Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Здравейте!

Имам няколко въпроса свързани с НМА.

Преди всичко искам да се извиня, ако съм пуснал темата в грешен раздел...

1. Възможно ли е да се самообразовам за изпитите в НМА, ако закупя книгине:

 - Елементарна теория на музиката - Парашкев Хаджиев

 - Как да се научим да свирим на китара - Фил Капоне

2. Каква друга литература бихте ми препоръчали ?

 

Имайте в предив, че бих искал да кандидатствам със инструвент - китара / поп

На 18 години съм и имам още година и малко да се образовам. Също така съм начинаещ "музикант". Свиря на акустична китара от ноември 2012 и имам скромен репертоар от 5 песни, които дори не съм научил на сто процента (от страна на текстовете, защото се опитвам и да пея)... и нямам възможност да посещавам уроци...

Ще се радвам ако се отзовете и ми помогнете със съвети, информация и пр.

 

Благодаря ви предварително.

Поздрави! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип няма невъзможни неща, но някои неща са много малко възможни за една година, след 4 месеца свирене.

 

Част от изпита

КЛАСИЧЕСКА КИТАРА

 

1. Полифонична пиеса от Й. С. Бах, С. Л. Вайс или Дж. Дауланд.

2. Виртуозен етюд от Ф. Сор, М. Джулиани, Д. Агуадо или Ф. Карули.

3. Сонатно алегро по избор на кандидата.

4. Романтична или съвременна пиеса по избор на кандидата.

Забележка: Произведенията се изпълняват наизуст.

 

Занимавай се с кеф, ако искаш да се развиваш, има много варианти извън НМА, свързани обаче с наличие на финанси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В твоя вариант, както разбирам ти остава последната година в училище, матури, ала бала... за да го постигнеш, ако наистина държиш да влезеш, по-добре си отдели една година след завършването, изкърти се от свирене и учене и влез като хората. Иначе мисля, че както каза колегата - не е много изпълнимо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Stoil: Защо бързаш да влезеш веднага след като завършиш? Ако искаш да се занимаваш професионално с китара, демек с това да си изкарваш прехраната в бъдеще, не трябва да оставяш място за компромиси. Постепенно и едно по едно за да нямаш пропуски. Всеки може да назубри 5 произведения и наистина, ако целта ти е просто да влезеш в академията може и да минеш метър, но силно се съмнявам. Аз направих подобна грешка преди време и все още съжалявам, че пропилях парите на наш'те само. Взех си приемните изпити за едно реномирано музикално училище в Лос Анжелис и много бързо ми се изясни картинката. Още на първата седмица осъзнах колко много пропуски имах спрямо западните музиканти. Продължавай да се занимаваш и по-добре не се опитвай да се мъчиш с неща, които са ти извън нивото в момента. Лека-полека и ще станат нещата. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам под "китара/поп" имаш предвид специалността "Поп и Джаз - Китара", степен бакалавър?

 

Ето тук можеш да откриеш какво включва приемния изпит за тази специалност:

http://www.naps.bg/Docs/31_pop_dzhaz.pdf

 

Ето това са двете произведения, които изрично са споменати:

 

Останалите изисквания също са доста сериозни, поне на хартия, де - импровизация (която включва познаването и гладкото използване на различни ладове и познания по хармония) и прима виста (тоест свирене на пръв поглед - тоест трябва да умееш да четеш ноти много добре, гладко, без запъвания, и в темпо, разбира се).

 

Предполагам тези неща могат да се овладеят за година и половина, но не трябва да правиш абсолютно нищо друго, и ще имаш нужда от желязна дисциплина. Което е малко трудно, все пак трябва да завършиш средното си образование с приличен успех (който също влиза в бала).

