Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с направата на Dr. Boogey


Recommended Posts

Добре, ще сменя Gain потенциометъра с линеен, тъй като в момента използвам логаритмичен.
Иначе за момента не намирам грешки до първото стъпало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, смених потенциометъра на Gain-а с 1M линеен.
При първото стъпало шумът остана, отгоре на всичкото избиха някакви високи честоти.
Пробвах и целия ефект, хубавото сега е, че като свиря поне чувам какво свиря. :D
Шум на фона отново се чува, но по-леко. Като спра да свиря, веднага се засилва и става непоносимо за ушите ми.
Но се появи някакъв странен проблем с волтажа при последните два тримера. Не отпускат повече от 4.5V на транзисторите.
Не, че е нещо толкова фатално, а и явно основният проблем е при първите две стъпала. С тях идват сериозните проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6032532A.jpg
 

 

Къде се ги запоил тези кабели около 9+ където са . Като гледам платката там има само един отвор за 9+ а за 9- има отвор там където съм посочил. 

 

Я снимай платката така както си я снимал, но да се вижда всичко къде отива всеки кабел. 

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери внимателно дали си закачил масата от ефекта на входа и изходна правилно (общо вързана на вход, изход, борд). За да шуми така нищо чудно да е грешно окабелен и да е пропусната някъде. На мен редовно ми се случват подобни неща и най-често са глупави грешки допуснати от невнимание. :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да обясня, да, има три незапоени дупки. И те всичките са връзка към маса. Нарочно не съм ги използвал, тъй като предстои да да затворя ефекта в алуминиева кутия, която ще бъде вързана към маса.
Това, което се случва в долния десен ъгъл, е следното:
При входа, където пише 9+, влиза захранването. Масата на първия жак, както и на втория, както и 9- от буксата, са закачени за едното краче на диода, което отива към масата на ефекта. Нарочно направих това, защото така или иначе после ще трябва да разпоявам, за да сложа footswitch и да приготвя всичко за вкарване в кутия. Правил съм го и преди, за да тествам други ефекти, нямал съм проблеми в това отношение. Връзката е добра, така че проблемът не е в замасяването.
Обаче започвам да си мисля дали да не сменя тримерите с някой друг модел, смятам да взема от този тип, който използва jabs за своето Dr. Boogey. Проблемът може просто да идва от некачествени тримери. Може и да подменя някои други компоненти, ако все още съществува онзи гаден шум, но ще тествам всичко едно по едно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като има шум още на първото стъпало смени транзистора с друг полеви, естествено внимаваш за разположението на изводите. Така ще си сигурен дали не си попаднал на кофти j201. Аз съм попадал на ментаци 2SK117. Ако шумът продължава да го има- още веднъж си провери окабеляването- какъв е този диод, за който са свързани масите- светодиод или друг някакъв, не става ясно, нито може да се проследи по снимките. Захранването комутираш ли го на входа на ефекта, за да прекъсва при изваден жак на входа? Ако да- провери и там още веднъж дали прави добър контакт. Ако всичко до тук е о.к. и все пак има шум, тогава можеш да се съмняваш в други елементи. Успех.

 

п.п. Кондензатор с обозначение 200 обикновено е 200пФ, ако е .002 е 2нФ, провери си още веднъж стойностите на елементите, ако имаш някакви съмнения питай.

Редактирано от Linchpin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смених транзистора на първото стъпало с всички, които имах в себе си. Шумът остана, така че мисля, че не е там проблемът.
Диодът, който използвам при входа на захранването, е 1n4007. В схемата, която качих в началото на темата, е даден 1n4004.
Просто сложих диод за по-висок волтаж, тъй като имах такъв под ръка, но това също не е проблем.
Захранването го комутирах и да, прави добър контакт.
Сигурен съм, че кондензаторът (C5), на който пише 200, е 20pF. Ето една таблица, с която си служа за този тип керамични, многослойни кондензатори:

http://www.elecraft.com/Apps/caps.htm

Тези проверки ги направих още вчера и в крайна сметка реших утре да отида до някой магазин за електроника, за да купя нови тримери, както и за всеки случай ще взема едни кондензатори.

