Jump to content
Българският форум за музиканти

Търся съвет за говорител за 1х12"


Recommended Posts

Здравейте,

Обмислям варианта да си направя ампче 1х12, за което имам кутия от един стар претапициран ЛАТ, която купих преди време от Дими, като на нея си има и шаси. Тя е open back и искам да си направя усилвател - работен кон, на който да си пробвам различните предусилватели и крайни стъпала.

 

Въпросът е, какъв говорител да му сложа. Като звук, аз обичам диапазона от звуци блус - хард рок - хеви метъл,

т.е. не целя например грайндкор звук, нито твърде ярък звук за фендерски клийн, примерно.

Предполагам, не е практично да правя кабинета closed-back или бас-рефлекс, понеже размерите му са фиксирани, и ще бъде проба-грешка.

 

Един приятел от форума има G12L-50, който може да ми продаде, но не знам дали е подходящ за такова приложение.

Искам просто чувствителен говорител, който е пробивен и не трещи твърде много като е усилен. Подходящ за рок и метъл.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-универсалното решение е V30.Колкото и някои хора да го плюят, е доста версатилен и би ти свършил работа.Пък и има 60 вата с 100dB SPL.Друго решение би бил и грийнбек, но там ватовете са по-малко.Според мен избегни по-евтините селесчъни, моя опит с тях ми показа, че както и да го въртиш, все не достига нещо - особено за тези L.

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес взех един 75-ватов, 8-омов Electro-Harmonix 12VR8.

В нета се твърди, че имал звучене, много подобно на Celestion V30.

Не можах обаче да намеря информация за чувствителността му.

Имате ли впечатления от този говорител?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди месец имах абсолютно същата дилема и си взех - Fane medusa 100 и не съжелявам много ме радва звукът му. Със 1,5 - 2 вата мощност съседите могат и да ме изхвърлят. 

 

Инъче ето едно клипче за 12VR8 - Цък - Ако сравнението е при еднакви условия значи е малко под 97дб. чуствителност.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

***********************************

Днес взех един 75-ватов, 8-омов Electro-Harmonix 12VR8.

В нета се твърди, че имал звучене, много подобно на Celestion V30.

Не можах обаче да намеря информация за чувствителността му.

Имате ли впечатления от този говорител?

************************************

Нямам впечатления, но мога да ги създам :ok:  ... като го измеря !

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих го дал за измерване, стига да имам време и ресурс да се занимая с това.

За съжаление, събективните възприятия не винаги кореспондират с измерванията, но в щастливите случаи :) имаме добра корелация.

Друга причина е, че кабинетът, който ще ползвам отдавна е направен и е 1х12 Open Back кабинет от ЛАТ и не знам до колко е удачно да

се променя(да се затваря, да се прави басрефлекс и т.н. А изчисляването на нова кутия е главната цел, когато се правят измервания.

Може би по-нататък може да го дам за измерване, просто за да има данни за него(аз поне не открих спецификация).

 

Искам да попитам тези, които ме посъветваха за V30 дали имаха предвид това, че моята кутия е OpenBack 1х12".

Защото говорителите звучат различно, в сравнение с Closed Back 4x12".

На първо чуване, говорителят ми звучи с не чак толкова изразени ниски, колкото се очаква(най-вероятно заради кабинета) и като че ли малко повечко високи честоти, отколкото е подходящо за такъв кабинет. Звучи ми близо до V30(а и на много места твърдят, че им звучи идентично), но като че ли има нещо общо във високите честоти и с Celestion C90. Разбира се, няма как да твърдя това със сигурност, защото стоя точно срещу кабинета и той е насочен към мен. Може би в реална обстановка, говорителя ще звучи съвсем различно. Освен това, в момента съм го включил към един Regent 150K, който е транзисторен усилвател.

 

Утре ще чуя и на усилено как е.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, нямат :)

G12-65 e говорителят за отворени кутии. Има и разни други, но са по-скоро екзотика.

Хеви метъл няма да звучи добре обаче.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

********************************************

Бих го дал за измерване, стига да имам време и ресурс да се занимая с това.

