Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос при окабеляване


Recommended Posts

Здравейте,

Питането ми е свързано с окабеляване на китарата ми след като се оказа че предишния суич за адаптерите беше яко ръждясъл ( на около 6 месеца беше, в резултат на което пресетите ми в комп - процесора се оказаха с бая дист :) ). Конкретния въпрос е следния: защо при включване на средна позиция, т.е. и двата адаптера заедно, брумът вместо да намалее се увеличава. Ползвам единични Guitar Tech адаптери на бридж и мидъл позиции. На нек позицията адаптера си стои но не е свързан. Прилагам схема: тук

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не разбирам, как за 6 месеца ще ръждяса ключето. Освен това, като казваш "предишния суич" - поясни с дали/с какво си го сменил. Дали с идентичен или с нещо пригодено за целта (мисля, че от там идва проблема). И дист е едно, брум е съвсем друго и ръждата няма как да доведе до дист :Д Преди ти да се намесиш, имаше ли проблема със средната позиция ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оригиналния суич беше пет позиционен, но труден за превключване, взех един нов три позиционен от викиват ( той ръждяса) и първоначално конфигурацията беше бридж+мидъл на едната позиция и нек на другата. Сега реших да ползвам само бридж и мидъл позиции, съответно и двата заедно. Но брума се усилва когато са двата, при ползване на единичните е по - слаб. Ключето е "Бостън" три позиционно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За диста беше просто отклонение, имах пред вид че сигналът от адаптерите е намалял от ръждата и това е причината да вкарвам повече гейн в пресетите.. Дето се вика сега с новия ключ си чух китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от свързването. Ако адаптерите са с много изводи(за сингли - 2 жици и отделно оплетка, можеш да обърнеш фазата на единия адаптер, разменяйки местата на двете жици.

По принцип, има няколко варианта:

1. сигналите са във фаза, шума е в противофаза(до колкото разбирам, желаният случай).

2. сигналите са в  противофаза, шума е в противофаза(дефазиран, носов Питър Грийн звук, без брум).

3. сигналите са във фаза, шума е във фаза(има шум, иначе звучи нормално, може би сега е така).

4. сигналите са в противофаза, шума е във фаза(носов звук, много шум - най-нежелателната комбинация).

 

Ако адаптерите ти са с 2 жици и ширмовка отделно - размени жиците.

Ако е само една жица и ширмовка, не е желателно да ги разменяш и да правиш ширмовката активна, ще имаш повече шум.

Ако са просто две жици и няма никакво заземяване по адаптера, можеш да ги размениш.

 

Правейки това нещо, ти реално ще разменяш вариантите 1 - 4, или 2 - 3.

Ако се окаже, че разменяш вариантите 2-3, а искаш да си във вариантите 1-4,

това означава, че трябва да обърнеш магнита на единия адаптер наопаки(не винаги е лесно, безопасно или възможно).

Например, при хъмбъкера, двата реда шишове са винаги на срещуположни полюси на магнита.

Ако се окаже, че при теб магнитите са обърнати по един и същи начин, май няма как да направиш "хъмбъкер", без да обърнеш магнитите на единия адаптер(няма как да стане в случая със алнико пръчките, а при твърде яко залепен магнит, има опасност да го счупиш).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за изчерпателния отговор, получих хъмбъкер, верно с малко носов звук, почти без ниски при клийн, но шума изчезна и тонът стана по мощен и не толкова гъгнещ. Свързах едния адаптер "наопаки". Като цяло нещата се подобриха доста. :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това горното важи за паралелно свързване. Може и двата адаптера да се вържат последователно като хъмбъкер, но не съм сигурен дали може да стане с 3-позиционния ключ, който имаш. Също не знам, дали това е което искаш(по-силно ниво ще има тази комбинация).

 

Ако кабела от адаптера има една жица и оплетка, за да обърнеш жиците, трябва да го направиш откъм адаптера(да размениш жиците откъм клемите на адаптера, не откъм електрониката на китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакай малко... то отговора си е във въпроса :).

Размени местата на средния и нек адаптера.

Пак не съм сигурен, че ще стане, Но за най-сигурно, даи информация ТОЧНО как е било преди и как е сега.

При фендерите, средния адаптер е с обърнат наопаки магнит, за да става хъмбъкер, когато е в паралел с нек или бридж адаптера.

От два сингъла с еднаква ориентация на магнита, не можеш да направиш хъмбъкер.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление не знам с каква ориентация са адаптерите, и двата са допълнително слагани на китарата, купувани по различно време. Тонът сега ми допада доста, но се появи друг проблем: има постоянна микрофония от двата заедно и бридж адаптера, когато е усилено повече кубето и съответно повече дист от ефекта (boss md-2). Става въпрос за паузите между свиренето.Преди го нямаше тоя проблем. Същото е и с ефекта през компа.

 

 

Единият адаптер е само с две жици, другият е с жица и оплетка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

При фендерите, средния адаптер е с обърнат наопаки магнит, за да става хъмбъкер, когато е в паралел с нек или бридж адаптера.

От два сингъла с еднаква ориентация на магнита, не можеш да направиш хъмбъкер.

Това е важно да се знае.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление не знам с каква ориентация са адаптерите.....

Това можеш лесно да провериш, като допреш магнитите.

Знаеш от началното училище - еднакви полюси се отблъскват.

Ако опреш адаптерите дъно към дъно и се отблъскват, значи трябва единия да е наопаки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хъмбъкер определено се получи,попаднал съм на точната ориентация на адаптерите, проблема с микрофонията мисля че е от прекалено вдигнатите към струните адаптери (в резултат на предишното ключе), пооправи се донякъде, има значение как съм разположен спрямо кубето, но това май е нормално за китара със сингли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.