Jump to content
Българският форум за музиканти

Footswitch


Recommended Posts

Тъй понеже видях че има интерес та да направим едно тоториалче за кво става въпрос.

 

Необходими материали:

1. Кутийка ( метална или пластмасова по ваш избор със дебелина м/у 3 и 4.5 см)

2. Ключе (или ключета ако ще е за повече канали, може да намерите в Електроинвест на ул. Цар Борис 1 номер 168) Най-добре си земете със 6 крачета. Цена 2.20ст.

3. Диоди ( на два магазина по нагоре от горепосочения има магазин за диоди и такива работи. Зимате си по вкус цвят, яркост, големина. *Аз на моя суйч съм го направил със двуцветен и такива има ;) ) А пък ако искате има и по голяма гъзария със дисплейче със цифрички ма ще харчи повече батерия. Цена: М/у 35ст и 2 лева

4. Резистори. В зависимост от каква батерия ще сложите зависи. Ако е 9волта батерията резистора ви трябва да е 1.5 К ома, а ако е 6 волта 1 К ом. Има ги по 3 стотинки в магазина на Електроинвест. ( Ако ще е със два диода или един двуцветен ви трябват 2 разбира се)

5. Лапичка за батерията да може да я сменяте като се изтощи. 20 ст. Конрад

6. Батерия. Отново по ваш избор 9 волта или 6 нормални. Или едно предложение може да си земете зарядна 6 волта хем е и по тежичка та педалчето е по стабилно ;) хем си кара със години. Зарядни батерии има в Конрад на 5-те кюшета струва околко 6 кинта. Нормални има на сякъде ;) .

7. Кабел. Аз си зех телефонен за по 16 ст метъра може и китарен по 80 ст метъра в Динакорд. Също и едно моножакче.

8*. Превключвател малък от електроинвест.

 

Изпълнение:

 

Харесвате си каде да седи ключето на кутийката и правите дупка 12 мм. Същото и със диода, дупката е според размера на диода но е безмислено диод по голям от 3 мм щото са много силни според мен. Сега схемата е горе долу такава, незнам дали се чертае така ма поне е просто за разбиране.

1.JPG

2.JPG

 

Запоявате всичко, лепите диода за дупката и сте готови. Хубаво е малко тесен термошлаух да си земете за над запойките че по-читава и надежна работата така.

П.П преди да започвате да запоявате пробвайте дали сичко е както го искате.

 

Работите означени със * са ако искате двуцветна схема. Ключето (8) трябва щото иначе ще си свети нон стоп диода.

 

Айде пишете за полезни работи напромер ако намерите хубави метални кутийки.

 

ПП: Ако на някой му е харесал моя и не му се занимава, го продавам щото ще си правя със педал и 4 ключета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала !!

супер си го направил

 

Имам 2 пояснения :rolleyes:

1. Не ползвайте акумулаторна батерия. Тези батерии си губят от капацитета с 1% на ден, което значи, че се изхабяват по-бързо дори и да стоят само от нормалните. Най-добре е алкални.

 

2. За 2рата схема когато имаш 2 светлодиода може да се ползва само 1 резистор (2 стотинки по-евтино излиза). Той се връзва между прекъсвача и двуцветният диод, а 2та резисотра се махат и се запоява накъсо (демек от светлодиода отива директно на ключа.

 

И още нещо. Ако не светне светлодиода най-добре обърнете изводие на батерията. (това ще е по-лесният начин когато се ползва двуцветен диод)

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

що? в ампа няма ли достатъчно ток?

Ток бол :bravo: че и напрежение си има, ама нали всички кубета са със стандартен китарджийски жак за фуутсуич.

С батерия е най-добре, или без светлодиоди....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Светодиода ще работи на добри пожелания освен?

 

добри пожелания не липсват, както и ток в усилвателя :-)

 

мисля, че вече го споменах -

стандарта за футсуичи не е да се суичва сигнала, а някаква управляваща електроника - примерно реле или на база на оптични елементи. 1-2 ключови суичи са с моно/стерео жак и суичват като дават на контакт "тип ту граунд" или окъсяване на пръстена и върха на жака към масата за отделните вериги, които се суичват. при осъществяване на въпросния контакт протича ток. 'е 'те този ток се използва за захранване на осветление (светодиод), като батерията безсмислено усложнява и оскъпява конструкцията. да, това с батерията е работещ вариант, но той е не кост ефектив, ако трябва да се изразя с термин от икономиката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок, ето схемата която начертах с мощната програма Pain-t :bravo:

fsw.GIF

брилянтно и гениално! диода понякога трябва да се врътне, че не винаги поляритета иде според очакванията :-D

 

има още 1 алтернатива - ако искаш диода да свети, когато ключа е затворен - слагаш го (барабар с резистора) на пътя на сигнала, а не напряко :twisted:

 

a сега с един 2-ен двуцветен диод ако начертаеш ... аз имам чертана с химикалка и ако успея да я изровя ще я снимам с дигиталното фото, че става по бързо от пейт или сканиране :-DDD

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 15 years later...

Здравейте, 

Вдигам тая стара тема, с молба, някой колега да качи проста схема за изработка footswitch, с един бутон за превключване на каналите и светодиод, който да светва в едното положение. Разбрах, че трябват ключ, букса и резестор ( не знам какъв трябва да е резистора и има ли поляритет.  Някой дават   и схеми със батерии ), но схемичките, качвани от колегите вече не се виждат.

В нета намерих това:

https://www.diystompboxes.com/smfforum/index.php?topic=114724.0

Не знам дали е подходяща и какъв е резистора. Също, има ли значение поляритета на диода.

Моля, някой от колегите, който си е правил, да качи нещо разбираемо и лесно изпълнимо.

Благодаря.

ПП Ще го ползвам на  обикновено транзисторно кубе с два канала. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И ако някой все пак реши да помогне, моля да посочи параметрите на диода и резистора, че в магазина ме гледат странно....🧐

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Резисторът ограничава тока, който минава през светодиода. Стойността му се смята, зависи какъв е светодиода (колко мА номинален ток има) и какво е напрежението на входа за фуутсуич (5в., 12в., друго). Резисторът няма поляритет, диодът има (и като го объркаш не свети).

Някой път производителите имат различни схеми на свързване на щракалката/диода, не всеки фуутсуич става за всеки усилвател.

Щом комбото е "обикновено" предполагам има марка и модел, които биха помогнали при търсенето на инфо за него. Ако има схемата могат да се видят тези неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря !

Усилвателят е Park G25R.  Фуутсуича не ли прекъсвач, изнесен на дистанция с кабел ? Предполагам, прекъсва някаква верига. Ако разбирам правилно това, което четох на две- три места, диода свети от тока във веригата, а резистора пази диода да не изгори. 

Ако го направя като обикновен прекъсвач, без диод, ще работи ли, и по- важно- мога ли да прецакам нещо на усилвателя?

И ако мога да използвам диод и резистор в проста схема, (ако ви остане време и желание 🙂 ) моля , дайте  конкретни стойности  и просто описание как да ги налепя тия елементи! 😁

Извинявам се, че ви занимавам с глупости....

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.