Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Привет !

Имам въпрос..

Първо да кажа че нищо не разбирам от музика на теория. Свиря на китара от не много време

и това ми дава ценни практически знания.

В бъдеще, обаче искам да се занимавам професионално. Има ли смисъл да си купувам книгата на

Парашкиев Хаджиев - Елементарна теория на музиката ? Бих ли могъл да я разбера и науча ако я прочета ?

Мисля да следвам в НМА след като завърша, така че ако има някой, който е учил там нека ме уведоми, защото имам въпроси и за там !

 

Надявам се да съм улучил раздела за темата..

 

Поздрави..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Двете неща, практика и теория, вървят "ръка за ръка". Час по-скоро си купувай "Елементарната теория". Ще откриеш нова вселена. Още повече - ако мислиш да кандидатстваш в музикално учебно заведение. Ако нещо не разбираш - питай. Все ще се намери кой да ти ти каже нещо около теб!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В приемният изпит на НМА е включен изпит по ел. Теория на муз-та, ако не ме лъже паметта, тъй че ще трябва доста да се позанимаваш, ако ще кандидатстваш там. В страницата на НМА има и телефони за връзка със секретарките на ИФ и ТКДФ (инструментален и теоретичен отдел). Там ще получиш отговори. :) Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросната книга е написана като цяло разбираемо, което е изненадващо за български учебник. Няма да ти е във вреда прочитането й :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Елементарната теория върви заедно със солфеж!!! Това означава, че за да разбереш темите в ел. теория трябва да се пеят, свирят, смятат (прости аритметични сметки) отделните елементи. Например: Квинтов и квартов кръг. Какво е квинта или кварта. Интервали. С проста аритметика ( и с помощта на инстумент) се научават. Научават се ако се изпълняват зададените упражнения и задачи. При солфежа се налага да се пеят, свирят, да се разпознават при диктовка, да се пишат на нотния лист, да се четат от нотен лист. Това е развиване на нотна грамотност. Абсолютно задължителна.

 

Забравих да кажа, че продават малки учебни пособия по солфеж, 1-ва 2-ра до 5-та част, систематичен курс по солфеж и т.н. За който се интересува. Но за сам човек не е ясно дали ще се справи. По-добре с учител или поне с приятел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Елементарната теория върви заедно със солфеж!!! Това означава, че за да разбереш темите в ел. теория трябва да се пеят, свирят, смятат (прости аритметични сметки) отделните елементи. Например: Квинтов и квартов кръг. Какво е квинта или кварта. Интервали. С проста аритметика ( и с помощта на инстумент) се научават. Научават се ако се изпълняват зададените упражнения и задачи. При солфежа се налага да се пеят, свирят, да се разпознават при диктовка, да се пишат на нотния лист, да се четат от нотен лист. Това е развиване на нотна грамотност. Абсолютно задължителна.

 

Забравих да кажа, че продават малки учебни пособия по солфеж, 1-ва 2-ра до 5-та част, систематичен курс по солфеж и т.н. За който се интересува. Но за сам човек не е ясно дали ще се справи. По-добре с учител или поне с приятел.

 

Задължително ще си я купя тогава. Китарата като инструмент подходящ ли е за изучаването на ел. теорията ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарата е най-подходящият инструмент! Да не се сърдят клавиристите, но при нея най-лесно и видимо се транспонира (премества възходящо или низходящо) всичко. Гами, интервали, акорди, мелодии, всичко се вижда с просто око. Малко неявният гриф може да те затрудни в началото. Затова грифа трябва постоянно да се опознава. Това означава: извличайки звук на дадена струна и прагче да знаеш коя нота е и да очакваш да прозвучи определен тон. Като си го пееш наум. Ето ти солфеж отново.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не си съвсем прав - аз с китара се занимавам от доста време, но сега залитам по "свирене"(с много кавички) на клавир, та забелязвам, че ако не друго - много по-нагледно виждаш разположението на интервалите, структурата на акордите и т.н. на пианото отколкото на китарата. Това може би помага да навържеш практиката с теорията. На китарата на мен лично ми е по-трудно, макар и с повече опит там, да си визуализирам в главата какво точно свиря на теория :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Китарата като инструмент подходящ ли е за изучаването на ел. теорията ?

 

 

Няма да се съглася с предните две мнения , не за да се правя на интересен , но според мен   инструмента (музикалния ,не кой да е) е свързан с практиката. Теорията е най вече  съвкупност от определения и правила и изключения и не особено сложни математически зависимости , които  най добре  да усвояваш с инструмента , който би следвало да се помещава в главата ти :D

 

ПС .  Това ако питаш за теория  на музиката . Ако е за теория на Електротехниката  май пак важи същото  с изключение на това  , че математическите зависимости са по- сложни :)

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ultramega го каза най-точно. Представите се формират в съзнанието. При изучаването на елементите на муз. теория музикалният инструмент е за онагледяване. Най-често с пиано. Но и китарата е мелодичен и хармоничен инструмент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Купи и прочети теорията, но мисля, че и малко помощ от някой педагог или човек, който разбира нещата ще ти е безкрайно ценна и ще ти спести доста от времето. Важно е да се опитваш да разбираш всичко, което ще прочетеш като теория. Няма смисъл от зубрене.

Можеш да запаметиш машинално например реда на диезите и бемолите... и още някое и друго нещо, но всичко останало трябва да се разбере... да намираш логиката и да си задължително последователен. Учебникът е прекрасен. Аз самият също съм учил по него в училище на времето.

 

Относно китарата - супер си е. По-лесно е на хората, които свирят китара и пиано да разбират нещата. Свикваш да мислиш за повече тонове, звучащи едновременно.  Ще ти е по-лесно и с хармонията, полифонията и оркестрацията по-натам, ако запишеш музика в университет. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Китарата е най-подходящият инструмент! Да не се сърдят клавиристите, но при нея най-лесно и видимо се транспонира (премества възходящо или низходящо) всичко. Гами, интервали, акорди, мелодии, всичко се вижда с просто око. Малко неявният гриф може да те затрудни в началото. Затова грифа трябва постоянно да се опознава. Това означава: извличайки звук на дадена струна и прагче да знаеш коя нота е и да очакваш да прозвучи определен тон. Като си го пееш наум. Ето ти солфеж отново.

 

АЗ ИЗУЧАВАХ СОЛФЕЖ И ЕЛЕМЕНТАРНА ТЕОРИЯ ВЪВ НАЦИОНАЛНО МУЗИКАЛНО УЧИЛИЩЕ ЛЮБОМИР ПИПКОВ 

И СЕГА УЧА В КОНСЕРВАТОРИЯТА . ЗА ПЪРВИ ПЪТ ЧУВАМ ЧЕ КИТАРАТА Е ПО ПОДХОДЯЩ ИНСТРУМЕНТ ЗА СОЛФЕЖИРАНЕ ОТ ПИАНОТО . СЪЖЕЛЯВАМ МНОГО НО НЕ МИСЛЯ ЧЕ Е ВЯРНО !!!!!! :thumbdown:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не си съвсем прав - аз с китара се занимавам от доста време, но сега залитам по "свирене"(с много кавички) на клавир, та забелязвам, че ако не друго - много по-нагледно виждаш разположението на интервалите, структурата на акордите и т.н. на пианото отколкото на китарата. Това може би помага да навържеш практиката с теорията. На китарата на мен лично ми е по-трудно, макар и с повече опит там, да си визуализирам в главата какво точно свиря на теория :)

 

ПИАНОТО СЕ УЧИ ОТ ВСИЧКИ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ ЗАНИМАВАЩИ СЕ С МУЗИКА !!!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.