален ориентир. В крайна сметка, свиренето беше зле и го зарязах :D.
 Иначе съм го правил с movie maker и видео от един фотоапарат. Пак със слушалки. Но май беше чист късмет, уцелих напасването почти от раз.

Иначе, варианта със синхронизация е много по-прост откъм хардуеър. Изглежда е голям лукс да го направиш директно.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.