Хайде сега, чак пък ресурс :rolleyes: По-скоро превоз...за да не приличаш на хамалин, мъкнещ дървена кутия на гръб през София  :D.

  

За съжаление, субективните възприятия не винаги кореспондират с измерванията, но в щастливите случаи :) имаме добра корелация.

Тук няма да се съглася. Измереното е вярна и  стабилна основа, върху която може да се инкрустират субективните възприятия. Няма как например да чуваш ниски честоти, ако измерването показва, че липсват. Проблемът е дали  интерпретирането на измерванията е достатъчно познато на интерпретиращия. И понеже много малко хора имат представа от измерванията, съответно нямат познанията и опита да го правят. Още повече рекламните информации често не са истинските измервания, което създава несъответствието на субективните възприятия.

Друга причина е, че кабинетът, който ще ползвам отдавна е направен и е 1х12 Open Back кабинет от ЛАТ и не знам до колко е удачно да

се променя(да се затваря, да се прави басрефлекс и т.н. А изчисляването на нова кутия е главната цел, когато се правят измервания.

Изобщо много далече от същността. Акустичните измервания могат да покажат както възможностите на високоговорителя, така и комбинирания резултат с тялото. Кой е казал,. че изчисляването на кутия е Главна Цел?  Е, ако се окаже при измерването, че комбинацията е неудачна, к'во праим тогава? Продължаваме да подскачаме на място и да си търсим оправдание в субективното? Не мисля, че е правилен подход.

Да знаеш истината, дори ако е неприятна, за мен е вярното решение. Поне ще има отправна точка за следващи действия.

...

 

 

***************************************

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм имал такъв, но по семпли от Интернет Celestion G12H30 звучи като това, което търсиш. Доста хора го ползват в 1Х12 кабинет с отворен гръб.

В последната 1 година имах 2 кубета - едното лампово Garland(пробвах го с Marshall Gold от Valvestate кубе  и Celestion G12-65), другото транзисторен Маршал от 80-те (Celestion G12-75), и двете с отворен гръб. Нито едно то тях не ми звучеше добре - лоши ниски, кофти среди, тънък звук. Накрая "скалпирах" Гарланда  на глава и продадох Маршала. 
Въпрос на вкус е, но според мен не може да се ползва за референтен усилвател за пробване на ефекти. (поне моите фабрични звучаха ужасно включени във въпросните усилватели). 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам малко лампово комбо със Celestion G12H30. Отворен гръб.По моите разбирания звучи прекрасно за блус-рок-хард рок.За метъл не гарантирам.Но ако 30 вата не са малко - препоръчвам да му се обърне внимание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свирил съм неколкократно на V30 open back.Наистина не е като closed back 4x12, но ако знаеш как да го озвучиш, малко по-off axis и по-далече от дъст капа, звуква подобаващо.Идеята ми беше към този говорител, заради изразения пик на средно високи честоти, който е много полезен за тези стилове, които ти(Евто) сомена.При много гейн пробивността и яснотата идват от този пик.При отворения гръб този пик си е там, единствено минус е по-малкото ниски(плътност на звука), но за това са измислили EQ-то и позиционирането на микрофона.Все пак ако не ти харесва, затвори гърба :)  дори и без вентилационен порт.Просто тествай.

За жалост нямам опит с EH говорителя, но щом наподобява V30-ката, значи ми изглежда като точно попадение :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес чух говорителя на силно (около 12W) и звучи добре. Кабинетът имаше прегради отзад, които монтирах и сега отзад има сравнително малък отвор. Затварянето усили малко ниските честоти. Дадохте ми много добри и различни съвети и до колкото разбирам, като си завърша усилвателя трябва да пробвам изброените говорители на него, за да видя кое ще му прилегне най-добре(а и най-много ще ми хареса). Важно е да тествам и в реална експлатационна обстановка. Може би ще занеса кабинета с говорителя  за извършване на измервания, понеже това също би изяснило някои въпросителни.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кратък семпъл за ориентация - отворен кабинет, говорителят е WGS12-65, сходен (за някои по-добър, за други по-лош на Celestion 12-65).

Първо чиста китара, после китара с дисторшън педал.

https://soundcloud.com/synchu/openback-wgs12-65

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.