 

Не искам да те отчайвам (или обиждам), но "почти знам пет песни" е меко казано несериозно. Също така не може и да мине номерът да прочетеш две книжки и да си готов. За толкова кратко време помощта на преподавател си е направо задължителна, но ти вече си написал, че не е вариант това. Може и да си някакъв скрит гений на нашето време, ха дано да е тъй, но възможността за това статистически погледнато е в най-добрия случай тип "мизерна".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От скромният ми опит с НМА знам, че за да влезеш, трябва да се ходи на уроци при определени хора, на определени цени. Иначе и да свириш - все тая ;)

Аз затова и се отказах от там ;)

Успех със свиренето!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда. От една страна входът в НМА е предвиден за хора, които са завършили средни музикални училища, от друга страна - както колегата каза - не е толкова важно дали можеш да свириш добре, а дали си платил нужния дан където трябва, ИЛИ дали си "На ХХХХов човека".

В тази връзка, не, че искам да ти давам наклон, но винаги като видя човек, който иска да учи академично музика се сещам за това къде един баща пита дъщеря си за новото й гадже:

- Какво работи?

- Музикант е.

- А какво работи?

- Музикант е!

- Добре де, разбрах, че е музикант. Какво работи?!

 

Успех :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Хехе, това е като народната "мъдрост" "Музикант къща не храни". Точно ей такива историйки, анекдотчета и дреболии са отражение на масовото настроение на българина към хората, занимаващи се с някакъв вид изкуство, и докато ги има, и се използват толкова често, положението няма да се промени :) Така или иначе, ако си достатъчно добър и си положил достатъчно много труд (повече, всъщност), ще успееш. Примери има достатъчно, както и мои близки приятели, които се занимават само с това, и не се оплакват повече от колкото би се оплаквал някой от стандартна работа. Както мрънкам и аз от време на време за моята. Не е достатъчно извинение "ми то тука и без това не става", вика му се мързел. Тия, които сме на ниво "хоби", нямаме кой знае какво право на глас по темата с изкарването на хляба с музика :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И ти си прав за себе си :) Факт е, че българинът все още не е научен да плаща за изкуство и затова бизнесът не върви, затова и заставам зад мнението си. А дали пичът ще е част от малкото изключения - да - зависи от него :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като искаш да влизаш в Поп и джаз факултета, ще трябва да владееш следните пиеси:

1. Agustín Barrios Mangoré - El Ultimo Tremolo
2. Joe Pass - Sevenths
3. Пиеса по избор (най-добре е да е някоя джазова пиеса)

Ето малко видео материал на първите две пиеси:





Също така трябва да можеш да свириш мажорна гама в две или три октави до 2 знака.
Както и минорна гама в две или три октави до 2 знака + хармоничен минор и мелодичен минор.

Имаш и прима виста на китара. Ще получиш един лист с акорди и написан ритъм.
Трябва да знаеш как се четат буквено написани акорди.

Документът, който е дал Icarus, е с малко стара информация.
Преди няколко години смениха изпитната схема с тази, която написах току-що.

Това ти е изпитът по китара. Но имаш и изпит по солфеж.

За солфежа трябва да си наясно с елементарната теория на музиката (учебникът от Парашкев Хаджиев ще ти свърши работа).
Трябва да можеш да пееш на прима виста дадена мелодия.
Тоест теглиш лист с написана мелодия, която ти е дадена от комисията.
Преглеждаш бързо какво е написано, ще те питат в каква тоналност е написана мелодията.
И после ще трябва да я изпееш.

Лично аз ти препоръчвам да тръгнеш на уроци по китара, както и по солфеж.
Също така е добре да си отделиш малко повече време преди да кандидатстваш в НМА. Редактирано от Delta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Това добре, според мен мога да покрия изискванията без произведението за класическа китара. Явно който не е свирил на такава трябва да се застреля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Вече ти е станало ясно какво представляват изпитите, така че няма да ти обяснявам и аз, ще се пробвам да внеса една идея надежда. И аз се готвих сама за изпитите в НМА, не съм завършила музикално училище (естесвено занимавала съм се с музика бая време, но не в някое МУ), нямам връзки, нямам и пари да си платя... и ме приеха! Ако толкова държиш да учиш там пробвай се задължително, поне да не съжеляваш, че не си опитал, а ако мога да помогна с някое друго разяснение - пиши! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Ако наистина свириш от броени месеци е абсурдна идеята ти. Това не е като да се научиш да караш колело. Винаги ще си на светлинни години от другите. Просто отдели време за подготовка. 3г. най-малко здраво свирене при добър учител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.