Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Имам елементарин въпрос към вас на който все пак аз нямам отговар.. Затова се обръщам към вас.

 

Мостчето ми се беше отлепило в ъгълчето и сега вече втори ден  китарата стои без струни със желязо отгоре и да притиста мостчето към тялото за да се залепи. Само да уточня че китарата ми е акустична. Та въпросът ми е дали ако го хвана с болт ще е окаже някакъв проблем. И по конкретно ще окаже ли влияние върху звука ако захвана мостчето с болт ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и два пирона да удариш, ама по-големи да са. 
Като искаш съвет за подобно нещо е най-добре да качиш поне една снимка. Ако си изролзвал подходящо лепило проблемът ще се реши. За болтове и друа железария даже не си мисли. Изчакай 2-3 дена за пълно стягане на лепилото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и два пирона да удариш, ама по-големи да са. 

Като искаш съвет за подобно нещо е най-добре да качиш поне една снимка. Ако си изролзвал подходящо лепило проблемът ще се реши. За болтове и друа железария даже не си мисли. Изчакай 2-3 дена за пълно стягане на лепилото.

Използвал съм епоксидно лепило (не смола)

Какво да правя ако не стане ?

 

Ето и снимки:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/opt1365077616h.jpg

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/bfi1365077670b.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще стане, макар че не се използват смоли точно за това място. Епоксидна смола и лепило е едно и също. Сега може да се разлепи навсякъде, само не и там.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да има много съвети.

От мен следното:

Сваляш всички струни.

Ограждаш с тиксо добре около магарето.

Трябва да го свалиш.Няма да е лесно.

Ползваш малки тънки шпакли за автокит.

След това почистваш старото лепило до чисто дърво.

На магарето и под него.

След това лепиш.Желателно е да ползваш стеги.Как да ги ползваш зависи с какви разполагаш.

Може и с Хенкел,може и с епоксидна,може и с туткал.

Ако пак не хване вече няма да минеш само с лепило.

Ако китарата е евтина няма да има проблем да ползваш подсилващи средства.

Пробвай сега по горния начин.После ще мислим нататък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чак пък дупка по скоро фуга  :greenball: дупка звучи страшно, фуга не чак толкоз. Аз съм имал същия проблем с една стара щайга. От долу освен лепило има нещо като пирончета, които служат за фиксирането на магарето. Лошото в цялата работа е, че за да се залепи като хората трябва да го свалиш от инструмента цялото и да го почисти от прахоляк и сухото лепило до дърво. Та при свалянето там където лепилото е хванало яко има вариант да го смъкнеш с парче лак и дърво от тялото на инструмента. За да не го свалиш по този грозен начин хващаш един макетен нож и почваш лекичко да ръчкаш и отлепяш внимателно цялото магаре. Епоксидната смола я ползвахме на времето "поне аз де" вече има далеч по удачни лепила а за тази цел си трябва лепило за дърво. НЕ слагай болт там грозно е, ужасно е, може да спукаш магарето и тялото при натягането. Има вариант магарето да се е изметнало и да е криво (не се вижда добре на снимката) при този случай най-добре потърси ново такова!

Провери дали не се е изтумбила китарата преди магарето (от дясната страна на първата снимка преди магарето, самото тяло) понякога се отлепя от ребрата деформира се от опъна на струните и това подпомага разлепянето на магарето защото фронталната част е изтумбена! Като чукаш върху инструмента се чува дали дрънчи (демек е разлепена от реброто). Ако е разлепена от ребрата вътре първо трябва там да се залепи иначе ще стане по-зле дори да си залепиш магарето на ново!

 

П. П. Я качи снимки на китарата да се отразява в нещо от лака цялото тяло!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

lyubohar това малко късно му го казваш.Като гледам снимките ако са снимани след залепването работата е оризилена.В края магарето ми се струва че не е прилепнало.А сега ще е много трудно да го отлепи,почисти и залепи наново.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снимките са правени преди залепването.

 

 

@lyubohar

Вижда ми се сложо.. Аз не съм лютиер. Аз исках да спестя някой лев за лютиер но ако се разлепи отново предполагам, че няма да имам избор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^lyu, вероятно питащия има предвид дупката, която евентуално ще пробие за да стегне моста с болт.

 

Към питащия - да вероятно тона ще претърпи изменение, но ти едва ли ще го "уловиш". Най-малко едва ли ще можеш да прецениш точно как ти е звучала китарата преди и след евентуална интервенция.Fats разбира се е прав - никакви болтове, иначе може да почнеш и ти да се раздвояваш, като един друг колега от друга тема! Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

lyubohar това малко късно му го казваш.Като гледам снимките ако са снимани след залепването работата е оризилена.В края магарето ми се струва че не е прилепнало.А сега ще е много трудно да го отлепи,почисти и залепи наново.

 

Затова първо се пита и след това се прави.

Омръзнало ми е да ремонтирам "ремонти"на пишман "майстори"

Винаги след такъв "ремонт"е 10 по трудно и съответно 10 пъти по скъпо.

 

Има начин да се отлепи.

Но както винаги казва един уважаван съфорумник си има съответната цена. 

Редактирано от lyubohar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Стоиле мост, се залепя от лютиер, защото е наясно какво прави. За това има стяги със дълги рамена, като стягата преминава отдолу през розетката и стиска здраво моста без да деформира лицевата дъска на инструмента. Погрешно е да затискаш при лепене на моста отгоре върху корпуса, защото моста ще се залепи при огъната надолу лицева дъска след което опъваш струните и остават вътрешни напрежения от неправилното залепяне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.