Благодаря за отделеното внимание! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още една подробност. Ако C5 беше дисков керамичен кондензатор и на него пишеше 200 (даже често е написано 200pF), тогава наистина щеше да става дума за 200pF. Но в случая работя с керамичен кондензатор, който е тип "капка", а при тях изписаните цифри означават нещо по-различно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Егати филма, не е истина. :wallbash:  До тук в темата направо се стига до извода, че схемата която ползваш е кофти, а цял свят я ползва.

Дано намериш проблема и всичко да се оправи! Освен някой скапал се елемент в началото, или объркано окабеляване друго не ми идва на акъла. Щом си правил измервания и си го настройвал на дали ще е от тримерите, но всичко е възможно! Ето за такива случаи си трябва скъп уред, който да мери точно и да има възможност за измерване на капацитет.  :wallbash:

Обаче както при мен повечето си го караме на "проба грешка"

Дано се оправи, че и аз съм му хвърлил око и ми е интересно до къде ще стигне тая дилема.

Наистина дано намериш проблема  :hooray:

 

П. П.

След всичко до тук, сигурен ли си че китарата, която ползваш е ОК?  :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С5 праща на маса най високочестотната част от сигнала и няма нищо общо с шума, ако сложиш 200 пико, ще промениш само честотата на среза.Не е там ключа от бараката...провери дали действително имаш връзка между масата на китарата и масата на ефекта - бодни едната сонда на оммера на масата на жака, който включваш в китарата, а другата на пистата на платката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Благодаря за пожеланието! :)

Утре ще накупя и няколко кондензатори, както вече писах.
За съжаление наистина се налага да работя на принципа "проба - грешка".
Но силно вярвам, че ще се получи по някое време, просто в моя случай се налага малко разцъкване.
Нямам търпение да кажа: "Брех! Е, най-накрая ефектът готов и съм много доволен!"
Иначе китарата си е наред, но вчера за всеки случай пробвах с другата китара, обаче проблемът си остана.

До никони:

Масите ги проверявах няколко пъти, това беше и първото нещо, което направих след първия тест на ефекта.

Редактирано от Delta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора, за убиване съм, но най-учтиво ще ви помоля да ме пощадите.

И победителят в целия проблем е.............. окабеляването още в самото начало! Тоест още при входния жак.
Вече нямам идея какво съм мерил, няколко пъти проверявах масите. Явно недоспиването вече ми се отразява не само на здравето, а и умствено.
Нека сега да обясня с няколко думи. Бях разменил двете жици при входния жак. Това е!
Явно не съм вързал едната жица от едната страна, а втората - от другата... :D

Предполагам, че доста от вас са силно заинтересовани какъв е крайният резултат и нямат търпение да разберат.
Убийствен! По-точно не мога да го обясня, дори имам чувството, че си заслужава мъките.
И със сигурност щях да пусна този коментар преди 50 минути, ако не се бях скъсал да свиря веднага след като запоих правилно двете жици.
Силно препоръчвам Dr. Boogey на хора, които имат нужда от стабилен lead тон, а и на тези, които си падат по тежките рифове.
Лично аз го направих предимно за солиране. И е невероятно тих ефект, а има толкова много Gain, че едва ли ще го врътвам на повече от 50%.

Сега е моментът да кажа следното:

Извинявам се, ако съм пренесъл мъките си на някого от вас.
И съм много благодарен на всички вас, които отделихте време, за да ми помогнете! :)

А, сега е време за сън. Лека нощ на всички! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей! Поздравления! Може ли да постнеш някакви семпли, особено лийд такива.

Ползвам едун Метъл Зоун за практис в кухнята сутрин и искам нещо малко по добро.

Благодаря!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пост от 00:28 :)))

Много ще да ти е харесало Бугито, приятелю, честито.

DIY утрото е по-благо и добронамерено от DIY-нощта :)

Честито педалче, още веднъж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.